Главная Блог ... Консультации от юристов Спадщина: практичні нюанси

Спадщина: практичні нюанси

Отключить рекламу
 - tn1_0_30467500_1554478830_5ca776ee4a69c.jpg
Наше життя наповнюють різноманітні моменти та ситуації. На жаль, не завжди вони позитивні та приємні. Однак, у будь-якій ситуації ми маємо знати як діяти, що робити, з обов’язковим дотриманням чинного законодавства. Так заведено, що усі люди народжуються та згодом вмирають. Як і народження, так смерть є юридичними фактами, що породжують виникнення певних наслідків. У випадку смерті людини, наприклад, зазвичай відкривається спадщина, яку потрібно прийняти протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.
Користуйтеся консультацією: Спадщина: особливості оподаткування

Не вчасно

Як показує практика, не завжди людина може вчасно звернутися із заявою до нотаріуса, який вніс запис про відкриття спадщини (або має її відкрити) і, як наслідок, вважається такою, що неприйняла спадщину. При цьому, спадщина може перейти більш далеким родичам, або взагалі державі. Причини таких дій людини різні: психологічне та моральне спустошення, пов’язане з втратою близької людини, незнання юридичних норм про вчинення певних дій, відсутність необхідної документації на майно, перебування в іншій державі тощо. Однак, у такому випадку, особі потрібно звертатися із позовною заявою до суду з вимогою про надання додаткового строку на прийняття спадщини.

Водночас, потрібно пам’ятати,

Що відповідно до норм чинного законодавства позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається у разі пропуску шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.

Ключовим моментом у поданні такої заяви є переконати суд у поважності причини пропуску звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Проаналізувавши судову практику, можемо сказати, що це досить складно і лише в поодиноких випадках суд надає позитивне рішення для спадкоємця.

Поважні причини

Передусім варто зазначити, що поважними суд визнає причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. На нашу думку, подібні критерії є досить абстрактними та оціночно – суб’єктивними. Фактично, складається ситуація, що суд у кожному конкретному випадку досліджує усі обставини і приймає рішення на власний розсуд, керуючись власним переконанням щодо поважності причин.

Користуйтеся консультацією: Как правильно принять наследство: доли, права, обязанности, документы, сроки

Проаналізувавши практику

Можна сказати, що такі причини, як юридична необізнаність особи щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови не можуть визнаватися судом як поважні. Водночас, як ми зауважували вище, деякі суди, враховуючи сукупність подібних обставин та конкретну ситуацію все-таки можуть надати додатковий строку на прийняття спадщини.

Окрім цього, наприклад, Верховний суд вказав, що «незнання про смерть батька протягом чотирьох років не є поважною підставою для надання додаткового строку для прийняття спадщини». Водночас, якщо строки були пропущенні у зв’язку з важким станом вашого здоров’я, доглядом та опікою за близькими людьми, які потребують сторонньої допомоги, і підтверджується відповідними доказами, суди у більшості випадків надають схвальне рішення у вирішенні вашої ситуації.

Користуйтеся консультацією: Советы юриста. Жилище в наследство

Іншим шляхом вирішення Вашої проблеми може бути наступна ситуація: у разі, якщо на момент відкриття спадщини, ви постійно проживали разом із спадкодавцем, ви вважаєтеся такими, що прийняли спадщину, за умови, що не зверталися із відмовою від спадкового майна у нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини протягом встановленого 6-ти місячного строку. У цьому випадку вам потрібно звернутися до суду із вимогами про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем на момент його смерті та відкриття спадщини, і визнання за вами права власності в порядку спадкування. При цьому, належними доказами, що підтверджують факт спільного проживання можуть бути покази свідків (сусідів, комунальних служб), платежі по оплаті комунальних платежів тощо.

Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина, або доля "нічийних " земель

Пам’ятайте!

Фактично успіх вирішення вашої справи залежить від правильності обрання відповідного шляху захисту майнових інтересів. Тому допомога досвідченого та кваліфікованого юриста є запорукою вирішення цієї ситуації на вашу користь.
Кожен випадок, кожен спір – індивідуальний і може вирішуватися не завжди однаково. Команда спеціалістів групи компаній «Advice» завжди рада допомогти та вирішити Ваші проблеми швидко та ефективно. Довіртеся нам і ми не підведемо.

Автор консультації: Виталій Кулаков, керуючий партнер, адвокат компанії ADVICE Consulting Group

Христина Римець, юрист компанії ADVICE Consulting Group

Вебсайт : https://ua-advice.com/

Телефон: +38 (067) 233–50-58

Адрес: Україна, Київ, вул. Академіка Філатова, 22/8, оф. 200

Аналізуйте судовий акт: Необізнаність про смерть спадкодавця, проживання в іншій державі, направлення нотаріусом повідомлення спадкоємцю на адресу, за якою він вже не проживає, не є поважними причинами пропуску відповідного строку (ВС/КЦС, № 459/295/16-ц, 13.12.18)

Похилий вік, незадовільний стан здоров’я спадкоємця, вчинення ним дії з пошуку зниклого спадкодавця, приховування факту смерті останнього, зумовили надання додаткового строку для прийняття спадщини (ВС/КЦС, справа 61-30911 св 18, 10.09.18)

  • 9176

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 9176

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати