2
0
5411
Останні роки Україна знаходиться в особливо сутужному економічному та політичному середовищі, тож питання про економічну безпеку для бізнесу – є найактуальнішим питанням і для держави в цілому.
Тож розберемо, як правильно комуніцировать свої відносини з фіскальною службою, але й в одночас мінімізувати податкові ризики для підприємств.
Бізнес і ризик зажди ходять парою, навіть самі законодавці визначають, що підприємництво – це діяльність яка ведеться на власний ризик. Здійснюючи підприємницьку міссію, компанії майже з самого початку реєстрації підпадають під дію внутрішніх та зовнішніх загроз і це не надає мотивації керівникам досягати бажаних цілей. У системному бізнесі менеджмент прагне керувати всіма процессами і при правильному управлінні, бізнес націлен на ефективні рішення, які не ігнорують і не уникають фінансово-податкових ризиків, але вміло знижають до мінімального рівня.
В умовах податкового тиску бути економічно-стійким надзвичайно складно, особливо тоді, коли податкові ризики мають левову частку у підприємницькій діяльності і це безумно є критичним для репутації та стабільної роботи будь якої компанії. Тобто, з одного боку, підприємство може зазнати фінансових витрат у вигляді донарахувань податків, зборів, пені, штрафів за результатами податкових перевірок, а з іншого в повному обсязі кожноденне виживання в умовах жорсткої конкуренції, низької платоспроможності через фінансову кризу.
Розберемо більш детально відносини платників податків з податковими органами і чому фіскали вороже відносяться до тих, хто кує державний бюджет України. Під час перевірок розбіжності виникають через різне трактування податкового законодавства, яке і становиться податковим тягарем для підприємства, а в деяких випадках неправельне ведення податкової політики становиться причиною притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб і якщо вже відкрити кримінальне провадження з причин ухилення сплати податків, підприємство понесе і репутаційні ризики.
Для самозахисту, перед початком роботи чи в процессі співпраці підприємства перевіряють своїх контрагентів на благонадійність, але як показує практика і це не завжди спрацьовує, бо якщо в реєстрі судових рішень фігурує справа за якою донараховано податки або в реєстрі буде ухвала суду, яка виноситься в рамках досудового розслідування злочинів за ст. 205, 212 (фіктивне підприємництво та ухилення від сплати податків), що автоматично призведе до позапланових документальних перевірок в рамках кримінального провадження, підприємство буде вимушено призупенити діяльність та зупинити виконання умов договорів з партнерами. Тож навряд чи з такою діловою репутацією можливо утримати ділову репутацію.
Ефективне управління податковими ризиками це одна з умов успішного бізнесу. Щоб уникнути дестабілізації та створити дієву систему економічної безпеки, керівники повинні для себе визначити чіткий перелік потенційних ризиків та загроз, а також усвідомлювати можливі наслідки за податкові порушення у вигляді: штрафів, пені, санкцій, втрат через невиконання податкових актів, додаткові витрати у зв’язку із незаконною мінімізацією податкових платежів, посилене податкове навантаження чи, навіть, позбавлення волі.
Виділемо п’ять сфер податкового ризику:
Наслідки таких управлінських рішень можуть стати катастрофічними для бізнесу та призвести до скорочення масштабів діяльності, втрати оборотних коштів, втрата ділової репутації та складний шлях відновлення роботи підприємства.
Правильно спрямована податкова політика на підприємстві є дійсно надійним механізмом захиту від податкових ризиків, а саме:
Для того щоб дати платникам податків можливість самостійної оцінки податкових ризиків, Міністерство фінансів України затвердило Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. У цьому документі визначені критерії ризиків, на підставі яких платник податків потрапляє в план-графік податкової планової перевірки.
До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати в бюджет податків і зборів. Нормативний акт розмежовує платників податків за ступенем ризиковості: високий, середній та незначний ризик.
Наведемо кілька прикладів таких ризиків для юридичних осіб.
Критерії високого ступеня ризику:
Критерії середнього ступеня ризику:
Критерії незначним ступенем ризику:
Одже, податкові ризики суттєво впливають на економічну безпеку підприємства, а тому потребують особливого контролю для успішного бізнесу. Сучасним компаніям необхідно навчитися прогнозувати, виявляти, оцінювати та оптимізувати податкову безпеку і застосовувати ефетивні інструменти щодо зменщення негативних наслідків.
Для підтримки високого рівня економічної безпеки, бізнесу потрібно побудувати ефективну систему податкового менеджменту із запровадженням грамотної податкової політики та високим рівнем податкової культури.
Такий підхід дасть можливість вчасно відреагувати на ризикові ситуації та забезпечити високій рівень фінансової стабільності, що підвищить інвестиційну привабливість підприємства.
автор консультації: Шаповалова А.В.,
студентка ІІ курсу юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченко,
помічник юриста LLP “IMM" Лондон, Великобританія
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
162
Коментарі:
0
Переглядів:
130
Коментарі:
0
Переглядів:
329
Коментарі:
0
Переглядів:
394
Коментарі:
0
Переглядів:
739
Коментарі:
1
Переглядів:
609
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.