Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КЦС ВП від 25.04.2019 року у справі №679/918/17 Ухвала КЦС ВП від 25.04.2019 року у справі №679/91...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КЦС ВП від 25.04.2019 року у справі №679/918/17

Ухвала

25 квітня 2019 року

м. Київ

справа № 679/918/17

провадження № 61-7726ск19

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Крата В. І. розглянув касаційну скаргу Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області, яка підписана представником Лічман Людмилою Вікторівною, на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 23 листопада 2018 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року у справі за позовом Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про доступ до судових рішень" суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру.

Аналіз Єдиного державного реєстру судових рішень свідчить, що у серпні 2017 року Славутська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області (далі - Славутська ОДПІ) звернулася до суду із позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості у розмірі 12 439,56 грн.

Рішенням Нетішинського міського суду Хмельницької області від 23 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Хмельницького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року, у задоволені позовних вимог Славутської ОДПІ відмовлено.

09 квітня 2019 року засобами поштового зв'язку Славутська ОДПІ подала до Верховного Суду касаційну скаргу, яка підписана представником Лічман Л. В., на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 23 листопада 2018 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року.

Посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Славутська ОДПІ просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

У частині 3 статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах, крім випадків, якщо: касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

Відповідно до пункту 1 частини 6 , частини 9 статті 19 ЦПК України для цілей пункту 1 частини 6 , частини 9 статті 19 ЦПК України малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ціна позову у справі № 679/918/17 становить 12 439,56 грн та не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто справа № 679/918/17 є малозначною в силу вимог закону.

Посилання на випадки, передбачені пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України, за наявності яких судове рішення у малозначній справі підлягає касаційному оскарженню, касаційна скарга та додані до неї матеріали не містять.

Однією з основних засад судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, встановлених законом (пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України, пункт 9 частини 3 статті 2 ЦПК України).

Європейський суд з прав людини зауважує, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них. Вимоги до прийнятності апеляції з питань права мають бути більш жорсткими ніж для звичайної апеляційної скарги. З урахуванням особливого характеру ролі Верховного Суду як касаційного суду, процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (LEVAGES PRESTATIONS SERVICES v. FRANCE, № 21920/93, § 45, ЄСПЛ, від 23 жовтня 1996 року; BRUALLA GOMEZ DE LA TORRE v. SPAIN, № 26737/95, § 37,38, ЄСПЛ, від 19 грудня 1997 року).

Вказівка в резолютивній частині постанови Хмельницького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року про можливість її оскарження до Верховного Суду не є підставою для відкриття касаційного провадження судом касаційної інстанції, оскільки оскаржені рішення ухвалені у малозначній справі.

Європейський суд з прав людини вказує, що було б важко погодитися з тим, що Верховний Суд у ситуації, коли відповідне національне законодавство дозволило йому відфільтрувати справи, що надходять до нього, має бути пов'язаним із помилками нижчих судів при визначенні питання щодо надання комусь доступу до нього. В іншому випадку це може серйозно заважати роботі Верховного Суду і зробить неможливим виконання Верховною Судом своєї специфічної ролі. У прецедентній практиці Суду вже було підтверджено, що повноваження вищого суду щодо визначення своєї юрисдикції не можуть бути обмежені таким чином (ZUBAC v.
CROATIA
, № 40160/12, § 122, ЄСПЛ, від 05 квітня 2018 року).

Відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 394 ЦПК України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Таким чином, оскаржувані рішення ухвалені у малозначній справі, ціна позову в якій не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи вищевикладене, оскільки касаційна скарга Славутської ОДПІ подана на судові рішення, що не підлягають касаційному оскарженню, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.

Керуючись статтями 19, 260, 389, 394 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Відмовити Славутській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою, яка підписана представником Лічман ЛюдмилоюВікторівною, на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 23 листопада 2018 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року у справі за позовом Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя В. І. Крат
logo