Історія справи
Ухвала ВП ВС від 06.07.2020 року у справі №9901/113/19
Ухвала КАС ВП від 05.03.2019 року у справі №9901/113/19

УХВАЛА12 березня 2020 рокуКиївсправа №9901/113/19адміністративне провадження №П/9901/113/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н. А.,суддів - Бевзенка В. М.,Мартинюк Н. М.,
Мельник-Томенко Ж. М.,Шевцової Н. В.розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом ОСОБА_1до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів
про визнання протиправним та скасування рішення №26дп-19 від 30 січня 2019 року, -УСТАНОВИЛ:28 лютого 2019 року до Верховного Суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів про визнання протиправним та скасування рішення №26дп-19 від 30 січня 2019 року.Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.Ухвалою Верховного Суду від 10.10.2019 провадження у справі №9901/113/19 за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів про визнання протиправним та скасування рішення №26дп-19 від 30 січня 2019 року зупинено до встановлення правонаступника Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та зобов'язано Генерального прокурора України повідомити Верховний Суд про те, чи зберігає за собою Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів адміністративно-процесуальну правосуб'єктність (учасника адміністративної справи) з урахуванням положень
Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 №113-IX, і хто представляє інтереси відповідача у вказаній адміністративній справі.
23.01.2020 на електронну адресу Суду від Офісу Генерального прокурора надійшов лист №07-73вих20 від 22.01.2020 за підписом секретаря кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів Н. Зайцевої, в якому повідомлялось, що згідно з наказом Генерального прокурора від 23 грудня 2019 року №351 з 02 січня 2020 року розпочав роботу Офіс Генерального прокурора. У зв'язку з цим відповідно до наказу Генерального прокурора від 28 грудня 2019 року №365 наказ Генерального прокурора від 04 листопада 2019 року №267 "Про створення третьої кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів" втратив чинність. Натомість наказом Генерального прокурора від 09 січня 2020 року №9 створено кадрову комісію з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів. З огляду на викладене, секретар кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів Н. Зайцева просила визнати кадрову комісію з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів стороною у справі та допустити її представника до участі у провадженні.Відповідно до ухвали Суду від 23.01.2020 поновлено провадження у справі №9901/113/19 та витребувано у Офісу Генерального прокурора належним чином засвідчені документи, що підтверджують правонаступництво кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів прав та обов'язків Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (наказ про створення комісії, положення про комісію тощо).Враховуючи вищенаведене, Судом посталено на обґоворення питання заміни відповідача у справі - Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів її правонаступником - Кадровою комісією з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились.Представником Кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів через канцелярію Суду надано клопотання про долучення витребуваних Судом документів щодо правонаступництва прав та обов'язків Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів до матеріалів справи.
З наданих до Суду документів вбачається, що 25 вересня 2019 року набрав чинності
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформ органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113-IX (далі-Закон №113-ІХ).Відповідно до пункту 4 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" ~law4~ та наказу Генерального прокурора від 23.12.2019 №351 з 02.01.2020 розпочав роботу Офіс Генерального прокурора.Абзацом третім пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" ~law5~ до 01 вересня 2021 року зупинено дію положень
Закону України "Про прокуратуру", що визначали статус, повноваження і порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.Пунктом 21 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" ~law7~ установлено, що з дня набрання чинності ~law8~ члени і голова Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів вважаються звільненими з посади, а їх повноваження вважаються достроково припиненими.Також ~law9~ вирішено замінити в
Законі України "Про прокуратуру" вислів "Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів" в усіх відмінках словами "відповідний орган, що здійснює дисциплінарне провадження" у відповідному відмінку.
Водночас підпунктами 7 та 8 пункту 22 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" ~law11~ передбачено, що тимчасово, до 01 вересня 2021 року, в Офісі Генерального прокурора, у кожній обласній прокуратурі утворюються відповідні кадрові комісії як органи для забезпечення розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Генеральний прокурор визначає: перелік, склад і порядок роботи кадрових комісій Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур; порядок розгляду кадровою комісією скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та процедуру здійснення дисциплінарного провадження; порядок прийняття кадровою комісією рішення за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав, передбачених
Законом України "Про прокуратуру", про накладення на прокурора Офісу Генерального прокурора, обласної та окружної прокуратури дисциплінарного стягнення або про неможливість подальшого перебування особи на посаді прокурора.На виконання підпункту 8 пункту 22 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" ~law13~ з метою визначення порядку роботи кадрових комісій, керуючись статтею
9 Закону України "Про прокуратуру", Генеральним прокурором України наказом від 17 жовтня 2019 року №233 затверджений Порядок роботи кадрових комісій (далі - Порядок №233).Відповідно до пункту 2 Порядку №233 Комісії, зокрема, забезпечують розгляд дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Під час своєї діяльності комісії здійснюють повноваження визначені Законом України "
Про прокуратуру ", розділом II "Прикінцеві і перехідні положення" ~law16~, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Комісії в межах реалізації своїх повноважень забезпечують участь при розгляді судом справ про оскарження їх рішень, включаючи рішення, ухвалені за результатами дисциплінарних проваджень щодо прокурорів, у тому числі Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів.Відповідно до статті
9 Закону України "Про прокуратуру", пунктів 9,15 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" ~law18~, пунктів 2,3 Порядку №233, наказом Генерального прокурора України від 04 листопада 2019 року №267 створено Третю кадрову комісію з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів з відповідним її складом.Проте, наказом Генерального прокурора від 28.12.2019 №365 визнано наказ Генерального прокурора від 04.11.2019 №267 "Про створення третьої кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів" таким, що втратив чинність.Натомість наказом Генерального прокурора від 09.01.2020 №9 створено кадрову комісію з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Згідно з пунктом 2 цього наказу кадрова комісія забезпечує розгляд дисциплінарних скарг про вчинення дисциплінарних проступків прокурорами Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, обласних (регіональних) прокуратур, окружних (місцевих) прокуратур, військових прокуратур, а також здійснює щодо них дисциплінарне провадження.
Абзацом 6 пункту 2 Порядку №233, визначено, що кадрові комісії в межах реалізації своїх повноважень забезпечують участь при розгляді судом справ про оскарження їх рішень, включаючи рішення, ухвалені за результатами дисциплінарних проваджень щодо прокурорів, у тому числі Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що функції та повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів як суб'єкта владних повноважень у зв'язку із внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів покладено на інший орган, а саме - кадрову комісію з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що Кадрова комісія з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів у спірних правовідносинах є правонаступником Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.Відповідно до статті
52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.Зважаючи на викладене, колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для здійснення заміни відповідача - Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів його правонаступником - Кадровою комісією з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.
Керуючись статтями
52,
248,
256,
266,
294 КАС України, -УХВАЛИВ:Замінити відповідача у даній справі - Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів, його процесуальним правонаступником - Кадровою комісією з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів.Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття.Головуючий суддя Данилевич Н. А.Судді Бевзенко В. М.Мартинюк Н. М.Мельник-Томенко Ж. М.
Шевцова Н. В.