Останнім часом в Україні з’явилась тенденція укладення фіктивного шлюбу з іноземцями. З чим це пов’язано?
Поняття «шлюб» серед українців стає комерціалізованим, встановлюють умовні тарифи для іноземців, котрі ладні віддати чималі гроші за укладення фіктивного шлюбу, аби в подальшому отримати дозвіл на тимчасове проживання на території України або взагалі отримати громадянство України. Ось реальна причина того, що особи, які є громадянами інших країн так масово закохуються та одружуються на громадянках України.
До нас звернулася громадянка, котра розповіла історію свого знайомства з громадянином Туреччини. Вирішила вона знайти свою долю, як вона думала, на сайті знайомств. Стосунки , як зазначила заявниця, дуже стрімко розвивалисьі вже через місяць після знайомства чоловік запропонував узаконити романтичні стосунки між ними. Жінка спочатку відмовила, а потім почула від чоловіка обіцянку заплатити 1500 доларів США, але щоб якнайшвидше зареєстровати шлюб. Громадянка вирішила розібратися в даному питанні: чи буде шлюб фіктивним, якщо одного з подружжя немає виявленого наміру створити сім'ю та які існують правові наслідки.
Враховуючи те, що наша держава стає ближчою до Європейського союзу, жителі переважно країн Близького Сходу, Африки та інших континентів використовують схему укладення фіктивних шлюб, маючи на меті пов’язати своє життя не з українками, а з країнами-членами Європейського союзу. Чому обирають саме українок, як транзитний шлях до Європи? Причина в тому, що це найлегший і найбільш ефективний спосіб обійти законодавство, адже, на жаль, спеціальні нормативно-правові акти, котрі змогли б урегулювати дане питання ще навіть не на стадії розробки.
Фіктивність шлюбу ніхто не перевіряє, в судовому порядку визнати шлюб фіктивним можна вважати неможливим. В розвинених країнах, наприклад в США, майбутній шлюб перевіряють на предмет фіктивності, існує низка методів та правил, щоб це виявити. Доказом про несправжній шлюб можна вважати прихований намір виїхати за кордон, нетривалий період спільного проживання. В Нідерландах таких ознак фіктивності шлюбу не існує, проте отримати громадянство можна тільки після 10 років подружнього життя. Важливо зазначити, що у вищевказаних державах існує кримінальна відповідальність за укладення фіктивного шлюбу – від накладення штрафу до позбавлення волі на певний термін.
Хто повинен цим займатись в Україні?
Моя відповідь, що повинні бути органи поліції та відділи соціального захисту, адже в компетенцію діяльності відділу реєстрації актів цивільного стану це входить і не має входити, наша задача тільки зареєструвати пару як шлюб. Якщо у подружжя наявні всі потрібні документи і нема жодних ознак підробки – все легально. Система розпізнавання фіктивності майбутнього шлюбу в Україні ще не відпрацьована, проте, на мою думку,і в нашій державі потрібно впровадити кримінальну відповідальність за укладення такого роду шлюбу. Це має схожість із заняттям проституцією , але в даному випадку особа торгує своїм сімейним станом.
Сімейний кодекс окреслює поняття фіктивного шлюбу, як той, що укладається без наміру створення сім’ї та набуття прав та обов’язків подружжя. Ключовим моментом визнання шлюбу фіктивним є доведення наявності наміру – стан свідомості особи, як в неї відношення до прийнятого рішення, а зі статтей Сімейного кодексу, на жаль, це зробити неможливо. Якщо навіть один або одна з подружжя звернеться до суду із заявою про те, що друга сторона не мала наміру та волевиявленого бажання створити сім’ю, то довести це вкрай важко, адже в будь-який момент можна виправдати свої певні дії по відношенню до жінки або чоловіка. Звичайно, що прокуратура або інша інстанція може подати позов до суду про визнання шлюбу фіктивним, наприклад виходячи з факту набуття громадянства України на підставі укладення фіктивного шлюбу, то на момент розгляду судом обставин, що визначають «фейковість» шлюбу вони можуть просто-напросто зникнути (навіть в момент повідомлення судом про початок судового провадження). Багатьох цікавить питання щодо корисливих мотивів, так зване отримання зиску з укладення фіктивного шлюбу: чи потрібно нормативно закріплювати дане поняття?
