УхвалаІменем України22 квітня 2020 рокум. КиївПровадження № 51-1901 впс 20Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:головуючого - Кравченка С. І.,суддів: Білик Н. В., Остапука В. І.розглянув клопотання захисника Стельмаха Є. А. про направлення матеріалів клопотання слідчого Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у місті Миколаєві, Васильєва А. О., про відсторонення від посади інспектора взводу № 3 роти № 2 батальйону поліції особливого призначення ГУ Національної поліції в Одеській області ОСОБА_1, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.
2 ст.
365 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12019160240002385, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,встановив:
До Касаційного кримінального суду Верховного Суду в порядку ст.
34 КПК України надійшлоклопотання захисника Стельмаха Є. А. про направлення матеріалів клопотання слідчого Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у місті Миколаєві, Васильєва А. О., про відсторонення від посади інспектора взводу № 3 роти № 2 батальйону поліції особливого призначення ГУ Національної поліції в Одеській області ОСОБА_1, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.
2 ст.
365 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12019160240002385, із Заводського районного суду м. Миколаєва до Приморського районного суду м. Одеси.Клопотання мотивовано тим, що досудове розслідування у вказаному провадженні здійснюється Другим слідчим відділом СУ ТУ ДБР, розташованим у м. Миколаєві.Однак, як вбачається із протоколів огляду від 8.10.2019 року та пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.09.2019 року, цей відділ розташований за адресою: м. Одеса, вул. Мечникова, буд. 59, та належить, відповідно, до територіальної юрисдикції Приморського районного суду м. Одеси, а тому, на думку захисника, матеріали провадження необхідно передати на розгляд до цього суду.Учасники провадження вчасно повідомлені про день і час розгляду клопотання, в судове засідання не з'явились. Заперечень та клопотань про відкладення розгляду не надійшло.Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи, наведені у клопотанні, суд дійшов висновку, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.Згідно з пунктом
1 ст.
6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція) "кожен при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на розгляд судом, встановленим законом". А відповідно до ч.
1 ст.
8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (ст.
24 Конституції України та ст.
10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог пункту 1 ст. 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених у
КПК України (див. пункт 98 рішення ЄСПЛ у справі
"Фельдман проти України").Відповідно до ч.
1 ст.
34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо: 1) до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності; 2) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду; 3) обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; 4) ліквідовано суд або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який здійснював судове провадження.
З огляду на абз. 1 ч.
3 ст.
34 КПК України, питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.З наявних у суді касаційної інстанції матеріалів вбачається, що в провадженні слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва Гаврасієнко В. О. перебувало клопотання слідчого Другого слідчого відділу Слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Миколаєві, Васильєва А. О. про відсторонення від посади ОСОБА_1.Територіальне управління Державного бюро розслідувань розташоване у місті Миколаєві, в межах територіальної юрисдикції Заводського районного суду міста Миколаєва та поширює свою діяльність на Кіровоградську, Миколаївську, Одеську області.Відповідно до п.
1 ч.
2 ст.
132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Згідно положень ст.
38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих цих органів досудового розслідування, - а відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.Статтею
1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень
Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України,
Конституції України та іншими законами України.Частиною
6 ст.
9 КПК України визначено, що у випадках, коли положення Частиною
6 ст.
9 КПК України не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені Частиною
6 ст.
9 КПК України.Тому, слідчий суддя, слідчий та прокурор мають керуватися виключно положеннями
КПК України та нормативно-правовими актами, які йому не суперечать.
Таким чином, територіальна підсудність визначається за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.Окрім того, слід зазначити, що 21 квітня 2020 року слідчим суддею Заводського районного суду м. Миколаєва Гаврасієнко О. В. задоволено клопотання слідчого Другого слідчого відділу Слідчого управління ТУ ДБР, розташованого у м.Миколаєві, Васильєва О. А. про відсторонення від посади ОСОБА_1.Враховуючи викладене, підстави для направлення матеріалів клопотання до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів, відсутні.Керуючись ст.
34 КПК України, суд
постановив:Клопотання захисника Стельмаха Є. А. про направлення матеріалів клопотання слідчого Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у місті Миколаєві, Васильєва А. О., про відсторонення від посади інспектора взводу № 3 роти № 2 батальйону поліції особливого призначення ГУ Національної поліції в Одеській області ОСОБА_1, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.
2 ст.
365 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12019160240002385, із Заводського районного суду м. Миколаєва до Приморського районного суду м. Одеси, залишити без задоволення.Ухвала оскарженню не підлягає.Судді:С. І. Кравченко Н. В. Білик В. І. Остапук