Історія справи
Ухвала КАС ВП від 31.07.2018 року у справі №820/1549/18

УХВАЛА23 вересня 2019 рокуКиївсправа №820/1549/18адміністративне провадження №К/9901/26462/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Желєзного І. В.,суддів: Берназюка Я. О., Коваленко Н. В.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 рокупро перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 рокуу справі № 820/1549/18за позовом ОСОБА_1до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,УСТАНОВИЛ:Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2018 року, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова у справі №820/1549/18 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.30 травня 2019 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить суд переглянути рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року у даній справі за нововиявленими обставинами, за наслідками чого його скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року у справі №820/1549/18 відмовлено.
13 вересня 2019 року позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року.Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд дійшов висновку що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.Згідно з п.
5 ч.
1 ст.
333 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому ч. 2,3 цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.Відмовляючи у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, суди попередніх інстанції виходили з наступного.Нововиявлені обставини - це юридичні факти справи, які мають істотне значення для вирішення справи по суті, які існували в період первинного провадження і ухвалення судового акта, але не були і не могли бути відомі ні сторонам, ні третім особам, їхнім представникам, іншим учасникам адміністративного процесу, ні суду, за умови виконання ними всіх вимог закону для об'єктивного повного і всебічного розгляду справи та ухвалення законного й обґрунтованого судового рішення. Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення, та породжують процесуальні наслідки, впливають на законність і обґрунтованість ухваленого без їх врахування судового рішення. Не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.
361 КАС України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.Частиною
2 ст.
361 КАС України визначені підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, зокрема:істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Згідно з ч.
4 ст.
368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.Частиною 5 вказаної статті передбачено, що за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами Верховний Суд може також скасувати судове рішення (судові рішення) повністю або частково і передати справу на новий розгляд до суду першої чи апеляційної інстанції.
Відповідно до ч.
1 ст.
369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.Частиною 2 вказаної статті передбачено, що судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому ч.
1 ст.
369 КАС України для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції. З набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.Позивач вважає нововиявленою обставиною те, що постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року по справі №826/8546/18 було залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року у справі №826/8546/18 щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.
20 ст.
86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.Судами попередніх інстанцій встановлено, що у п. 54 вказаної постанови від 24 квітня 2019 року Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких ~law11~ покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.Тривале невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Прикінцевих положень
Закону України "Про прокуратуру" призвела до правової невизначеності у спірних правовідносинах та ситуації, за якої пенсіонери з числа прокурорів не мають можливості реалізувати своє право на перерахунок пенсії, передбачене ст.
86 Закону України "Про прокуратуру".
Поряд з цим, Пенсійний фонд України, як орган державної влади, в силу вимог ч.
2 ст.
19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Відтак, відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що Пенсійний фонд України не має правових підстав та законного способу дій для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій.Бездіяльність Кабінету Міністрів України, який протягом тривалого часу не визначає умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено у ч.
20 ст.
86 Закону України "Про прокуратуру", не може вважатися доказом протиправності дій Пенсійного фонду України і покладати на нього обов'язки, не передбачені законодавством. При цьому, причини бездіяльності Кабінету Міністрів України та їх оцінка не є предметом спору у даній справі.Таким чином, обставина, на яку посилається ОСОБА_1, як на нововиявлену існувала на момент винесення рішення від 29 березня 2018 року по справі №820/1549/18 та була врахована судом при винесенні рішення.Крім того, не може вважатися нововиявленою обставина, яка ґрунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювались адміністративним судом у процесі розгляду справи.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами слід відмовити, а отже касаційна скарга є необґрунтованою.Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верхового Суду від 08 серпня 2019 року у справі №811/1285/18, від 14 серпня 2019 року у справі №818/1807/18,22 серпня 2019 року у справі №815/6244/17.Згідно з п.
5 ч.
1 ст.
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому ч. 2,3 цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.Положенням п. 2 ч. 2 зазначеної статті встановлено, що у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Враховуючи, що зміст оскаржуваного судового рішення та обставини, на які посилається скаржник в обґрунтування касаційної скарги, свідчать про правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права та не викликають сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись п.
5 ч.
1, п.
2 ч.
2 ст.
333 КАС України, Верховний СудУХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року у справі №820/1549/18 за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач І. В. ЖелєзнийСудді Я. О. БерназюкН. В. Коваленко