Головна Блог ... Консультації від юристів Нові правила ВЛК згідно з наказом Міноборони №402

Нові правила ВЛК згідно з наказом Міноборони №402

Відключити рекламу
 - e37ee056bc2deca6c8c4f34b1ae4110f.jpg

4 травня 2024 року набула чинності оновлена редакція наказу Міноборони №402. Зміни внесли наказом МО від 27.04.2024 № 262, який погодили міністри охорони здоров'я та внутрішніх справ. Представники цих трьох міністерств входили до складу робочої групи, яка ще з кінця 2023 року працювала над змінами до Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ (далі – Положення).

Також 04.05.2024 набув чинності закон №3621-IX, яким скасовано статус «обмежено придатний». Усі, хто має цей статус повинні повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців з моменту вступу в силу положень цього Закону, тобто до 04.02.2025.

Тож далі, не зовсім коротко, але по суті, розглянемо ключові зміни щодо ВЛК.

Користуйтеся консультацією: Як оскаржити штраф ТЦК – 17 000 грн., який буде накладатися з 17 липня

КАТЕГОРІЇ ПРИДАТНОСТІ

За результатами проходження ВЛК осіб розділять на наступні категорії залежно від ступеня функціональності:

  • «придатний»;
  • «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони»;
  • «тимчасово непридатний». Потребує лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;
  • «непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців»;
  • «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Статус «непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців» приймається під час дії воєнного стану на підставі статей 2б, 7, 11, 12г, 13г, 24, 32, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 76б, 77б, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності до військової служби необхідний строк від 6 до 12 календарних місяців».

Досі Міноборони не надало роз'яснень щодо спеціальностей та посад, які будуть надаватися особам, яких визнають придатними до служби у підрозділах логістики, медичних, оперативного забезпечення чи зв'язку. На практиці такі підрозділи можуть перебувати і в зоні бойових дій.

Згадайте новину: Чи можна оскаржити рішення ВЛК про придатність до служби за медичними показниками?

ЗМІНИ ВЛК

Чіткішим став порядок експертної оцінки стану особи. ВЛК вже не визначає ступінь придатності «індивідуально». Спеціалісти, які входять до складу ВЛК, не ставлять діагнозів, а лише дають експертну оцінку стану особи та ступеню порушень функцій організму. Тобто, діагнози встановлюються до медогляду ВЛК, або за її направленням.

Упорядковано та дещо спрощено процедури роботи ВЛК, зокрема, щодо переоглядів і визначення ступеня придатності військовослужбовців, які проходять ВЛК після поранень та травм. ВЛК тепер можуть приймати постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном), навіть дистанційно.

Закріплено колегіальний порядок встановлення (підтвердження) діагнозу при контроверсійних результатах попередніх досліджень та наявних документів. Огляд та прийняття рішення здійснюється консиліумом за участі провідних (головних) медичних фахівців.

Визначено граничні строки проведення медоглядів, лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження, визначаються з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивної інформації про стан здоров’я людини, які не можуть перевищувати 14 днів.

ПРИНЦИПИ ДІЯЛЬНОСТІ ВЛК

У новій редакції Положення особливий акцент робиться на принципах роботи членів ВЛК, в першу чергу, на доброчесності. До доброчесної поведінки відноситься: пріоритет службових інтересів, компетентність, прозорість, нерозголошення конфіденційної інформації (конфіденційність), коректність та ввічливість.

Члени ВЛК також діють і на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, колегіальності, об’єктивності, неупередженості та інших.

Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи може вестися як в паперовій, так і в електронній формі. Документи ВЛК будуть синхронізовані з медико-інформаційною системою закладів охорони здоров'я та внесені до реєстрів електронної системи охорони здоров’я. При створенні електронних документів будуть застосовуватися електронні підписи, електронні печатки та електронні позначки часу. Це, на думку розробників акта, ускладнить несанкціоновану зміну діагнозів та, відповідно, ступеню придатності.

Пользуйтесь консультацией: Всех ограниченно годных на повторное ВЛК

СПИСОК ХВОРОБ ВЛК

Змінилися підходи до оцінки деяких захворювань та станів. В окремих випадках статус відповідає непридатності, зокрема офтальмологічних проблем (ст. 31А). Особи, у яких наявні розлади зору чи сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо) будуть розділені на категорії, одні з яких визнаються непридатними, а інші зможуть служити. Наприклад, особи, які мають онкологічні захворювання у фазі тривалої стійкої ремісії, чи після проведеного специфічного лікування ВІЛ у стадії стабілізації або безсимптомне носійство ВІЛ, визнаються придатними до військової служби.

ВИСНОВОК

Загалом новий наказ дійсно усунув ряд проблем, оновив і осучаснив деякі аспекти ВЛК, але не зробив усе «на відмінно». Адже, на перший погляд, ці зміни кардинально змінюють текст Положення, але концептуально залишилися всі наративи радянського підходу до оцінки ступеня придатності до військової служби. Навіть «прогресивні» новели, як електронний документообіг, майже ніяк не змінили консервативний характер процедур і закритість роботи ВЛК.

На ВЛК як раніше не складали загальну картину здоров'я людини, так і після змін визначатимуть лише основний діагноз, не враховуючи інші порушення. Підхід, за якого всі наявні хвороби не сумуються, все ще залишається чинним.

Потенційно спірними прописали навіть, здавалося б, такі прості й базові пункти як принципи діяльності ВЛК. Задекларовано й перераховано все чудово. Але як воно буде на практиці? Що переможе, коли членам ВЛК доведеться вибирати між принципом верховенства права й законністю та між пріоритетом службових інтересів, тобто «виявлення абсолютної відданості державним інтересам», що входить у принцип доброчесності?

Автор консультації: адвокат Роман Сімутін

Джерело: адвокат Роман Сімутін

  • 70158

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 70158

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати