Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Кіпрський NID у фокусі: що варто знати українським платникам податків Кіпрський NID у фокусі: що варто знати українським...

Кіпрський NID у фокусі: що варто знати українським платникам податків

Відключити рекламу
 - 79e4bfcd87a504dbe6f944dce2080cd0.jpg

Наразі активно обговорюється питання недонаповнення бюджету. Пропонуються різні пояснення, зокрема те, що податковій службі не надавали можливості ефективно працювати, що, на думку деяких, виправдовує введення нових податків або підвищення ставок існуючих.

Ми хотіли б висловити свою позицію на прикладі міжнародного оподаткування. Приводом для цього стала зустріч представників податкової служби з суддями Верховного суду, яка відбулася у липні в рамках податкового комітету парламенту.

Ця зустріч включала представників професійних асоціацій платників податків та податкових консультантів. Такий підхід є правильним, оскільки обговорення податкових питань повинно бути всебічним і враховувати інтереси всіх сторін.

Теми обговорення

На зустрічі розглядалося кілька важливих питань. Проте ми зосередимося на частині, яка стосувалася міжнародного оподаткування. Слід зазначити, що презентація податкової служби у цій темі була вдалою, оскільки вона чітко відображала проблемні зони, на які слід звернути увагу в майбутній роботі.

Це показує, що податкова служба має правильне розуміння зони ризиків у міжнародному оподаткуванні, і якщо їй буде надано можливість працювати ефективно, ці питання можна буде вирішити.

Однак на цьому слова подяки закінчуються. У своїй доповіді представники податкової служби зазначили, що в центрі їхньої особливої уваги перебуває кіпрський режим Notional Interest Deduction (NID). Розберімося, що це таке.

Кіпрський уряд впровадив NID через загрозу оподаткування кондуїтних компаній. Раніше кіпріотам вистачало того, що незначна надбавка у ставці відсотка залишалася у них. Однак, після усвідомлення принципу бенефіціарного власника, Кіпр запровадив новий податковий режим. Якщо позикодавці кіпрської компанії внесуть надані їй позики до капіталу, то ця компанія може умовно відображати у зменшення оподатковуваного прибутку 80% від отриманих процентних доходів.

В результаті ми маємо:

  • Великі активи (у вигляді капіталізованих позик) в обліку кіпрської компанії.
  • Сабстанс для концепцій бенефіціарного власника, КІК, ТЦУ.
  • Податкове навантаження у вигляді 2,5% (12,5% * (100% – 80%) від отриманих відсоткових доходів).

З урахуванням податку на репатріацію з країни джерела (в Україні це 5%), податкове навантаження всередині Кіпру фактично виявляється негативним або нульовим.

Стратегія Кіпру

Отже, кіпріоти свідомо обрали шлях, коли замість мінімального податкового навантаження вони запровадили ефективну ставку 2,5%, яка практично наближається до нуля. Це дозволило збільшити капіталізацію компаній та зберегти статус фінансового центру для країн Європи (у меншій мірі) та пострадянського простору (у більшій мірі). Варто також зазначити, що багато фахівців на Кіпрі працюють у сфері бухгалтерії, аудиту та юридичних послуг, обслуговуючи ці компанії. Це дозволило кіпрському уряду зберегти робочі місця для цих спеціалістів і отримувати дохід до бюджету у вигляді податків з їхніх зарплат.

Українські платники податків, які правильно зрозуміли цей натяк, давно вже капіталізували свої компанії на Кіпрі та ліквідували структури на Багамах, почуваючи себе під час податкових перевірок набагато впевненіше, ніж ті, хто залишив «трубопроводи».

Чому NID у фокусі української податкової служби?

Виникає питання: чому саме NID став предметом особливої уваги податкової служби України? Адже NID не відноситься до harmful tax regime.

Законодавча база

Конвенції та внутрішнє законодавство України містять правило основної мети, що спрямоване на боротьбу зі зловживанням міжнародними податковими угодами. Зокрема, таке правило закріплено у п. 103.2 Податкового кодексу України:

«Податкові вигоди у вигляді звільнення від оподаткування або застосування зниженої ставки податку, передбачені міжнародним договором, не надаються стосовно відповідного виду доходу або прибутку, якщо головною або переважною метою здійснення відповідної господарської операції нерезидента з резидентом України було безпосереднє або опосередковане отримання переваг, які надаються міжнародним договором у вигляді звільнення від оподаткування або застосування зниженої ставки податку».

Чи можна таке правило застосувати до NID?

Це правило було розроблене в рамках ОЕСР у процесі створення плану BEPS. У рекомендаціях, наданих ОЕСР, зазначено, що економічні та юридичні підстави для ведення бізнесу на Кіпрі, такі як стабільна правова система, захист від корупції та відносно дешевий персонал, можуть вважатися достатніми причинами для утримання холдингової чи фінансуючої компанії саме на Кіпрі, а не в інших юрисдикціях.

В даному випадку заснування бізнесу на Кіпрі не можна ототожнювати з отриманням вигод у розумінні п. 130.2 з метою застосування Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків на доходи, оскільки основна мета – це використання переваг кіпрського ринку, зазначених вище, а не положень Конвенції.

Це підтверджується судовою практикою, зокрема Постановою Верховного Суду у справі № 440/2010/20, де підтримується позиція суду першої інстанції.

Наявність сабстансу

Якщо податкова служба вважає, що кіпрська компанія не має достатнього сабстансу, капіталізована позика може бути використана як підтвердження наявності економічної суті. Адже, для успішної роботи фінансуючої компанії важливі фінансові ресурси, а не фізична інфраструктура чи велика кількість персоналу.

Висновок

NID, на нашу думку, не є підставою для донарахувань податку на репатріацію. Однак варто замислитися: можливо, українському уряду варто запозичити цей досвід у кіпріотів замість того, щоб переслідувати платників податків. В Україні є міцна банківська система, і для обслуговування позик не потрібно багато персоналу. Кіпр, навіть у складних умовах поділу території, підтримує ставку корпоративного податку на рівні 12,5%, що дозволяє збирати відсотки, дивіденди та роялті, залишаючись важливим фінансовим центром.

Автор статті:
Дмитро Михайленко
Президент Асоціації податкових консультантів

  • 778

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 778

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати