Історія справи
Ухвала КАС ВП від 20.10.2020 року у справі №620/929/19

УХВАЛА19 жовтня 2020 рокум. Київсправа № 620/929/19адміністративне провадження № К/9901/24955/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Стеценка С. Г.,суддів: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В.,перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на додаткове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року у справі № 620/929/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
УСТАНОВИЛ:Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в частині відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки Державного космічного агентства України від 13.11.2018 № 51/18;- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2018, виходячи з 90% грошового забезпечення позивача без обмеження максимальним розміром, згідно з довідкою Державного космічного агентства України від 13.11.2018 № 51/18 з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії 24272,20 грн.Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% його грошового забезпечення на підставі довідки Державного космічного агентства України від 13.11.2018 №51/18.Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи з 90% його грошового забезпечення, згідно довідки Державного космічного агентства України від 13.11.2018 № 51/18. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 залишено без змін.Позивач звернувся до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі № 620/929/19, зазначивши, що судом задоволено позовні вимоги частково, проте позивач просив здійснити перерахунок його пенсії без обмеження максимальним розміром, в той час як судом прийнято рішення про зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок не зазначивши в резолютивній частині щодо обмеження максимальним розміром, хоча дана вимога вирішена судом у мотивувальній частині судового рішення.Додатковим рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2020 року заяву позивача про ухвалення додаткового судового рішення у даній справі задоволено.Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи з 90% його грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, згідно довідки Державного космічного агентства України від 13.11.2018 № 51/18.Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року додаткове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2020 року залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні заяви позивача про ухвалення додаткового судового рішення у даній справі.При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою, суд виходить з такого.Пунктом 8 ч. 2 ст.
129 Конституції України передбачено, що серед основних засад судочинства закріплено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують положення ст.
13 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "
Про судоустрій і статус суддів".Згідно з ч. 3 ст.
3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За приписами п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Відтак, судові рішення, ухвалені у справах незначної складності, підлягають касаційному оскарженню виключно у випадках, вичерпний і остаточний перелік яких передбачений підпунктами "а "- "г" п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України.Разом з тим, за змістом п. 3 ч. 6 ст.
12 КАС України, для цілей п. 3 ч. 6 ст.
12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.Колегія суддів Верховного Суду, вивчивши матеріали касаційної скарги, з урахуванням приписів наведених правових норм процесуального закону, характеру спірних відносин, суб'єктного складу учасників та предмету доказування, що не вимагають проведення судового засідання для повного та всебічного встановлення обставин справи, вважає, що вказана справа, в силу приписів п. 3 ч. 6 ст.
12 КАС України, відноситься до категорії справ незначної складності, так як ознак, передбачених ч. 4 ст.
12 КАС України, не має.Обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підп. "а " - "г" п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.
Характер спірних правовідносин, предмет і категорія спору, коло учасників спірних правовідносин, правозастосовча практика, що складалася з приводу спорів цієї категорії, непоодинока кількість справ з подібними позовними вимогами, відсутність ознак, які роблять цю касаційну скаргу відмінною від інших, дають підстави вважати, що судові рішення, які ухвалені у вказаній справі, як у справі незначної складності, не підлягають касаційному оскарженню.Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд виконує функцію "суду права", що розглядає справи, які мають найважливіше (принципове) значення для суспільства та держави, та не є "судом фактів".Зазначене узгоджується з Рекомендаціями № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини "с" статті 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумачення закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.Враховуючи межі перегляду судом касаційної інстанції, визначені статтею
341 КАС України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.
333 КАС України, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Зважаючи на те, що оскаржуване судове рішення ухвалено у справі, яка процесуальним законом віднесена до категорії справ незначної складності, а з наведених у касаційній скарзі мотивів й доданих до неї матеріалів не вбачається наявності передбачених підп. "а-г" п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України виняткових обставин, у відкритті касаційного провадження у даній справі належить відмовити.Суд враховує положення, що містяться в Рекомендаціях № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи, згідно з якими державам-членам рекомендовано вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до ч. "с" ст. 7 вказаних Рекомендацій скарги до суду третьої інстанції мають передусім подаватися щодо тих справ, які заслуговують на третій судовий розгляд, наприклад, справ, які розвиватимуть право або сприятимуть однаковому тлумаченню закону; вони також можуть бути обмежені скаргами у тих справах, де питання права мають значення для широкого загалу.Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини у справах Levages Prestations Services v. France (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року та Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) 19 грудня 1997 року, згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.Суд також враховує й правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену в ухвалі щодо неприйнятності у справі Азюковська проти України (Azyukovska v. Ukraine) від 09 жовтня 2018 року (заява № 26293/18), в якій заявником оскаржувалась відмова суду касаційної інстанції у відкритті касаційного провадження у зв'язку з віднесенням справи до категорії справ незначної складності. Так, Суд вказав, що застосування критерію малозначності справи у цій справі було передбачуваним, справа розглянута судами двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи.На підставі вищенаведеного та керуючись статтями
257 328 333 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на додаткове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 травня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року у справі № 620/929/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.СуддіС. Г. Стеценко Т. Г. Стрелець Л. В. Тацій