Історія справи
Ухвала КАС ВП від 12.09.2018 року у справі №826/15398/15

УХВАЛА11 вересня 2018 рокуКиївсправа №826/15398/15адміністративне провадження №К/9901/61114/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Пасічник С.С.,суддів: Бившевої Л.І., Васильєвої І.А.,розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 у справі №826/15398/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАТЕН" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИЛ:07.09.2018 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла зазначена касаційна скарга.Разом з тим, згідно з положеннями частини 1 статті
24 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.В свою чергу, у відповідності з частиною 2 статті
13 КАС України не допускається касаційне оскарження судового рішення першої інстанції без його перегляду в апеляційному порядку.Наведені приписи процесуального закону кореспондуються з частиною 1 статті 327 та частиною 1 статті
328 КАС України, за змістом яких судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті 327 та частиною 1 статті
328 КАС України.
У даному ж випадку ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від22.09.2017 відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою відповідача на постанову суду першої інстанції, а відтак апеляційний перегляд останньої не відбувся, у зв'язку з чим та з огляду на наведені вище приписи процесуального закону, це судове рішення не підлягає касаційному оскарженню.За правилами пункту 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Водночас, за приписами пункту 5 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.У відповідності ж до пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2015 даний адміністративний позов задоволено.
Вказане рішення суду першої інстанції ухвалене за наслідками розгляду справи в порядку письмового провадження, а його копія, згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017 про залишення апеляційної скарги без руху, яка оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень, вручена відповідачу 29.10.2015, що встановлено апеляційним судом на підставі рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.18.08.2017 Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві подала апеляційну скаргу на вказану вище постанову суду.Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 у відкритті апеляційного провадження у справі відмовлено згідно з положеннями абзацу третього частини 5 статті
189 КАС України в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги, якою встановлено, що незалежно від поважності причини пропуску строку апеляційного оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень подана після спливу одного року з моменту оголошення оскаржуваного судового рішення.Питання, пов'язані з обчисленням строку до 15.12.2017 були врегульовані статтею
103 КАС України, згідно з частиною другою якої строк, що визначається роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року цього строку.Таким чином, оскільки постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від
05.10.2015 отримана відповідачем 29.10.2015, а відтак і проголошена останньому у цей день, річний строк, встановлений абзацом третім частиною 5 статті
189 КАС України закінчився 29.10.2016 включно, тоді як апеляційна скарга подана за його межами 18.08.2017.Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції правильно застосував норми процесуального права і дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження у цій справі.Доводи ж касаційної скарги наведених висновків суду не спростовують й стосуються виключно постанови суду першої інстанції, яка прийнята по суті даного спору й жодних мотивів на обґрунтування вимог щодо скасування ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 відповідач не навів.За таких обставин, касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки, у даному випадку, правильне застосовування апеляційним судом норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, що, в свою чергу, у розумінні пункту 5 частини 1 та частини 2 статті
333 КАС України є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.Керуючись статтею
333 КАС України, суд
УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 у справі №826/15398/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАТЕН" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.Суддя - доповідач С.С. ПасічникСудді: Л.І. Бившева
І.А. Васильєва