Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 15.02.2021 року у справі №9901/30/21 Ухвала КАС ВП від 15.02.2021 року у справі №9901/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.02.2021 року у справі №9901/30/21



УХВАЛА

15 лютого 2021 року

Київ

справа №9901/30/21

адміністративне провадження №П/9901/30/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мельник-Томенко Ж. М.,

суддів Жука А. В., Мартинюк Н. М.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до ОСОБА_10 - судді Апеляційного суду Львівської області про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛ:

До Верховного Суду як суду першої інстанції звернулися позивачі із позовною заявою, у якій просять:

- усунути громадянина України ОСОБА_10 - суддю Апеляційного суду Львівської області від розгляду їх апеляції про спір про підсудність (справа №465/1089/17/43351/2020);

- стягнути з відповідача ОСОБА_10 на користь вищенаведених позивачів моральні збитки - в розмірі 10% від суми заблокованих грошових коштів на поточних розрахункових рахунках позивачів у ПАТ "Банк Михайлівський".

Частиною 1 статті 171 КАС України передбачені питання, які з'ясовує суддя після одержання позовної заяви, серед яких, зокрема, чи подано її з дотриманням правил підсудності.

Розглядаючи питання про можливість відкриття провадження у справі за цим позовом, Верховний Суд зазначає таке.

Положення частини 1 статті 5 КАС України закріплюють, що кожна особа має право в порядку, встановленому частини 1 статті 5 КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Водночас за правилами частини 4 статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Отже, законодавець встановив вичерпний перелік суб'єктів владних повноважень, які можуть бути відповідачами у справах, що підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, а саме: Центральна виборча комісія, Верховна Рада України, Президент України, Вища ради правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

Особливості провадження у справах зазначеної категорії передбачені статтею 266 КАС України.

У цьому контексті колегія суддів також зауважує, що за загальним правилом судами, які розглядають адміністративні справи у першій інстанції, є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди). І тільки у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Зі змісту вимог, викладених у прохальній частині позовної заяви, колегія суддів встановила, що предметом позову у цій справі є вимога усунути суддю Апеляційного суду Львівської області ОСОБА_10 від розгляду справи.

Беручи до уваги те, що відповідачем у цій справі є суддя Апеляційного суду Львівської області Цяцяк Р. П., колегія суддів зазначає, що з огляду на імперативні приписи частини 4 статті 22 КАС України заявлені позивачем вимоги не підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Водночас частина 2 статті 20 КАС України передбачає, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно з правилами територіальної підсудності, установленими абзацом 1 частини 1 статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених частини 1 статті 25 КАС України.

За приписами пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини 5 статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому частини 5 статті 171 КАС України.

Як встановлено з матеріалів позовної заяви, усі позивачі та відповідач у справі №9901/30/21 проживають у м. Львів.

Відповідно до Указу Президента України від 16 листопада 2004 року №1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію Львівської області поширюються повноваження Львівського окружного адміністративного суду.

Отже, ця справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду за місцем проживання позивача та місцезнаходженням відповідача.

Керуючись положеннями статей 22, 25, 29, 171, 243, 294 КАС України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до ОСОБА_10 - судді Апеляційного суду Львівської області про зобов'язання вчинити дії - передати за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.

Надіслати копію ухвали про передачу позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до відома.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка може бути оскаржена, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її постановлення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду за результатами апеляційного перегляду.........................................

Ж. М. Мельник-Томенко А. В. Жук

Н. М. Мартинюк

Судді Верховного Суду
logo