3
5
11070
Історія із нарахуванням єдиного соціального внеску підприємцям, які не вели фактичної підприємницької діяльності продовжується. Багато кому вже поприходили вимоги про сплату ЄСВ, а декому накладені арешти на рахунки державними виконавцями. У зв’язку з цим є багато звернень із запитаннями «що робити». Тому надаємо інформацію щодо дій, якщо вам нараховано борги по ЄСВ, але підприємницької діяльності ви не вели. Чи можна не платити? ЧИ законно це нараховано та чи можна оскаржити.
Чому нараховують ЄСВ
Як ми вже колись писали, з 2017 року були внесені зміни до законодавства про сплату ЄСВ, якими фактично було встановлено обов’язок сплати внеску, незалежно від наявності доходу.
Підстава для нарахування ЄСВ при відсутності фактичної підприємницької діяльності вказана Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та звучить наступним чином: «у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску».
Таким чином, встановлено обов’язок по нарахуванню та сплаті внеску усіма зареєстрованими ФОПами, незалежно від того, чи отримували вони дохід у певному періоду та незалежно від системи оподаткування (загальна чи спрощена).
Користуйтеся консультацією: Директор і ФОП одночасно: чи можливо?
Зупинення ФОП
Часто надходять скарги, що підприємницьку діяльність було зупинено (призупинено), але борг нараховано. Пояснюємо – у законодавстві України не існує поняття «призупинення» підприємницької діяльності. Це побутове поняття, яке раніше фактично означало перехід на загальну систему та здачу «нульових» звітів раз в рік. В такому випадку до 2017 року фізична особа – підприємець не зобов’язана була нічого сплачувати.
Фактично ж закон містить єдине поняття – припинення підприємницької діяльності. Це здійснюється шляхом подачі відповідної заяви до державного реєстратора (не до податкової). Відповідно, всі, хто цього не зробив, зобов’язані були здавати звітність та нараховувати ЄСВ не менше встановленого мінімуму. Це позиція податкової. Позиція судів в певних випадках інша, але про це пізніше.
Чи можна скасувати нарахований борг по ЄСВ
Потрібно розуміти, що податкова сама не скасує нарахований вам борг, тільки тому, що ви підете скаржитись в ЦОПП і влаштуєте там скандал. Порядок оскарження встановлений законодавством і має чітку послідовність дій.
Та перш ніж скаржитись, потрібно розуміти перспективи. Отож, нещодавно Верховний Суд сформував правову позицію по сплаті внеску підприємцями, які не вели діяльність. Вона міститься в Постанові від 04.12.2019 р. по справі № 440/2149/19 та звучить наступним чином: особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Таким чином, якщо ФОП не вів діяльність і не отримував доходу, але був офіційно працевлаштований і отримував заробітну плату з відповідними відрахуваннями, то за вказаний період він не зобов’язаний сплачувати єдиний соціальний внесок, а податкова вимога може бути успішно оскаржена та скасована судом.
Однак, якщо ФОП не отримував доходу від підприємництва, але при цьому нігде офіційно не працював, то він зобов’язаний сплатити нараховані йому суми заборгованості по ЄСВ, а оскарження не дасть позитивного результату.
Користуйтеся консультацією: Як ФОПу правильно оформлювати трудові відносини та вести кадровий документооборот
Як оскаржити вимогу по ЄСВ
Якщо з описаного вище випливає можливість оскаржити податкову вимогу, потрібно дотримуватись встановленого порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня (ДПС України) у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання такої вимоги. Окремо про оскарження повідомляється орган, що виписав таку вимогу. Якщо Ви самостійно визначили суми оплати відповідно до поданої звітності, то оскаржувати це ви не можете.
Якщо відповідь ДПС України буде негативно, то у 10-денний строк потрібно звернутись з позовом до суду. При цьому не обов’язково подавати скаргу до ДПС, а можна відразу звертатись до суду у встановлений строк. Звернення до суду відбувається у формі подачі адміністративного позову в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства.
Варто пам’ятати, що строки оскарження досить короткі, а тому при надходженні вимоги потрібно оперативно звертатись до податкового адвоката. Враховуйте, що підготовка і подача скарги або позову займає певний час, тому втрачені дні можуть стати на заваді захисту ваших прав.
Автор консультації: Сандугей Ігор
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
172
Коментарии:
0
Просмотров:
146
Коментарии:
0
Просмотров:
330
Коментарии:
0
Просмотров:
395
Коментарии:
0
Просмотров:
609
Коментарии:
0
Просмотров:
739
Коментарии:
1
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Как насчёт" протягивания" сроков уплаты до решения Конституционного суда по этому вопросу?
Все верно. Только вот налоговики принимают требование по ЕСВ в мае , но плательщику не вручают. Потом в ноябре принимают еще два требования. Одно на кусочек ЕСВ за май - ноябрь, а второе ИТОГОВОЕ в сумме на два предыдущих "кусочка". Притом , что плательщику вручают "итоговое". Плательщик обжалует в суде Итоговое, а потом через ДВА месяца узнает, что два "кусочка" налоговая передала в исп службу для взыскания. Итог: получается в суде надо обжаловать еще дополнительно два "кусочка" , доказывать уважительность пропуска срока и исполнительный сбор за них доплачивать как еще за два самостоятельных требования.
Есть случаи, когда люди узнают о Вымоге только после ареста счетов в банке исполнительной. Оказывается была Вымога в мае, а сейчас уже исполнительное производство. По почте ничего не получали.
Это как раз тот случай. Почта почему -то не нашла плательщика. Или просто налоговая не высылала. Держала с мая по ноябрь у себя в "долгом ящике" и в ноябре передала в исполнительную службу. И возникает необходимость доказывать уважительность причины пропуска 10-ти дневного срока для обжалования (суды 122 статью КАС Украины не применяют). Уже у меня в практике был случай , когда требование по ЕСВ прятали от плательщика и начисление было видно только в электронном кабинете. На письменные запросы вручить требования или хоть бы дать письменную копию требования просто отвечали отписками по принципу: "Мы не в курсе и ничего не выписывали. А недоимка по ЕСВ не наша проблема, а Ваша".
Аналогично. Вроде-бы и прав, вот доказать - еще та процедура.