4
0
12777
Відпустка - це, мабуть, найприємніше, що є в роботі. Часто реальність і ваші плани на заслужений відпочинок йдуть паралельно і не перетинаються. Це я про ті неприємні випадки, коли проблеми зі здоров'ям руйнують всі ваші очікування і ви повинні вийти у відпустці на лікарняний. Але це ще півбіди. Як правило, багато питань у хворого співробітника потім виникає після. Сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol) ми дамо відповіді на найпоширеніші питання: чи входить лікарняний у відпустку? На який термін продовжується відпустка при лікарняному? Чи оплачується лікарняний під час відпустки? Які саме документи потрібні для продовження/перенесення відпустки? Як це все правильно оформити (тут буде цікава інформація також і для роботодавця)?
Зміст:
Згідно трудового кодексу лікарняний під час відпустки є однією з підстав для продовження чи перенесення щорічної відпустки (випереджаю завзятих юристів, які мають багато вільного часу і люблять тикати носом своїх колег у всякі неточності: я знаю, що такого кодексу немає, а є Кодекс законів про працю. Формулювання "трудовий кодекс використане з метою полегшення сприйняття інформації пересічними громадянами, тому прошу не розстрілювати;).
Але не завжди є можливість перенести або продовжити відпустку, це вже буде залежати від виду відпустки, ваших погоджень з роботодавцем, своєчасності та правильності наданих необхідних документів і т.д. Далі більш детально про це.
Хвороба працівника і щорічна відпустка - відносно традиційна комбінація, під час якої не виникає проблем і все в принципі зрозуміло. Але існують і інші комбінації, при яких лікарняний під час відпустки не буде зараховуватися в неї.
Відпустка і лікарняний по догляду за хворою дитиною.
Період лікарняного по догляду за дитиною / іншим членом сім'ї враховується в термін відпустки, якщо в медустанові ви забули згадати про те, що перебуваєте в щорічній відпустці, і відповідно перенести / продовжити відпустку не можна.
Якщо ж під час щорічної відпустки мати або інший працюючий член сім'ї, змушені здійснювати догляд за хворою дитиною, то лікарняний видається з першого робочого дня після відпустки. Тут мається на увазі та ситуація, коли період відпустки вже добігає кінця, а дитина продовжує хворіти і ви таким чином не можете приступити до виконання трудових обов'язків.
Вищевказана ситуація повністю відповідає КЗпП і Закону "Про відпустки", адже причиною перенесення / продовження відпустки законодавець визначає саме хворобу працівника, і розширено трактувати цю норму ніяк не можна.
Лікарняний під час відпустки за власний рахунок
Законодавством не передбачено можливості перенесення або продовження такого виду відпустки в разі хвороби.
Лікарняний і додаткова соціальна відпустка працівника, який має дітей.
Тут ви можете продовжити або перенести відпустку, але знову ж таки, лише в тому випадку, якщо захворів саме працівник, по "догляду за дітьми" не котить.
Якщо ви захворіли під час навчальної, творчої відпустки, то ви не маєте права на продовження / перенесення такого виду відпустки.
Користуйтеся консультацією: Декретна відпустка: все що потрібно знати про декрет
Продовження відпустки на час лікарняного - це не автоматична процедура, тому тут необхідна ініціативність, в першу чергу, працівника і відповідні дії від роботодавця.
Що необхідно від хворого працівника:
Що потрібно від роботодавця:
Після розгляду та задоволення заяви співробітника, роботодавець узгоджує дні перенесення / продовження і на основі цього видає наказ.
На скільки продовжується відпустка при лікарняному?
Відпустка продовжується на кількість днів, яку зазначено в вашому листку тимчасової непрацездатності, тобто на кількість календарних днів хвороби.
При оформленні лікарняного зверніть увагу на правильність його складання. В іншому випадку, якщо в даному документі буде бракувати необхідних реквізитів, інформації, то він втратить юридичну силу, а ви - право на продовження / перенесення днів заслуженої відпустки на час лікарняного і отримання належних виплат.
