Головна Блог ... Консультації від юристів Алгоритм підготовки до відшкодування збитків за зруйноване житло Алгоритм підготовки до відшкодування збитків за зр...

Алгоритм підготовки до відшкодування збитків за зруйноване житло

Відключити рекламу
 - f7d09610c04fde4ee3dc43bcc983b70a.jpg

Як підготуватися до компенсації за зруйноване житло

Повномасштабне вторгнення російсько-фашистських військ на територію України з кожним днем призводить до все більш тяжких наслідків. Серед них − всеохоплююче позбавлення цивільного населення власного житла через його знищення чи пошкодження.

Ще далеко до репарацій та виконання консолідованої претензії, зміни злочинної кремлівської влади і добровільно-примусового відшкодування Росією наслідків трагічних подій. Водночас, на протидію військової агресії, гуманітарну допомогу та відновлення інфраструктури міжнародні донори виділяють значні кошти.

Війні 8 років і через колосальні збитки, завданні населенню Донбасу, питання державної компенсації за втрачене житло виникають не вперше. Основу нормативно-правової бази відшкодувань до 24.02.2022 складав Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 з останніми змінами від 09.12.2021 р.

Головним його недоліком був ліміт суми компенсації за зруйноване житло в 300 000 грн з відмовою від права власності на користь держави, а за пошкоджене житло – межа грошової допомоги в 37 215 грн.

Війна 2022 р. змусила КМУ більш системно підійти до законодавчого регулювання, і тому:

  • 20 березня 2022 р. був прийнятий Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Для пересічного громадянина цей акт є декларативним, адже формально поділяє втрати на напрями, визначає їх основні показники та авторів майбутніх методик визначення збитків.

  • 26 березня 2022 р. − Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Цим актом запроваджено правила подачі заяв про житлові втрати. Це можна зробити як через Портал Дія, так і через ЦНАП та нотаріусів. Наразі він стосується подачі повідомлень поки що без чітко визначеного механізму їх подальшої долі. Не виключено, що ця послуга стосуватиметься не стільки ініціювання реальних виплат постраждалим, скільки відображення загальних статистичних даних. Адже факт та розмір сум втрат ще потрібно доводити і це не просте завдання одного кліку в смартфоні. Хоча цією функцію нехтувати не слід. Відповідно до останньої постанови КМУ після набрання чинності спеціальним законом інформаційне повідомлення прирівнюється до заяви про надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна.

Є сподівання на прийняття закону із нормами про справедливу компенсацію в повному обсязі, як за зруйновану квартиру, так і за її вміст. Хоча прийнятий 01.04.2022 за основу законопроект № 7198 від 24.03.2022 місить ліміт відшкодування вартості будинку до 150 м2. При цьому, обрахунок вартості 1 м2 площі визначатиметься за правилами майбутньої методики КМУ.

  • 5 квітня 2022 р. – зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва.

Цією постановою визначений спеціальний механізм обстеження певними фахівцями пошкодження об’єктів через воєнну агресію РФ, що є передумовою подальшого відшкодування.

А поки діє воєнний стан та досі ведуться активні бойові дії є доцільним юридично підготуватися до можливої необхідності відшкодовувати шкоду, що спричиняє руйнівна війна. Тому до уваги правничої спільноти та пересічних українців представлена стислий алгоритм фіксування події та її наслідків. Під його зміст адвокатами Комітету з військового права НААУ наразі готується весь спектр проектів документів, що знадобляться для доказової бази. Інструкція охоплює перелік різноманітних дій, вчинення принаймні половини з яких збільшить шанс на результативне отримання компенсації. Зрозуміло, що абсолютно універсальних порад не існує, слід відштовхуватися індивідуально від кожної ситуації, діяти за можливостями. Водночас, підказки в стресовій ситуації мають стати корисними. Воєнний час не терпить сентиментів, тому є слушним підготуватися перед тим, як із будинком трапиться лихо, якого кожному бажаємо уникнути. Очевидно, частина рекомендацій не стосуватиметься постраждалих, будинки яких вже потерпіли від російської збройної навали.

ВІДЕО: Як реально відшкодувати матеріальну і моральну шкоду завдану нападом росії на Україну

АЛГОРИТМ

ПІДГОТОВКИ ДО ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛ

1) Максимальне фіксування події та її наслідків (факту, розміру та сум збитків):

До пошкодження (превентивні заходи):

  • встановити відеокамери та сигналізацію (в квартирі, парадному, на дворі);
  • зняти власними силами фото-, відео обстановки ззовні та всередині будинку;
  • зібрати та зберегти всі чеки/квитанції на придбання будь-яких товарів, послуг, робіт для оздоблення будинку (оплата безготівковим способом зберігається в архіві платежів та роздруковується в банкоматі);
  • зібрати та зберегти правовстановлюючі документи на нерухоме майно, бажано – зробити нотаріально засвідчені копії, зберігати їх поза будинком в різних місцях (більшість нотаріусів працює, за відновленні роботи з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно – отримати виписку/витяг).
  • ініціювати в ОСББ/управляючий, обслуговуючий компанії загальний плановий огляд будинку, витребувати акт огляду за встановленою формою та журнал обліку результатів огляду відповідно до п. 2.1.1., п. 2.2.2. Додатку 1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій.

Після пошкодження:

  • викликати поліцію та рятувально-пожежну службу ДСНС (зателефонувати до універсального номеру Центру громадської безпеки − 112),
  • зняти власними силами фото-, відео обстановки всередині та ззовні будинку (бажано із самозйомкою, усними коментарями та використанням програми eyeWitness);
  • запросити журналістів/операторів будь-яких ЗМІ;
  • опитати очевидців під відеокамеру, взяти їхні данні та контакти;
  • оперативно скопіювати запис відеокамер всередині будинку, а також всіх доступних вуличних камер (інакше нове відео автоматично та швидко записується зверх попередніх).

В будь-якому випадку – спершу потурбуйтесь про власну безпеку.

Користуйтеся консультацією: Фіксація завданої шкоди в умовах воєнного стану

2) Збір додаткових доказів:

  1. подати заяву про злочин до СБУ, отримати витяг з ЄРДР або постанову про розпочате досудове розслідування;
  2. подати через нотаріуса (Дію, ЦНАП) заяву про пошкоджене/зруйноване житло, зберегти докази її подачі;
  3. залучити місцеву раду/військову адміністрацію/ОСББ/керуючу чи обслуговуючу компанію будинку/технічних фахівців/ сусідів для складення акту про подію, акту обстеження будинку в довільній формі або використати встановлену форму згідно з постановою КМУ № 947 від 18.12.13;
  4. скласти акти (протоколи) опитування/заяви (пояснення) технічних фахівців/сусідів/очевидців в довільній формі;
  5. скачати та зберегти всі фото/відеосюжети та офіційні коментарі посадових осіб органів державної власті, місцевого самоврядування та міжнародних організацій щодо події;
  6. ініціювати складення або витребувати в територіальному підрозділі ДСНС України акт пожежі за встановленою формою згідно з Наказом МВС України № 503 від 14.06.17;
  7. ініціювати в ОСББ/управляючий, обслуговуючий компанії:
  • складення або витребувати акт про залиття, аварію за встановленою формою відповідно до п. 2.3.6., Додатку 4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;
  • загальний позаплановий огляд будинку, витребувати акт огляду або журнал обліку результатів огляду відповідно до п. 2.2. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;
  1. провести оцінку майна та збитків професійним оцінювачем;
  2. замовити технічно-будівельну/будівельно-оціночну та інші експертизи (не обов’язково атестованим судовим експертом);
  3. намагатися офіційно та документально встановити конкретну причину: прямий артилерійський або мінометний обстріл, наслідки роботи українських ППО тощо.

ВІДЕО: Компенсація зруйнованого житла | повідомлення про пошкодженe майна у Дії

3) Обстеження пошкодженого майна уповноваженими органами на підставі постанови КМУ № 423 від 05.04.2022:

  • подати заяву на обстеження та залучення фахівців до місцевої військової адміністрації або виконавчих органів місцевої ради

(подачі попередньої заяви в Дії за постановою КМУ № 380 від 26.03.2022 має бути достатньо, але варто продублювати додатково, не чекаючи ініціативи уповноважених органів, враховуючи механізм обстеження за пізніше прийнятою постановою КМУ № 423 від 05.04.2022)

  • керуватися подальшими вказівками уповноважених органів щодо обстеження

(варто періодично про себе нагадувати, занадто довгий проміжок часу з моменту подачі сигналізує про необхідність подачі скарги або позову, адже не можна пропустити 90-денний строк з дня закінчення воєнного часу)

  • отримати офіційний звіт про результати обстеження із рекомендаціями щодо подальшої експлуатації.
  • паралельно самостійно знайти фахівця з відповідною спеціалізацією, отримати альтернативний звіт про обстеження.

Виділені пункти є обов’язковими і засновані на мінімальних вимогах національного законодавства та судової практики, а також обґрунтованості заяв на рівні ЄСПЛ.

Автор консультації: Марія Островська, адвокат, керівник Громадської організації «Волонтерська правова допомога «МОСТ», Голова Комітету з військового права Національної асоціації адвокатів України

  • 4168

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4168

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати