0
0
345
Фабула судового акту: Чоловік оскаржував постанову по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою на нього було накладено штраф 25 тис. гривень. 05.10.2024 року за його адресою була направлена повістка рекомендованим листом через Укрпошту, з явкою на прибуття в ТЦК СП на 11:00 год. 16.10.2024 року, з метою проходження медичного огляду та уточнення військово-облікових даних, проте він не з`явився, причин які б були поважними, не повідомив, чим порушив вимоги ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач вважав, що вказана постанова складена безпідставно, викладені в ній факти не відповідають дійсності з наступних підстав:
Позивач повідомив, що до ТЦК він прийшов добровільно та невідкладно, жодних перешкод з ухилення не вчиняв, не переховувався, опору не чинив, що підтверджується рапортом дільничного. Проте ТЦК СП повідомило, що чоловіка привела поліція, і щодо підписання постанови він не заперечував.
Проте, Шевченківський районний суд м. Львова, не задовольнив вимоги чоловіка. Відмовляючи у прийнятті його доводів, суд зазначив:
Відповідно до ст. 210-1 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. За вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою відповідальність, передбачену ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Отже у цій справі: За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів була сформована повістка чоловіку. Дана повістка була направлена на наявну у ТЦК СП адресу, рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Разом з тим, рекомендоване поштове відправленням 17.10.2024 року повернуто оператором поштового зв`язку «Укрпошта». Із копії доданої довідки ф. 20 про причини повернення/досилання вбачається, що поштове відправлення повернуто відправнику з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.
У зв`язку із неприбуттям чоловіка на дату вказану у повістці, та поверненням рекомендованого поштового відправлення, ТЦК СП скерував звернення до органу національної поліції щодо доставлення громадян, які вчинили правопорушення за ст.210-1 КУпАП.
Суд зазначив, що посилання позивача на відсутність правових підстав для його виклику через повістку не заслуговує на увагу, оскільки стаття 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» 16 березня 2017 року № 1951-VIII визначає широкий перелік персональних даних військовозобов`язаних, які можуть підлягати уточненню. Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право викликати військовозобов`язаного для уточнення персональних даних, навіть якщо він раніше оновив частину даних у за стосунку «Резерв+» чи оформив відстрочку. У будь-якому разі незгода позивача з метою виклику, що вказана у повістці, не звільняє його від обов`язку з`явитися на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, і надалі не може бути підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення цього обов`язку.
Відповідно до п. 30 Порядку повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
Відповідно до п. 30-2 Порядку повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов`язаним та резервістам засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов`язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.
Відповідно до п. 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

Справа № 466/12436/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2026 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Невойта П.С.,
секретаря судового засідання Дутки О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
в с т а н о в и в:
09.12.2024 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся в суд із позовною заявою про визнання протиправною та скасування постанови №629 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.11.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішити питання судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 №629 від 26.11.2024 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 25 500 грн. як зазначено у постанові, громадянину ОСОБА_1 05.10.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 була направлена повістка рекомендованим листом через Укрпошту, з явкою на прибуття в ІНФОРМАЦІЯ_5 на 11:00 год. 16.10.2024 року, з метою проходження медичного огляду та уточнення військово-облікових даних, проте не з`явився, причин які б були поважними, не повідомив, чим порушив вимоги ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зазначає, що вказана постанова складена безпідставно, викладені в ній факти не відповідають дійсності з наступних підстав:
- постанова не містить посилання на конкретну норму, яку порушив позивач;
- перед накладенням штрафу відповідачем позивач проходив обстеження у медичному закладі (визнаний обмежено придатним) і ці дані наявні у ТЦК;
- уточнення військово-облікових даних ОСОБА_1 здійснював вчасно 19.05.2024 року через центр надання адміністративних даних;
- повістка №371668 стосувалась лише виклику для уточнення даних, які вже були уточнені вчасно і доступні відповідачу із доступних баз даних;
- повістка №371668 не відповідає правилам оформлення, оскільки містить назву неіснуючого ТЦК;
- повістка №371668 не відповідає правилам оформлення в частині підписання її особою ОСОБА_2 як керівником ТЦК, оскільки він не є керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому згідно спірної постанови є ОСОБА_3 ;
- адреса одержувача на конверті, у якому була повістка №371668, вказана неповна не зазначено номер квартири;
- повідомлення УКРПОШТИ про залишення рекомендованого листа не відповідає встановленим правилам надання послуг поштового зв`язку, оскільки не містить відмітки «Повістка ТЦК».
Повідомив, що до ТЦК він прийшов добровільно та невідкладно, жодних перешкод з ухилення не вчиняв, не переховувався, опору не чинив, що підтверджується рапортом дільничного. Спірна постанова не відповідає дійсним обставинам, а пояснення позивача у протоколі не враховані.
Відтак, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова Невойта П.С. від 10 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 27 грудня 2024 року залучено у якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 .
31.01.2025 року через систему електронний суд від представника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 надійшов відзив на позовну заяву. Уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 складено протокол №629 від 26.11.2024 року про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме не з`явився на виклик територіального центру. Позивачу була надана можливість надати свої пояснення чи заперечення щодо вказаного правопорушення, зауваження чи заперечення до змісту протоколу. Позивач своїм правом скористався та вказав, що зі змістом складеного протоколу не погоджується, оскільки не був належним чином повідомлений про необхідність прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Посилання позивача на відсутність правових підстав для його виклику через повістку не заслуговує на увагу, оскільки стаття 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» 16 березня 2017 року № 1951-VIII визначає широкий перелік персональних даних військовозобов`язаних, які можуть підлягати уточненню. Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право викликати військовозобов`язаного для уточнення персональних даних, навіть якщо він раніше оновив частину даних у за стосунку «Резерв+» чи оформив відстрочку. У будь-якому разі незгода позивача з метою виклику, що вказана у повістці, не звільняє його від обов`язку з`явитися на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, і надалі не може бути підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення цього обов`язку. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Згідно з ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 210-1 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
За вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою відповідальність, передбачену ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Так, згідно Указу Президента України № 303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» було прийнято рішення про оголошення та проведення загальної мобілізації, а отже з цього періоду в Україні діє особливий період.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022 № 2102- ІХ, в Україні введено воєнний стан. Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів сформована повістка № 371668 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для прибуття у ІНФОРМАЦІЯ_8 на 11.00 год. 16.10.2024 року для уточнення даних. Дана повістка була направлена на наявну у ІНФОРМАЦІЯ_9 адресу ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_2 . Повістка ОСОБА_1 була скерована рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Разом з тим, рекомендоване поштове відправленням 17.10.2024 року повернуто оператором поштового зв`язку «Укрпошта». Із копії доданої довідки ф. 20 про причини повернення/досилання вбачається, що поштове відправлення повернуто відправнику з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою. У зв`язку із неприбуттям ОСОБА_1 на дату вказану у повістці, та поверненням рекомендованого поштового відправлення, ІНФОРМАЦІЯ_8 скеровано звернення до органу національної поліції щодо доставлення громадян, які вчинили правопорушення за ст.210-1 КУпАП для складення протоколу про адміністративне правопорушення.
26.11.2024 року позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_7 (доставлений працівниками поліції), де і було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП не прибуття за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце визначені у повістці. Уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 складено протокол №629 від 26.11.2024 року про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме не з`явився на виклик територіального центру.
Позивачу була надана можливість надати свої пояснення чи заперечення щодо вказаного правопорушення, зауваження чи заперечення до змісту протоколу. Позивач своїм правом скористався та вказав, що зі змістом складеного протоколу не погоджується, оскільки не був належним чином повідомлений про необхідність прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Посилання позивача на відсутність правових підстав для його виклику через повістку не заслуговує на увагу, оскільки стаття 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» 16 березня 2017 року № 1951-VIII визначає широкий перелік персональних даних військовозобов`язаних, які можуть підлягати уточненню. Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право викликати військовозобов`язаного для уточнення персональних даних, навіть якщо він раніше оновив частину даних у за стосунку «Резерв+» чи оформив відстрочку. У будь-якому разі незгода позивача з метою виклику, що вказана у повістці, не звільняє його від обов`язку з`явитися на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, і надалі не може бути підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення цього обов`язку.
Щодо твердження позивача про неотримання повідомлення зазначаємо, що відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, в особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до п. 27 Порядку під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою:
-взяття на військовий облік;
-проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
-уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
-призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Відповідно до п. 30 Порядку повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
Відповідно до п. 30-2 Порядку повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов`язаним та резервістам засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов`язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.
Відповідно до п. 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов`язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Оскаржувана постанова прийнята протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 6 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Підсумовуючи наведене, вивчивши матеріали справи, повно, всебічно, об`єктивно з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази безпосередньо досліджені в судовому засіданні, з точки зору належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а у сукупності - з точки зору достатності та взаємозв`язку, застосувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, виходячи з мотивів наведених вище, керуючись внутрішнім переконанням суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є такою, що прийнята у межах повноважень та на підставі закону, тому її слід залишити в силі, що є наслідком відмови у позові.
З урахуванням положень КАС України, судовий збір у разі відмови у задоволенні позову покладається на позивача.
Керуючись статтями 242-246 250 255 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови №629 від 26.11.2024 року про адміністративне правопорушення -відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя П. С. Невойт
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
345
Коментарі:
0
Переглядів:
367
Коментарі:
0
Переглядів:
396
Коментарі:
0
Переглядів:
354
Коментарі:
0
Переглядів:
897
Коментарі:
0
Переглядів:
5295
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.