Отже, лікарняний повинен мати наступну інформацію:
Важливо! З 15.05.2020 року лікарняний під час відпустки тепер можна оформити дистанційно. Такий лікарняний може відкрити лікар, який здійснює першу медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою телефонної розмови або засобів інтернет-зв'язку. Правова підстава: Наказ МОЗ №963.
Користуйтеся консультацією: Увольнение за больничные и в отпуске и отмена выплат: нюансы нового закона
Тут алгоритм і порядок дій майже такий самий, як і при продовженні відпустки. Головний нюанс полягає в тому, що залишок відпустки працівник не може використовувати на власний розсуд. Частина відпустки, що залишилася після лікарняного, не може використовуватися працівником самостійно, а повинна надаватися роботодавцем (згідно з листом Мінсоцполітики № 30/13 / 133-12). Тобто обидві вищезгадані сторони повинні між собою узгодити дату перенесення відпустки, це можна зробити і в усному порядку.
Далі роботодавець повинен свій наказ про перенесення відпустки, заяву працівника і листок тимчасової непрацездатності передати у відділ кадрів або бухгалтерію, оскільки виникне необхідність перерахунку відпускних і нарахування виплат за лікарняним, зміщення відпусток інших співробітників.
Розрахунок лікарняного під час відпустки відбувається в загальному порядку. Оплата лікарняного під час відпустки не має будь-яких особливих умов і ніяк не впливає на суму допомоги.
Нагадаємо, що за загальними правилами впливає на розмір допомоги:
Оплата лікарняного під час відпустки розраховується за такою формулою:
Розмір допомоги = Середньоденний заробіток * дні хвороби * стажовий коефіцієнт.
У свою чергу середньоденний заробіток (СД) розраховується наступним чином:
СД = НЗ (нарахована зарплата за розрахунковий період - 12 місяців, на яку нараховувався ЄСВ) \ ДЗ (календарні дні зайнятості в розрахунковому періоді).
У загальному розумінні розрахунковим періодом є 12 місяців, які передували настанню страхового випадку. Але в цьому питанні також є ряд особливостей:
Користуйтеся консультацією: Подтверждение трудового стажа с трудовой книжкой и без неё
Таким чином, на питання "чи оплачується лікарняний під час відпустки" відповідь однозначна. Оплачується, якщо у вас належним чином оформлений листок непрацездатності.
Тут може виникнути дві ситуації:
Початок продовженої відпустки припадає на той самий місяць.
В цьому випадку не потрібно робити перерахунок вже виплачених відпускних, оскільки продовження відпустки припало на той же розрахунковий період. Також працівникові необхідно виплатити допомогу по непрацездатності.
Початок продовженої відпустки припадає на інший місяць.
Тут необхідно розрахувати нову середню зарплату, відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати № 100. Для цього потрібно середньоденну зарплату (вище згадувалося про спосіб її розрахунку) помножити на середньомісячне число робочих днів (ділимо на 2 загальне число робочих днів за останніх 2 місяці ) в розрахунковому періоді.
Користуйтеся консультацією: Как украинцу добиться возмещения ущерба за испорченный отпуск
Таким чином, ви однозначно маєте право на продовження / щорічної або додаткової соціальної відпустки, у разі якщо вам під час відпочинку довелося взяти лікарняний. Терміни перенесення / продовження відпустки обов'язково узгоджуються з роботодавцем і не використовуються самовільно. Перенесення / продовження відпустки здійснюється з ініціативи працівника і оформляється наказом керівника.
Якщо ви бажаєте поділитися цікавим кейсом чи власним досвідом, отримати незалежний погляд на ту чи іншу ситуацію в сфері трудових відносин, отримати правову допомогу, ви завжди можете зв'язатися зі мною в зручному для вас месенджері або написати повідомлення безпосередньо на ресурсі Протокол.
Автор консультації: Шутько Вікторія Сергіївна
Джерело: Юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
207
Коментарі:
0
Переглядів:
296
Коментарі:
0
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
719
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
618
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.