Главная Блог ... Консультации от юристов Як мобілізованому зберегти робоче місце

Як мобілізованому зберегти робоче місце

Отключить рекламу
 - 006b0e6014e39c194851237fc4fd4c4f.jpg

В Україні триває мобілізація. Все більше і більше українців стають частиною Сил оборони України, залишаючи цивільне життя для виконання свого обов’язку.

Але певні обов’язки залишаються і в підприємств та організацій, де ці люди працювали. І бувають випадки, коли ці обов’язки не виконуються. Отже, про трудові права мобілізованих.

За працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, зберігається місце роботи та посада. Це регламентується Кодексом законів про працю України. І це стосується підприємств, установ, організацій, фермерських господарств, виробничих кооперативів незалежно від підпорядкування та форм власності, а також фізичних осіб — підприємців.

До того ж час проходження військової служби зараховується громадянам України до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

До 19 липня 2022 року роботодавці також мали виплачувати мобілізованим середній заробіток. Однак цю вимогу прибрали. І такі виплати здебільшого якщо і залишаються, то за ініціативою роботодавця. І це не є обов’язком.

Користуйтеся консультацією: Мобілізований і контрактник: яка різниця в умовах військової служби

Як уникнути проблем?

Насамперед потрібно одразу повідомити про те, що вас мобілізували. А також надати підтверджуючі документи. Як правило, ТЦК відправляють на робоче місце довідку про мобілізацію. Але бажано і самому надати документи. Це може бути:

  • Військовий квиток з поміткою про призов на службу;
  • Довідка від ТЦК;
  • Витяг з наказу про зарахування до списків військової частини.

Роботодавець, зі свого боку, має видати наказ про увільнення від роботи, або на звільнення від виконання обов’язків. Це не є звільненням з роботи.

Що робити, якщо мобілізованого звільнили?

Це є порушенням трудового законодавства. Можна звернутися до Державної служби з питань праці. Або оскаржити рішення роботодавця в суді. І цим правом варто скористатися. Врешті-решт, ви виконуєте свій конституційний обов’язок. А роботодавець має виконувати свій.

Якщо є статус учасника бойових дій, то юристи можуть безкоштовно надати допомогу із позовом та представленням у суді.

Якщо ти ФОП

Далеко не всі мобілізовані є найманими працівниками. Є й підприємці. Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» передбачає, що за громадянами, призваними на військову службу під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців.

Крім того, якщо вони не проваджують підприємницьку діяльність, то їм не нараховуються податки та збори. І вони звільняються від сплати єдиного соціального внеску. Щоправда, для цього потрібно написати заяву та додати копію військового квитка впродовж 10 днів після демобілізації.

Відпустки

Звісно, допоки громадянин проходить військову службу, він має право на відпустки, які є у війську.  

Однак є певні моменти, про які варто знати. Зокрема, мобілізованим працівникам за їхнім бажанням виплачується грошова компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки. Але відповідну заяву можна подати лише до останнього дня місяця, в якому працівника мобілізували та увільнили від роботи.

Після звільнення з військової служби працівник при поверненні на роботу також може взяти відпустку:

  • до 60 днів без збереження заробітної плати після звільнення у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошення демобілізації.
  • 14 днів на рік додаткової відпустки для учасників бойових дій.
  • щорічну основну відпустку. За умови, якщо є стаж для цієї відпустки.

Однак щодо щорічної відпустки слід розуміти, що стаж, який дає право на щорічну відпустку, під час служби не зараховується. Тому в таку відпустку можна буде піти лише за рахунок невикористаних до цього днів відпустки.

Підготував: Олександр Марченко

Джерело: АрміяInform

  • 807

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 807

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст