Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Нюанси стягнення військовослужбовцем компенсації за неотримане речове майно - приклади практики Нюанси стягнення військовослужбовцем компенсації з...

Нюанси стягнення військовослужбовцем компенсації за неотримане речове майно - приклади практики

Відключити рекламу
 - 2ee20074813f47d66211a5434879e030.jpeg

Військовослужбовці мають право на компенсацію за неотримане ними речове майно. Які умови її отримання, особливості процедури нарахування та випадки, коли компенсація може бути виплачена навіть після звільнення зі служби, - спробуємо розібратися.

Звільнення та виключення

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 2 ст. 24 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу»). Водночас, законодавець розмежовує поняття «наказ про звільнення з військової служби» та «наказ про виключення зі списків особового складу» та зазначає, що період між виданням цих наказів необхідний для своєчасної здачі посади, проведення усіх необхідних розрахунків з військовослужбовцями, стосовно яких видано наказ по особовому складу про звільнення з військової служби.

Умовою для виникнення обов'язку виплатити військовослужбовцю, який звільняється зі служби, грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно на день виключення зі списків особового складу військової частини, є подання військовослужбовцем відповідного рапорту під час проходження служби. Тобто, лише після подання рапорту виникає обов'язок щодо його опрацювання, а саме: формування довідки про вартість речового майна, видачі наказу командира (начальника) військової частини із зазначенням розміру грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі та, безпосередньо, здійснення самої виплати.

У разі, якщо військовослужбовець під час проходження служби звертався до військової частини з рапортом про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, і така компенсація не виплачена йому під час проходження служби або у день виключення особи зі списків особового складу військової частини, то у цьому разі компенсація вважатиметься частиною «сум, що належать працівнику та підлягають виплаті у день звільнення». Відповідно, невиплата такої компенсації у день виключення зі списків особового складу матиме наслідком застосування до відповідача санкції за невиплату відповідної суми при звільненні.

Винятком із цього правила є надання військовослужбовцем згоди на його виключення зі списків особового складу військової частини до проведення з ним усіх необхідних розрахунків (абз. 3 п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10.12.2008 №1153/2008).

Як рахувати ціну

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця. З цього виходив Касаційний адміністративний суд Верховного Суду у справі № 820/1699/17. Постановою від 27.10.2022 він установив, що на виконання наказу начальника прикордонного загону особі було виплачено грошову компенсацію замість належного до видачі речового майна. Нарахування цієї компенсації було проведено на підставі довідки-розрахунку, яка складалася за цінами минулих років. Проте застосування закупівельних цін за минулі роки на речове майно при виплаті грошової компенсації замість належного до видачі речового майна є таким, що не відповідає пункту 5 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабміну від 16.03.2016 № 178. Відповідно до його вимог довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року.

Указаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена у постановах від 17.03.2020 у справі № 815/5826/16, від 23.08.2019 у справі № 2040/7697/18, від 14.11.2018 у справі № 809/1488/16, від 28.01.2021 у справі № 520/1190/2020. Таким чином, дійшов висновку ВС, відповідачем порушено право позивача на отримання грошової компенсації замість належного до видачі речового майна виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня року, в якому проведено виплату, а саме 2017 року.

Момент виникнення права

Питання виплати грошової компенсації за місцем військової служби за заявою (рапортом) розглянув КАС ВС в іншій справі № 380/1785/21 (постанова від 14.12.2023). У касаційній скарзі зазначалося, що військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно. І така правова позиція відповідає правовим висновкам, викладеним у постанові ВС від 03.10.2018 у справі № 803/756/17.

Позивачка стверджувала, що під час проходження та звільнення з військової служби вона не зверталася щодо отримання грошової компенсації за неотримане речове майно або предметів форменого одягу на суму такої компенсації, отож вона не позбавлена права на звернення про отримання такої компенсації і після звільнення з військової служби, що було нею реалізовано через представника в адвокатському запиті.

Але її повідомили, що нарахування та виплата компенсації вартості за неотримане речове майно не здійснювалася, відповідно до вимог пункту 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міноборони від 29.04.2016 №232. Звертаючись до суду, жінка виходила з того, що саме з моменту отримання відповіді вона дізналася про порушення своїх прав, від якої слід обраховувати і строки звернення до суду.

Суд погодився, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. У КАС не заперечували, що військовослужбовець після звільнення його з військової служби зберігає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання відповідної заяви. Однак це не свідчить про можливість подання вказаної заяви на отримання компенсації поза межами будь-яких строків.

Питання компенсації за неотримане речове майно КАС досліджував і у справі №420/1717/22 (постанова від 10.10.2024). Будучи обізнаною зі звільненням з військової служби, особа звернулася із рапортом про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно лише у день виключення зі списків особового складу. Зважаючи на відсутність претензій, скарг та заяв позивача щодо його звільнення, це виключає обов'язок відповідача провести нарахування та виплату позивачу компенсації саме у день виключення зі списків особового складу (що збігалося з днем подачі рапорту про реалізацію права на указану виплату).

*

Відтак, військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їхнім бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна, за цінами, що діють на час звільнення. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їхнім рапортом (заявою) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини — наказу старшого командира (начальника). У рапорті потрібно зазначати розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Автор статті: Вікторія Поліщук, член Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ

Джерело : НААУ

  • 615

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 615

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати