Головна Блог ... Консультації від юристів Дуже просто про революційний земельний закон

Дуже просто про революційний земельний закон

Відключити рекламу
 - tn1_duge_prosto_pro_revolyutsiyniy_zemelniy_zakon_5ecfda523e980.png

Верховною Радою України в ніч 31 березня 2020 року було прийнято революційний земельний закон, яким вносяться зміни до земельного законодавства і з 1 липня 2021 року знімається мораторій на продаж землі, який давно триває, і відкривається ринок землі України. 28 квітня закон, нарешті, підписаний Президентом - це остаточний етап затвердження закону. Згаданий закон не просто дозволяє продавати землю, а й встановлює деякі особливості і обмеження з продажу. Детально про це ви можете прочитати далі в цій консультації юридичного інтернет-ресурсу "Протокол".

Зміст:

Хто може придбати землі сільгосппризначення у власність

Закон про землю 2020 вносить зміни до статті 130 Земельного кодексу (далі - ЗК), згідно з якими купувати сільгосп землю у власність можуть:

  • громадяни України;
  • держава (мається на увазі наша, тобто Україна);
  • територіальні громади (жителі міст, сіл, селищ чи їх об'єднання, яких представляють органи місцевого самоврядування);
  • юридичні особи України (фірми, установи, організації, підприємства, компанії і т.д.), які створені та зареєстровані відповідно до українського законодавства (акціонерами і учасниками яких є тільки громадяни України, держава або територіальні громади);
  • банки - але тільки в разі передачі земельної ділянки як предмета застави (при цьому, такі землі повинні бути протягом двох років з моменту набуття власності перепродані на земельних торгах).

Згадайте новину: Верховна Рада приняла закон об открытии рынка земли (законопроект №2178-10)

Хто не може придбати землю

  1. юридичні особи, учасниками, акціонерами, бенефіціарами яких є:

  • іноземні держави;
  • особи, які є громадянами країни-окупанта (на даний момент - це РФ);
  • особи, які не є громадянами України - стосується земельних ділянок розташованих на відстані ближче 50 км до державного кордону (не враховуючи кордон море).
  1. юридичні особи, бенефіціари яких:

  • неможливо встановити;
  • зареєстровані в офшорних зонах.
  1. особи, які належали або належать до терористичних організацій;

  2. особи, на яких в порядку передбаченому Законом України "Про санкції" накладено заборону укладати угоди про придбання землі, а також пов'язані з ними особи (наприклад, родичі, юридичні особи, в яких вони є директором, акціонером або учасником і інші пов'язані особи, позначені відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу);

  3. юридичні особи, що діють відповідно до законодавства України, але, при цьому, зареєстровані в державах, які віднесені Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії незаконному відмиванню грошей.

Користуйтеся консультацією: Що робити якщо за життя спадкодавець не встиг оформити право власності на земельну ділянку?

Яку землю не можна продавати

закон про землю 2020Не дивлячись на те, що мораторій з продажу землі знято, все-таки не будь-яку земельну ділянку сільгосппризначення можна продати / подарувати / обміняти. Так, заборонено відчуження наступних земельних ділянок:

  • землі сільгосппризначення державної та комунальної (земля, яка належить територіальним громадам) власності;
  • ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях України (Донецька, Луганська області, АР Крим, місто Севастополь). Але, при цьому, ділянки на таких територіях можна отримувати в спадок.

Також забороняється зміна їх цільового призначення.

Крім вищезазначеного, до 1 січня 2024 року заборонено відчужувати юридичним особам ще й такі земельні ділянки сільгосппризначення:

  • які відведені для ведення товарного с / г виробництва;
  • призначені для ведення особистого сільського господарства;
  • виділені земельні паї.

При цьому, є виняток, коли дозволено відчужувати такі земельні ділянки:

  • отримання в спадщину;
  • обмін на земельну ділянку рівнозначну з нормативною грошовою оцінкою або з різницею не більше ніж в 10%;
  • банки можуть набувати у власність в порядку звернення права на земельну ділянку сільгосппризначення як предмета застави;
  • відчуження з метою задоволення суспільних потреб.

У разі недотримання зазначених правил продажу землі будь-які угоди, що суперечать таким вимогам, будуть вважатися недійсними з моменту їх укладення.

Згадайте новину: Продажа земли: чего боятся фермеры и будут ли в Украине равные правила игры

Яка площа землі може перебувати в одних руках

До 1 січня 2024 року в власності одного громадянина (тобто, фізичної особи) може бути не більше ніж сто гектарів землі (без урахування землі, яка була придбана до вступу в силу закону про землі - до 1 липня 2021 роки (якщо нічого на той час не зміниться). Після 1 січня 2024 року в руках одного громадянина може бути не більше ніж десять тисяч гектарів землі сільгосппризначення

У власності юридичної особи, крім банків, загальна площа земельних ділянок такого призначення не може перевищувати сукупної площі землі, яка може перебувати в кожного учасника (акціонера), але, при цьому, не більше ніж десять тисяч гектарів в цілому на юридичну особу.

Protocol зазначає, що при розрахунку сукупної площі "в руках одного громадянина" підсумовується площа земельних ділянок, що перебувають у приватній власності і та площа землі, відсоток якої належить людині в підприємстві або декількох підприємствах.

Новий закон про землю також передбачає, що якщо будуть укладатися договори, за якими у власність однієї особи (фізичної або юридичної) переходить земля площею більше ніж це дозволено, то такі угоди будуть вважатися недійсними, а отримана земля підлягає конфіскації. Конфіскація в таких випадках здійснюється на підставі рішення суду. Після конфіскації така земля продається на земельних торгах, отримані гроші за неї передаються колишньому власникові.

Користуйтеся консультацією: Бесплатная приватизация земли - пошаговая инструкция и подводные камни

Як здійснювати розрахунок при купівлі земельної ділянки

земельний законЗакон про землю дозволяє здійснювати розрахунок тільки в безготівковій формі. Жодної готівки, всі розрахунки через банк, щоб можна було зафіксувати і підтвердити переказ грошей і їх суму, покупця і продавця землі. Крім цього, новим законом заборонено приймати розрахунок грошима, джерело походження яких, нічим не підтверджене. Дуже цікаво, яким чином на практиці це збираються підтверджувати ... Але, на це питання, земельне законодавство поки не дає відповіді. Передбачено лише, що порядок перевірки ідентифікації відповідності набувача і власника повинен прийняти і затвердити Кабінет Міністрів України.

Протокол звертає увагу, що є обмеження і в ціні, за якою можна купити / продати землю. Так, ціна земельної ділянки або паю до 1 січня 2030 року не може бути менше нормативної грошової оцінки землі. Таку нормативну оцінку проводить Держгеокадастр в порядку визначеному Законом України "Про оцінку землі". Більш детально про таку оцінку можна прочитати на офіційному сайті Держгеокадастру тут.

Користуйтеся консультацією: Держреєстрація речових прав на земельні ділянки: що варто знати заявнику

Що буде вирішуватися на референдумі

Закон про землю 2020 має положення про те, що на референдумі можна буде вирішити варто чи ні давати можливість іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам купувати частку в статутному фонді підприємств / компаній / організацій / фірм, які є власниками земель сільгосппризначення. Ще одне питання, яке буде винесено на референдум, це наділення можливістю юридичних осіб, які створені і зареєстровані відповідно до законодавства України, але, при цьому, їх учасниками / акціонерами або бенефіціарами не є громадяни України - щодо будь-яких земельних ділянок сільгосппризначення, крім тих, що розташовані на відстані ближче 50 км до кордону держави.

Дата референдуму поки не призначена.

Не виключено, що може бути розширено перелік питань, винесених на рішення референдуму.

Також, Протокол зазначає, що хоча і в Законі про землю 2020 ясно зазначає, що буде проводитися референдум, механізму проведення референдуму немає. Оскільки Закон України "Про всеукраїнський референдум" 26 квітня 2018 року визнано Конституційним судом таким, що не відповідає Основному закону України; а новий закон, яким би регулювався механізм проведення референдуму - не прийнятий.

Користуйтеся консультацією: ВСЕ О КАДАСТРОВОМ НОМЕРЕ

Закон про землю 2020: це добре чи погано?

продати землю час велися різні дискусії про доцільність прийняття закону про продаж землі і зараз теж є багато думок з цього приводу. Деякі негативно реагують на ринок землі, бо вважають, що земля - ​​це те єдине багатство яке залишилося в Україні, та цінність яку не можна продавати; інші проти такого земельного закону, тому що, на їхню думку, земля буде продаватися за дуже низькою ціною і через деякий час формально буде належати кільком великим агрохолдингам, а також погубить маленький і, можливо, середній бізнес, який пов'язаний з використанням землі сільгосппризначення, які не зможуть придбати землю і т.д. При цьому, все ж, є велика кількість людей, які позитивно оцінюють закон про продаж землі, оскільки це дозволить громадянам вільно і повноцінно розпоряджатися своєю власністю - землею і, до того ж, ніхто не змушує людей в обов'язковому порядку продавати землю саме зараз або взагалі продавати: вибір приймає кожен сам, і може як продовжувати здавати в оренду, як користуватися сам, як дарувати так і продавати.

Так, все ж, добре чи погано, що мораторій на продаж землі знято, - приймати рішення для себе буде кожен сам. Але при цьому, хочеться відзначити, що це все одно б сталося рано чи пізно. Навіть Європейський суд з прав людини в травні 2018 року в своєму рішенні в справі «Зеленчук і Цицюра проти України" визнав, що існуючий мораторій порушує права українців розпоряджатися своєю власністю.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

Аналізуйте судовий акт: Мораторій на відчуження земель сільгосппризначення порушує право громадянина вільно розпоряджатись належним йому майном (Донецький апеляційний суд у справі № 227/1505/18 від 10.10.2018р.)

  • 3415

    Переглядів

  • 9

    Коментарі

  • 3415

    Переглядів

  • 9

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Здравствуйте!Подскажите,пожалуйста! Я являюсь гражданкой РФ,но продала здесь квартиру и после карантина хочу вернуться в Киев,т.к. родилась в нем.Соответственно,сделать ВНЖ. Планирую купить домик с землей. Я смогу это сделать?Или мне нельзя будет оформить на себя землю?

    16.05.2020 09:38

    Было бы неплохо вычитывать текст перед публикацией, так как в статье много ляпов, поскольку она переведена через гугл-переводчик с украинского на русский.

    28.04.2020 12:38

    Добрый день. Все тексты пишутся от руки, машинный перевод не применяется. Если Вы увидели опечатку, пожалуйста, напишите об этом автору и Ваши замечания будут приняты.

    05.05.2020 01:21

    ..доброго здравия..у меня ВИТЯГз держ.зем.кадастру выдан в 2013году-нужно ли получать новый?

    06.05.2020 13:56

    Доброго дня. Ірино, новий закон про землю, не передбачає такого обов'язку. Однак, звертаю Вашу увагу, що відповідно до пункту 178 Постанови КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051, витяг з Державного земельного кадастру є дійсним протягом трьох місяців з моменту його видачі. Отримувати кожних три місяці новий витяг НЕ потрібно. Потреба в отриманні нового актуального витягу є лише тоді, коли Ви найближим часом плануєте здійснювати якісь операції із цією земельною ділянкою (продаж/дарування/міна) ( Є винятки, коли витяги безстрокові у своїй дії: витяг про земельну ділянку для оформлення права на спадщину, що видається спадкоємцям та витяг з Державного земельного кадастру, що видається для підтвердження державної реєстрації земельної ділянки або внесення інших відомостей до Державного земельного кадастру)

    06.05.2020 14:21

    Площадь значения не имеет

    18.05.2020 15:50

    Добрый день. Вам, как гражданке РФ, нельзя оформлять только земли сельскохозяйственного назначения. А если Вы купите земельный участок с уже построенным домом на ней, то в этом случае Вы имеете право оформлять на себя и дом и землю (часть 2 статьи 81 Земельного кодекса)

    16.05.2020 18:44

    Спасибо большое за ответ.А то уже подумала,что придётся в России остаться. А имеет значение площадь земли? Ещё осенью предлагали дома с 5-10 гектарами.Тогда не все документы для ВНЖ были.

    17.05.2020 12:20

    При оформленні документів на приватизацію 2га землі для ведення особистого господарства виділених сільською радою 15 років тому, при щорічній сплаті податку, в районному відділі геокадастру вимагають сплатити штраф за нібито самовільний захват земельної ділянки . Ця проблема виникла у більшості жителів села. Штрафи від 2000грн і більше. Що це значить?

    09.07.2020 18:56

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати