Главная Блог ... Консультации от юристов Як платнику податків / інвестору спілкуватися з податковою? Як платнику податків / інвестору спілкуватися з по...

Як платнику податків / інвестору спілкуватися з податковою?

Отключить рекламу
 - tn1_0_86153600_1631618068_61408414d25ae.png

У багатьох інвесторів та платників податків після декларації своїх прибутків часто виникають питання, як спілкуватися з податковою службою і як коректно відповідати на її запити.

В першу чергу, потрібно знати всі підстави, коли податкова інспекція може зробити запит на надання певних документів. Податкові органи мають обов’язки та доволі вузький круг повноважень, регламентований податковим кодексом України. Працівники податкової служби не мають права приходити до платника податків у будь-який час и просити надати документи без чітких підстав. Іноді у вас можуть безпідставно запросити повний перелік документів, тим самим порушуючи норми правового законодавства.

У статті 73 Податкового кодексу України вказані всі підстави, згідно яких податкова служба має право звертатися до платника податків і робити запит на надання необхідних документів. Цей перелік дуже вичерпний, але можна виділити із нього основні підстави. Податкова служба повинна мати докази про порушення при заповненні податкової декларації або підстави для перевірки, до яких відносяться:

  • Заниження суми декламованого доходу;
  • Невчасна подача декларації про доходи;
  • Виявлення недостовірних даних у поданих платником податків доказів;
  • У випадку, коли податкова інспекція отримала офіційне повідомлення про те, що платник податків перевіряється у рамках якихось інших дій або подій;
  • Якщо перевірка відбувається у межах кримінального впровадження.

У своєму запиті податкова має вказати причину, через яку вона звернулася, у чому полягає вид порушення, якщо воно було виявлено, та запросити саме ті документи, яких не вистачає. Платник податків отримує лист, у якому повинен бути вказаний перелік статей податкового кодексу України. Далі, податкова вказує, що із декларації не розглядається повна інформація, і просить надати необхідні документи. Потрібно звернути увагу, наскільки були виконані вимоги, надані в податковому кодексі. Згідно статті 85 цього ж кодексу, податковим органам заборонено вимагати документи, які не передбачені даним кодексом.

Що стосується позапланової перевірки, то для її проведення також необхідні чіткі підстави. Однією із таких підстав є неподача запитуваних документів по завершенню 15 діб з того моменту, коли ви отримали запит податкових органів. Якщо платник податків відмовляється надавати запитувані документи або ігнорує запит, це може послужити підставою для проведення позапланової перевірки. Варто зауважити, що позапланова перевірка може бути назначена на конкретних підставах. Податкова служба повинна вказати, предмет чого буде перевірятися. Податкова інспекція не має права вимагати від платника податків документи, що підтверджують транзакції, які виходять за межі виявлених порушень.

Відповідати або ігнорувати?

Ігнорувати запит податкової служби недоцільно. Навіть, якщо запит сформовано із порушення ПКУ та/або в запиті не визначені підстави і не наданий повний перелік запитуваних документів (а саме так і буває найчастіше), краще надати обґрунтовану відповідь із своїми зауваженнями та додати до такої відповіді всі наявні у вас документи, які підтверджують внесені дані в податкову декларацію, яка і стала підставою запиту податковими органами.

Ігнорування запиту податкової та/або відмова у наданні документів може призвести до незворотних наслідків. Авжеж, платник податків може бути правим, авжеж його правоту можна бути довести в суді, але все то зайвий клопіт та витрати. Беззаперечно необхідно вказати податковим органам на той факт, що запит складений незрозуміло (вказати про всі недоліки запиту, запитати які саме документи бажає побачити податкова), але точно не ігнорувати. Надавати чи не надавати документи, які підтверджують внесені до податкової декларації дані – завжди залишається на вирішення платника податків. Нашим клієнтам ми рекомендуємо надати як можна більше документів в підтвердження правильності заповнення декларації та визначення сум, що підлягають до сплати в якості податків або не підлягають сплаті (податкові знижки, інше).

Тож, підсумуємо. Найвигідніший варіант для платника податків – надати відповідь податковій, звернути увагу на всі недоліки податкового запиту, запитати про конкретний перелік документів для пред’явлення податківцям, надати ті документи, які підтвердять факти, що внесені до податкової декларації платником податків.

Користуйтеся консультацією: Претензії до авіаперевізників та туроператорів

Чи потрібно доводити витрати / інвестиції?

Коли платник податків веде комунікацію з податковою, окрім тих документів, які підтверджують операцію по отриманню прибутків, інспекція також може запросити документальні докази ваших витрат / вкладень. Тобто, податківці мають пересвідчитись, що ви правильно здійснили розрахунок податків, що підлягають сплаті з суми отриманого прибутку. А задля цього, їм необхідно перевірити і суму отриманого прибутку (різницю між витратами / інвестиціями та отриманим доходом).

На такий випадок у вас повинні бути збережені чеки, банківські виписки та всі інші можливі документи в підтвердження факту здійснення витрат. Таким чином, ви зможете підтвердити свої витрати як в межах України, так і свої інвестиції за кордон. Також, звертаємо вашу увагу на той факт, що у випадку судових тяжб такі докази є обов’язковими.

Якщо платник податків не подав до податкової служби декларацію про отримання доходу, в майбутньому це може бути великою проблемою. Наразі, Україна приєдналась до декількох конвенцій і міжнародних угод і активно впроваджує політику відслідковування джерела походження коштів кожного платника податків. В першу чергу, це пов’язано із всесвітньою боротьбою протидії корупції та відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом. Також, всі країни світу вживають багатьох заходів по боротьбі із тероризмом та його фінансуванням. Тож, в разі, коли на картку платника податків надходять кошти (невеликими сумами, але регулярно і з невідомих карт чи терміналів; із закордонних банківських рахунків; в сумах, що перевищують встановлені ліміти транзакцій, які можуть бути здійснені без додаткової перевірки первинних документів, інші випадки), банк (а в подальшому і податківці) мають повне право запитати платника податків – отримувача коштів про підстави такої транзакції та про джерело походження цих коштів. На цей період банк може «заморозити» ваш рахунок. Означене стосується всіх без виключення платників податків: фізичних осіб; фізичних осіб – підприємців; юридичних осіб.

Для наших клієнтів ми здійснюємо супровід як на стадії самого інвестування і допомагаємо вже одразу готувати повний пакет необхідних документів, які в подальшому будуть використовуватись як докази легальності операції для запобігання зайвих спорів і дебатів з банками та податківцями, так і включаємось на стадії отримання платником податків запиту податкової для подальшого супроводу і допомоги у вирішення всіх спірних ситуацій.

Автор консультації: V. I. Partners Law Firm

  • 2721

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 2721

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати