6
1
9280
Стягнення суми боргу через невиконання договірних зобов’язань
Кожен з нас на певному етапі свого життя стикався з проблемою неповернення боргу, не виконанням обіцяного і т.д.. Тому, одним з найрозповсюджених судових спорів є спори про стягнення суми боргу. Сторонами по вказаних спорах є як фізичні особи так і юридичні. Заборгованість виникає через невиконання або неналежне виконання стороною своїх зобов’язань.
Найпоширенішим видом невиконання зобов’язань є невиконання вимог договору (купівлі-продажу, надання послуг, оренди та ін.) щодо оплати.
В свою чергу, договори бувають письмовими та спрощеними (усними).
Так, у деяких випадках законодавець дозволяє укладання договору у спрощений спосіб (ч.1 ст.181 Господарського кодексу України). Але при цьому, необхідно щоб кредитор все ж таки мав або товарно-транспортну накладну, або розписку про отримання грошей, або накладну про отримання товару тощо. Зазначені документи матимуть доказове вирішальне при вирішенні питання про стягнення суми боргу.
Як і під час укладання письмових договорів такі і усних, у них повинні бути передбачені істотні умови (предмет, ціна і строк, а також кількість і якість) ці умови передбачені у ст.181 ГК України. Перед зверненням до суду з позовом про стягнення суми боргу вважаю, що необхідно спочатку звернутись до боржника з письмовою вимогою/претензією про стягнення суми боргу, в порядку ст.530 Цивільного кодексу України. І після спливу семиденного строку вже можна звертатися до суду.
Так ЦК передбачає таку дію у разі не встановлення у договорі строку виконання зобов’язання, але я все ж раджу її використовувати навіть тоді, коли такий термін визначений сторонами. Тобто, як нагадування: «Шановний партнере, не забудь зі мною розрахуватись!»
Іноді на такі листи боржники відповідають і пояснюють причини своєї несплати, тому отримавши такий лист Ви будете знати, якими доказами (документами) буде оперувати контрагент у спорі, а ще за допомогою цієї відповіді матимете ще один доказ (підтвердження) заборгованості. Крім того, законодавець з метою захисту грошових прав стягувачів встановив, норму у ст.625 ЦКУ, що до боржників, які прострочили виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язані сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором.
Перед стадією звернення з позовом до суду про стягнення суми боргу необхідно з’ясувати для себе наступні питання:
- Чи дійсно існує невиконання договірних зобов’язань та чи настав строк виконання зобов’язань?
- Чи існує прострочення суми боргу, якщо так, то за який період?
- Якими доказами підтверджується невиконання грошових зобов’язань і чи є вони у Вас у належності?
- Чи реальне виконання рішення суду?
- Чи не пропущений строк позовної давності? (який відповідно ст.257 ЦК України – складає три роки).
Після чого, зібравши всі документи (докази) необхідно підготувати позовну заяву та додати її до суду.
Спори про грошові зобов’язання, як правило вирішуються у судах за місцем розташування/місцезнаходження боржника.
До позову долучаємо квитанцію про сплату судового збору, згідно ЗУ «Про судовий збір», копії всіх доказових документів і вперед!
Отримавши рішення та виконавчий лист/наказ про стягнення коштів у сумі…на свою користь потрібно згідно з ч.2 ст.24 ЗУ «Про виконавче провадження» протягом 3-х років, подати до державної виконавчої служби (приватного виконавця) - заяву про відкриття виконавчого провадження, сплативши відповідний авансовий внесок. При цьому, є особи які звільняються від сплати таких внесків.
Також, після закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа – авансовий внесок повертається стягувачу, у разі якщо інше не передбачено Законом. Виконання рішення суду це також є не швидким і не легким процесом, хоч і є завершальною стадією. Необхідно контролювати хід виконання рішення суду. Але досвідчені адвокати знають як законним способом можна прискорити хід виконавчого провадження, направленого на виконання рішення суду, застосувавши лише законні процесуальні механізми.
Бажаю успіхів і сподіваюсь, що вказана стаття стане для Вас у нагоді під час боротьби за свої законні майнові права!
Автор консультації: Анфьорова Катерина Сергіївна
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
211
Коментарии:
0
Просмотров:
296
Коментарии:
0
Просмотров:
374
Коментарии:
0
Просмотров:
604
Коментарии:
0
Просмотров:
723
Коментарии:
1
Просмотров:
618
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
День Добрий! в мене є договір но надання Ремонтно-будівельних робіт , директор виконавець отримав предоплату 1800 долл. договір повинен був виконаний ще в липні , але директор зник , телефон вимкнений , знайти не можливо , які мої дії , як сформувати заяву до суду про признання невиконвння договору , повернення коштів . Дякую