Главная Блог ... Новости Що передбачає "антиКоломойський" закон

Що передбачає "антиКоломойський" закон

Отключить рекламу
Що передбачає \

БізнесЦензор проаналізував законопроект та зробив конспект ключових тез, які стосуються неповернення збанкрутілих та націоналізованих банків колишнім власникам.

Верховна рада в першому читанні прийняла "антиКоломойський" закон. Це народна назва закону, який може врятувати Україну від дефолту в умовах пандемії коронавірусу, світової економічної кризи, падіння доходів бюджету та пікових виплат за зовнішніми боргами.

Прийнятий у першому читанні законопроект стосується, в першу чергу, забезпечення неповернення націоналізованого Приватбанку колишнім власникам - Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

Приватбанк було націоналізовано в 2016 році після того, як попередні власники вивели з нього $5,5 млрд. Наразі в українських судах знаходяться сотні позовів колишніх власників банку, які хочуть його повернути, або отримати від платників податків України компенсацію в кілька мільярдів доларів.

Прийняття законопроекту "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності" є однією з ключових вимог Міжнародного валютного фонду (МВФ) для надання Україні термінової фінансової допомоги в розмірі до $10 млрд.

Фонд відмовляється надати Україні фінансування без прийняття цього закону, оскільки допоки побоюється, що в результаті перемоги в судах колишніх акціонерів банку, є ризик повернення їм Приватбанку і великих фінансових витрат України, в тому числі і за рахунок наданого кредиту від МВФ.

"АнтиКоломоймоський" закон було розроблено з урахуванням вимог МВФ та стосується не тільки спроб колишніх власників Приватбанку повернути банк і отримати від держави компенсацію.

Справа в тому, що після виведення з ринку близько сотні неплатоспроможних банків, деякі їхні власники через суди почали скасовувати рішення НБУ і, таким чином, на ринку з'явилися "зомбі банки" - без банківської ліцензії.

Прийняття цього закону в цілому зробить такі повернення банків колишнім власникам неможливим. Єдине на що вони зможуть розраховувати - компенсація завданих збитків, які їм ще потрібно буде довести.

БізнесЦензор проаналізував законопроект та зробив конспект ключових тез, які стосуються неповернення збанкрутілих та націоналізованих банків колишнім власникам.

Вспомните новость: Президент Зеленский победил Коломойского в первом чтении

Зокрема, законопроектом встановлюються правила розгляду справ, які стосуються рішень:

Національного банку (НБУ) про визнання банку неплатоспроможним, відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку, затвердження пропозиції Нацбанку про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку;

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) про запровадження тимчасової адміністрації у банку, початок процедури ліквідації банку та затвердження плану врегулювання;

Кабінету міністрів (КМУ) про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку;

Міністерства фінансів, прийнятих на виконання рішення КМУ про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку;

Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), прийнятих у процесі виведення неплатоспроможного банку з ринку.

При цьому подання позову і відкриття провадження не зупиняють дію оскаржуваних рішень державних органів щодо виведення з ринку та націоналізації неплатоспроможних банків.

Суд, при розгляді адміністративних справ про виведення та націоналізацію неплатоспроможних банків, покладається на оцінки та висновки, які були зроблені НБУ, Фондом гарантування, Нацкомісії з цінних паперів, Мінфіну та КМУ.

На основі цих даних суд може прийняти рішення про визнання протиправним рішень НБУ, ФГВФО, НКЦПФР, Мінфіну та КМУ про виведення з ринку банку, введення тимчасової адміністрації, його націоналізацію, чи ліквідацію і стягнути з відповідача заподіяну позивачу шкоду у матеріальній формі.

Водночас визнання незаконним рішення НБУ, Фонду гарантування, Комісії з цінних паперів, Мінфіну чи КМУ, чи його окремих положень щодо виведення банків з ринку, не відновлює того статусу фінустанови, який був до прийняття рішення.

Тобто, банк, якого було визнано неплатоспроможним, виведено з ринку, ліквідовано, не зможе відновити свою роботу. Крім того, акціонери банку не зможуть повернути у свою власність виведений з ринку чи націоналізований банк.

Окрім того, через цей закон українські суди не зможуть прийняти будь-які інші рішення, що можуть зупинити розпочату процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідацію.

Єдине на що можуть розраховувати власники виведеного з ринку банку, так це на відшкодування завданої шкоди, яку вони ще повинні довести в суді.

Тобто прийнятий "антиколомойський" закон передбачає, що відтепер позивач зобов'язаний доводити шкоду, заподіяну рішеннями Нацбанку, Фонду гарантування, КМУ, Міністерства фінансів та Нацкомісії з цінних паперів, які стосуються виведення, ліквідації чи націоналізації банків.

Окрім того, не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішень НБУ та Міністерства фінансів, які були прийняті на виконання рішень КМУ про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, а також шляхом встановлення для Мінфіну, його посадових осіб та посадових осіб НБУ заборони вчиняти відповідні дії.

Також не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії актів Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, прийнятих у процесі виведення неплатоспроможного банку з ринку, а також встановлення для Комісії з цінних паперів, її посадових осіб заборони вчиняти певні дії.

Таким чином, олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов не зможуть рішеннями судів скасувати націоналізацію Приватбанку. Це ж стосується і колишніх власників виведених та ліквідованих банків, які через суди скасовують рішення НБУ.

Вспомните новость:Впервые за 5 лет Суд взыскал в пользу государства 80 миллионов залога за экс-нардепа Микитася

Процедура відшкодування власникам колишнім банків

"АнтиКоломойський" закон передбачає лише грошову компенсацію власникам виведених чи націоналізованих банків, якщо вони доведуть правомірність такої компенсації в суді.

Зокрема, в законопроекті прописана процедура компенсації. Так розмір упущеної вигоди колишнім власникам оцінюється на основі прибутку, який вони могли б одержати, якби не рішення НБУ.

Упущена вигода відшкодовується лише у випадку, якщо вона не була врахована під час оцінки реальних збитків.

А вони, реальні збитки, визначаються у розмірі вартості акцій банку на день винесення рішення Нацбанку про віднесення його до категорії неплатоспроможних, або відкликання ліцензії та ліквідації.

Як визначається вартість акцій такого банку? Вона визначається у розмірі суми, яку б покупець, що володіє всією інформацією про стан банку, готовий буде сплатити за його акції, з урахуванням майбутніх перспектив банку, враховуючи реальний фінансовий стан банку, ринкові умови та вартість фінансування.

Вартість акцій визначатиметься у фінансовому звіті банку, який складається міжнародною аудиторською фірмою, що відповідає критеріям НБУ. Аудиторська фірма призначається судом, який розглядає справу про стягнення завданої шкоди.

Однак, якщо на день прийняття рішення НБУ щодо банку, його розмір зобов'язань перевищував розмір активів, то вважатиметься, що банк не міг продовжувати роботу і акції банку нічого не коштували для будь-якого покупця.

Водночас якщо розмір активів банку перевищував розмір його зобов’язань, то таке перевищення також не є доказом того, що акції банку мали вартість для будь-якого покупця.

Тобто розмір компенсації власникам банків визначається на підставі реальних збітків, завданих їм рішенням НБУ. Розмір таких збитків визначатиме міжнародно визнана аудиторська фірма, яку призначить суд, на основі фінансового стану банку, з урахуванням того, чи погасив банк свої зобов'язання перед кредиторами на прийняття рішення про визнання його неплатоспроможним.

Вспомните новость:Всемирный Банк призвал Украину принять дополнительные закону для рынка земли

Автор новини: Юрій Віннічук

  • 1930

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 1930

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст