3
0
6770
Фабула судового акту: Не вдаючись до довготривалої історії питання зазначимо, що у відношенні людини 9 років суд обирав різні запобіжні заходи і на момент розгляду цього клопотання діяла підписка про невиїзд. Відносно цієї особи ще у 2007 році була порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ч. 4, ст. 190 КК України – «шахрайство». Проте за весь час слідство так і не передало справу у суд, з іншого боку – провадження не закрито.
На початку 2015 року до ЄСПЛ було подано заяву про захист її прав у зв'язку з безпідставністю звинувачення її у скоєнні кримінальних правопорушень, тривалістю кримінального проваджена стосовно неї, яка несумісна з вимогою розумного строку, тривалим обмеження свободи її пересування в результаті застосування підписки про невиїзд.
ЄСПЛ прийняв заяву до провадження і за результатами її розгляду направив уряду України пропозицію про дружнє врегулювання, в якій було визнано надмірну тривалість розгляду справи, і серед іншого втручання в право людини на свободу пересування, обмежену запобіжними заходами.
У підсумку слідчий суддя незважаючи на всі заперечення прокурора задовільнив клопотання захисника та скасував запобіжний захід у виді підписки про невиїзд відносно підозрюваного. Іншого запобіжного заходу судом обрано не було. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слід додати, що ЕСПЛ у пропозиції про дружнє врегулювання запропонував Уряду України відшкодувати людині, яка 9 років перебувала під запобіжним заходом, матеріальну і моральну шкоду у розмірі 2430 Євро. Цього звичайно зроблено не було, і на жаль добровільно зроблено не буде.
Справу вів: адвокат Панасенко Павло Петрович
Справа № 638/18641/16-к
Провадження № 1-кс/638/3568/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі :
головуючого слідчого судді Семіряд І.В.
при секретарі Вороніні Д.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкова клопотання захисника підозрюваної ОСОБА_1 - адвоката Панасенко Павла Петровича « Про скасування запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд »,-
за участю :
підозрюваної ОСОБА_1
захисника Панасенко П.П.
слідчого Лук'яненко М.М.
В С Т А Н О В И В :
18.11.2016 захисник підозрюваної ОСОБА_1 - адвокат Панасенко П.П. звернувся до суду з клопотанням про скасування міри запобіжного заходу відносно ОСОБА_1 у вигляді підписки про невиїзд.
Своє клопотання обґрунтовує тим, що 18.04.2007 відносно ОСОБА_1 порушено кримінальну справу за фактом шахрайства, за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 4 КК України.
29.10.2007 та 27.02.2008 відносно ОСОБА_1 був застосований запобіжний захід у виді підписки про невиїзд.
24.09.2013 колегією суддів судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Харківської області вирок Дзержинського райсуду м. Харкова від 20.05.2013 відносно ОСОБА_1 скасовано, а справу направлено прокурору Дзержинського району м. Харкова для організації додаткового розслідування, запобіжний захід у відношенні ОСОБА_1 залишено без змін - підписка про невиїзд.
До теперішнього часу зазначене кримінальне провадження перебуває у слідчому відділі Шевченківського відділу поліції Холодногірського ВП ГУ НП України в Харківської області в провадженні слідчого Лук'янченко М.М.
23.04.2014 слідчим СВ Шевченківського відділу поліції Холодногірського ВП ГУ НП України в Харківської області Лук'янченко М.М. по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 12013220480006063 від 08.11.2013, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 2, 4 ст. 190 КК України.
25.04.2014 ухвалою слідчого судді Дзержинського райсуду м. Харкова без скасування раніш обраної міри запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд у клопотанні слідчого Лук'яненко М.М. про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 відмовлено, застосовано відносно ОСОБА_1 запобіжний захід у виді домашнього арешту за місцем мешкання, на строк два місяця.
В даний час ухвала слідчого судді Дзержинського райсуду м. Харкова від 25.04.2014 про застосування щодо ОСОБА_1 запобіжного заходу у виді домашнього арешту апеляційним судом Харківської області скасована, так як не вирішено питання по щодо попередньо обраного запобіжного заходу.
Таким чином, органами досудового розслідування були використані передбачені чинним КПК України заходи щодо обрання відносно ОСОБА_1 мір запобіжного заходу, передбачених ст. 176 КПК України. Однак, при цьому в порушення вимог чинного КПК України раніш обрана міра запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд скасована або змінена не була.
Крім того, захисником зазначено, що з моменту обрання вказаного запобіжного заходу до теперішнього часу, протягом більш як 9 років триває обмеження свободи пересування ОСОБА_1 в результат застосування підписки про невиїзд.
31.01.2015 ОСОБА_1 до Європейського Суду з прав людині було подано заяву про захист її прав у зв'язку з безпідставністю звинувачення її у скоєнні кримінальних правопорушень, тривалістю кримінального проваджена стосовно неї, яка несумісна з вимогою розумного строку, тривалим обмеження свободи її пересування в результаті застосування підписки про невиїзд.
Дана скарга була прийнята до провадження в Європейському Суді з прав людини під №7392/15.
04.03.2016 Європейським Судом з прав людини ОСОБА_1 було направлено листа про пропозицію Уряду України про дружнє врегулювання заяви ОСОБА_1.
У вказаній пропозиції Уряду України про дружнє врегулювання по заяві ОСОБА_1 Державою України було визнано надмірну тривалість розгляд справи ОСОБА_1 в національних судах, відсутність ефективних внутрішніх засобів правового захисту і втручання в її право на свободу пересування, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було запропоновано прийняти пропозицію про дружнє врегулювання, відшкодувати матеріальну і моральну шкоду.
20.10.2016 ним, як захисником ОСОБА_1, було подано до слідчого СВ Шевченківського ВП Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області Лук'янченко М.М. клопотанням про скасування запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд у відношенні ОСОБА_1
20.10.2016 слідчим СВ Шевченківського ВП Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області було винесено постанову про відмову в задоволенні вказаного клопотання, у зв'язку з тим, що на даний час досудове розслідування по кримінальному провадженню зупинене у зв'язку з виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги, вказане унеможливлює проведення слідчим будь-яких слідчих дій та прийняття процесуальних рішень, копія якої 08.11.2016 отримана ОСОБА_1
Захисник ОСОБА_1 вважає, що слідчим безпідставно відмовлено в задоволенні зазначеного клопотання, так як зупинення досудового розслідування не є перешкодою для розгляду та задоволення клопотання про скасування запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд, оскільки слідчий має всі процесуальні повноваження, передбачені ч. 1 ст. 282 КПК України, відновити досудового розслідування, прийняти рішення про скасування запобіжного заходу, з наступним зупиненням досудового розслідування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та її захисник Панасенко П.П. клопотання підтримали та просили його задовольнити з підстав зазначених у клопотанні.
Слідчий СВ Лукяненко М.М. проти задоволення клопотання заперечував, при цьому зазначив, що на даний час досудове розслідування по кримінальному провадженню відносно ОСОБА_1 зупинено, розслідування не завершено, отже відсутні правові підстави для розгляду питання про скасування запобіжного заходу. За весь тривалий час розслідування ОСОБА_1 будь - яких порушень обмежень, у зв'язку з наявною мірою запобіжного заходу, не допускала.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 274 КПК України ( в редакції Закону від 1960 року ) під час розгляду справи суд при наявності до того підстав, може своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо підсудного.
Пунктом 1 статті 5 Європейської конвенції з прав людини визначено, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно ст. 12 КПК України під час кримінального провадження ніхто не може триматися під вартою, бути затриманим або обмеженим у здійсненні права на вільне пересування в інший спосіб через підозру або обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення інакше як на підставах та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Кожен, хто понад строк, передбачений цим Кодексом, тримається під вартою або позбавлений свободи в інший спосіб, має бути негайно звільнений.
Затримання особи, взяття її під варту або обмеження в праві на вільне пересування в інший спосіб під час кримінального провадження, здійснене за відсутності підстав або з порушенням порядку, передбаченого цим Кодексом, тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Незважаючи на вказані гарантії забезпечення права на свободу та особисту недоторканність, передбачені Конституцією України і діючим КПК України, суд вважає, що ОСОБА_1 безпідставно позбавлена права на вільне пересування, чим грубо порушуються її конституційні права і свободи, з наступних підстав.
Так судом встановлено, що 18.04.2007 відносно ОСОБА_1 порушено кримінальну справу за фактом шахрайства, за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 4 КК України.
В процесі розслідування зазначеної кримінальної справи 29.10.2007 та 27.02.2008 відносно ОСОБА_1 був застосований запобіжний захід у виді підписки про невиїзд.
24.09.2013 колегією суддів судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Харківської області вирок Дзержинського райсуду м. Харкова від 20.05.2013 відносно ОСОБА_1 скасовано, а справу направлено прокурору Дзержинського району м. Харкова для організації додаткового розслідування, запобіжний захід у відношенні ОСОБА_1 залишено без змін - підписка про невиїзд.
23.04.2014 слідчим СВ Шевченківського ВП Холодногірського ВП ГУ НП України в Харківської області Лук'янченко М.М. по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 12013220480006063 від 08.11.2013, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 2, 4 ст. 190 КК України, по епізодам, які їй інкримінувалися по кримінальній справі в 2008 році і вже були предметом судового розгляду. Жодного нового епізоду чи обставини в ході повідомлення про підозру їй пред'явлено не було.
25.04.2014 ухвалою слідчого судді Дзержинського райсуду м. Харкова без скасування раніш обраної міри запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд у клопотанні слідчого Лук'яненко М.М. про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 відмовлено, застосовано відносно ОСОБА_1 запобіжний захід у виді домашнього арешту за місцем мешкання, на строк два місяця.
Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 05.05.2014 вказана вище ухвала скасована, у задоволенні клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у виді домашнього арешту відмовлено, підставою для скасування є те, що продовжує свою дію запобіжний захід - підписка про невиїзд, а застосування ще одного запобіжного заходу, без вирішено питання щодо попередньо обраного запобіжного заходу, процесуально неможливо.
До теперішнього часу зазначене кримінальне провадження перебуває у слідчому відділі Шевченківського відділу поліції Холодногірського ВП ГУ НП України в Харківської області в провадженні слідчого Лук'янченко М.М.
20.10.2016 слідчим СВ Шевченківського ВП Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області було винесено постанову про відмову в задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 про скасування запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд, у зв'язку з тим, що на час звернення з клопотанням досудове розслідування по кримінальному провадженню зупинене у зв'язку з виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги, вказане унеможливлює проведення слідчим будь-яких слідчих дій та прийняття процесуальних рішень.
Крім того, судом встановлено, що 31.01.2015 ОСОБА_1 до Європейського Суду з прав людині було подано заяву про захист її прав у зв'язку з безпідставністю звинувачення її у скоєнні кримінальних правопорушень, тривалістю кримінального проваджена стосовно неї, яка несумісна з вимогою розумного строку, тривале обмеження свободи її пересування в результаті застосування міри запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд.
04.03.2016 Європейським Судом з прав людини ОСОБА_1 було направлено листа про пропозицію Уряду України про дружнє врегулювання заяви ОСОБА_1
У вказаній пропозиції Уряду України про дружнє врегулювання по заяві ОСОБА_1 Державою України було визнано надмірну тривалість розгляд справи ОСОБА_1 в національних судах, відсутність ефективних внутрішніх засобів правового захисту і втручання в її право на свободу пересування, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було запропоновано прийняти пропозицію про дружнє врегулювання, відшкодувати матеріальну і моральну шкоду у розмірі 2430 Євро.
Таким чином, до цього часу триває обмеження свободи пересування ОСОБА_1 в результаті застосування міри запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд, про що визнано Урядом України, яким була зазначена надмірна тривалість розгляду кримінального провадження, що привело до тривалого порушення права ОСОБА_1 на свободу пересування.
Тому, порушене право ОСОБА_1 на свободу пересування, повинно бути негайно припиненим, у зв'язку з чим зазначене клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 274 КПК України ( в редакції Закону від 1960 року ), ст.ст. 12, 176 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Клопотання захисника підозрюваної ОСОБА_1 - адвоката Панасенко Павла Петровича « Про скасування запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд », - задовольнити.
Скасувати міру запобіжного заходу ОСОБА_1 у виді підписки про невиїзд.
Ухвала слідчого судді остаточна, оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: І.В. Семіряд
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
206
Коментарі:
0
Переглядів:
1802
Коментарі:
1
Переглядів:
624
Коментарі:
0
Переглядів:
12168
Коментарі:
0
Переглядів:
1676
Коментарі:
0
Переглядів:
854
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.