Справа в тому, що згодом іноземець набуває тих самих майнових прав, соціальних гарантій і тому подібне на рівні з громадянином України, тому вирахувати наскільки мотиви є корисливими важко і я особисто в цьому не бачу сенсу. Корисливі мотиви закрадаються в більш глибших причинах. Це існування шлюбних агенцій, котрі встановлюють у валюті ціни на укладення шлюбу: чим більше термін дії шлюбу, тим дорожче. З такими оголошеннями, сайтами шлюбних агенцій повинна боротись кіберполіція: яка форма реєстрації даного агентства? чи платять вони податки? Частіше це відбувається в соціальних мережах, де про податки навіть і слова не може бути, важко розпізнати та притягти до кримінальної відповідальності, яка навіть і не зазначена в кримінальному законі.
Яку роль відіграє відділ реєстрації актів цивільного стану в подібних ситуаціях?
Нещодавно був випадок, коли із заявою звернулась пара: українка та єгиптянин з підробною ,на нашу думку, довідкою про вагітність. Сказати точно, що документи не є дійсними ми не могли, тому відсигналили до правоохоронних органів. Як відділи РАЦС можуть зрозуміти, що, наприклад, довідка про вагітність є підробною? Довідки ми приймаємо від державних жіночих консультацій, також ті, які визнані департаментом охорони в здоров'я в м.Києві, повинні бути печатки від лікаря, лікувального закладу та зразок встановленої форми. Якщо при оформленні заяви для реєстрації шлюбу будуть використовуватись підробні документи,ми звертаємося до органів поліції.
Що робити після розірвання шлюбу?
Слід пам'ятати, що термін дії фіктивного шлюбу визначається між подружжям на визначений строк, аби досягти мети: отримати дозвіл на тимчасове проживання або навіть набуття громадянства України. Проте вже пізно реагувати, потрібно на початкових етапах вияснити чи дійсно шлюб може бути фіктивним. До цього потрібно залучати органи соціального захисту, які в свою чергу можуть дізнатися чи у пари спільне по помешкання чи взагалі може жінка або чоловік ідентифікувати своє майбутнє подружжя. Якщо є факт підробних паспортів, то це є підставою для звернення до міграційної служби, правоохоронних органів або до нашого управління, ми зможемо ініціювати звернення до органів поліції.
Як бути, коли за час шлюбу було набуте майно, як його розділити між нещодавнім подружжям?
Тільки пічля рішення суду про визнання шлюбу фіктивним, і відповідно недійсним спільна сумісна власність переходить у форму спільної часткової власності. Частка кожного зі сторін подружжя залежить від його вкладу. Для того, щоб захистити себе від небажаних ризиків одруження з іноземцем раджу укладати шлюбний договір, зразки такого договору можна подивитися в інтернеті, існує наразі чимало посилань. Потім не буде питань щодо того, кому яке майно, з ким будуть проживати діти і т.п.
За підтримки міністра юстиції Павла Петренка було ініціювання програми "Шлюб за добу", яка допомогла всім парам, котрі хотіли пропустити бюрократичні моменти, уникнути корупції та швидко зареєструвати свої романтичні стосунки без жодних посередників, підробних документів та зі справжнім наміром створити сім'ю.
Пам'ятайте, ви не повинні платити за можливість одруження, любов є щирою та єдиною, це зважене рішення, котре потрібно прийняти по совісті, а не з комерційних та корисливих переконань.
Знайте та захищайте свої права разом з Мін'юстом!
За правовою консультацією та допомогою безкоштовного адвоката від держави звертайтесь до правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» 0800213103.
Автор консультації: Головне територіальне управління юстиції у місті Києві
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
795
Коментарии:
1
Просмотров:
290
Коментарии:
0
Просмотров:
399
Коментарии:
0
Просмотров:
949
Коментарии:
0
Просмотров:
1206
Коментарии:
1
Просмотров:
69160
Коментарии:
1
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.