Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №9901/30/19 Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №9901/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.01.2019 року у справі №9901/30/19



УХВАЛА

21 січня 2019 року

Київ

справа №9901/30/19

адміністративне провадження №П/9901/30/19

Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

головуючого судді (судді-доповідача) Смоковича М. І.,

суддів Бевзенка В. М., Білоуса О. В., Шарапи В. М., Стрелець Т. Г.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_2, яку він подав в інтересах ОСОБА_3, до члена Вищої ради правосуддя ОСОБА_4 про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

16 січня 2019 року на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_2, яку він подав в інтересах ОСОБА_3 до члена Вищої ради правосуддя ОСОБА_4 (далі - член ВРП), з вимогами скасувати ухвалу члена ВРП від 06 вересня 2018 року, зобов'язати відповідача повторно розглянути скаргу позивача від 03 серпня 2018 року, визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його подати звіт про виконання рішення.

Відповідно до частини 1 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.

За частиною 4 статті 22 КАС Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Особливості розгляду цієї категорії спорів визначено у статті 266 КАС, у частині першій якої зазначено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; 2) законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 3) законності актів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 4) законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.

Отож, за загальним правилом судами, які вирішують адміністративні справи у першій інстанції є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди). І лише у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII "Про Вищу раду правосуддя" (далі - ~law8~) Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

З урахуванням наведеного, Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності ВРП - колегіального органу, а не її посадової особи (члена).

Оскільки цей позов заявлено до члена ВРП, ця справа не підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції.

З урахуванням правил виключної підсудності, визначеної у статті 27 КАС, розгляд цієї справи віднесено до підсудності Окружного адміністративного суду м. Києва як суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Відповідно до положень частини 1 статті 29 КАС позовну заяву ОСОБА_2, яку він подає в інтересах ОСОБА_3 до члена ВРП потрібно передати на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва (зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі за цим позовом).

Керуючись статтями 22, 27, 29, 171, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Позов ОСОБА_2, який він подав в інтересах ОСОБА_3, до члена Вищої ради правосуддя ОСОБА_4 про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - передати на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала Верховного Суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвалу може бути оскаржено до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддями.

Суддя-доповідач М. І. Смокович

Судді В. М. Бевзенко

О. В. Білоус

В. М. Шарапа

Т. Г. Стрелець
logo