Главная Блог ... Консультации от юристов Повторне ВЛК, відстрочка для обмежено придатних до 5 лютого Повторне ВЛК, відстрочка для обмежено придатних до...

Повторне ВЛК, відстрочка для обмежено придатних до 5 лютого

Отключить рекламу
 - fbeb1cb56d5d32bff610c517d806cdad.webp

4 травня набув чинності закон № 3621, яким скасували статус «обмежено придатний» і натомість встановили тільки статуси: «придатний» та «непридатний».

Також в силу закону, військовозобов'язаним, які до 4 травня були «обмежено придатними», необхідно пройти повторне ВЛК до 5 лютого 2025 року і отримати один з актуальних статусів.

Оскільки залишився всього місяць строку, то у зв’язку з цим у підписників є два основних питання. ПЕРШЕ: «Що робити? Йти чи ні до ТЦК? А якщо я не піду, то мене оголосять у розшук після 5 лютого?». ДРУГЕ: «Чи треба проходити ВЛК обмежено придатним чоловікам, які мають право на відстрочку?».

Далі розбираємо все це коротко і по суті..

ЧИ Є ОБОВʼЯЗОК САМОСТІЙНО ЙТИ НА ВЛК?

Деякі юристи висловлюють думку, що закон № 3621 створює обовʼязок для військовозобовʼязаного зі статусом «обмежено придатний» самостійно з'явитись до ТЦК до 5 лютого для проходження ВЛК, і що саме військовозобовʼязані повинні проявити ініціативу щодо повторного проходження ВЛК.

Проте це не так і ось чому.

Уважно почитаємо пункт 2 Перехідних положень згаданого закону:

«2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби».

Тобто, закон не встановлює жодних обовʼязків для обмежено придатних чоловіків за власною ініціативою прибути до ТЦК до 5 лютого 2025 року для проходження повторного медичного огляду.

Формулювання "підлягають" означає те, що обовʼязок направляти чоловіків зі статусом «обмежено придатний» на повторне ВЛК покладено виключно на ТЦК.

Отже, якщо чоловік має статус «обмежено придатний» – йому не треба за власною ініціативою йти до ТЦК, щоб до 5 лютого пройти повторне ВЛК.

Відповідно, тут не буде жодних порушень з боку військовозобовʼязаних.

Притягнути до відповідальності обмежено придатних можуть виключно у випадках, коли ТЦК викликав військовозобов’язаного для проходження ВЛК, однак останній таку вимогу проігнорував і за повісткою не зʼявився.

ЧИ ТРЕБА ПРОХОДИТИ ВЛК, ЯКЩО Є ВІДСТРОЧКА?

Якщо у військовозобов’язаного зі статусом «обмежено придатний» є відстрочка від мобілізації, чи повинен він проходити ВЛК?

В цьому питанні, ще більше розбіжностей між юристами. Бо більшість схиляється, що закон має вищу юридичну силу за постанову КМУ №560, тому ті, хто має право на відстрочку, але мають статус «обмежено придатний», повинні проходити ВЛК.

Я знову ж таки не погоджуюся з такою позицією і ось чому.

Пунктом 63 Постанови Кабміну від 16 травня 2024 р. №560 встановлено, що військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Якщо комісія ТЦК вже надала військовозобов’язаному відстрочку від мобілізації, то такі військовозобов’язані до завершення строку дії відстрочки на медичний огляд не можуть бути направлені.

І це не суперечить закону № 3621, оскільки, як я вже казав, направлення на ВЛК ініціює ТЦК, а постанова №560 забороняє ТЦК направляти військовозобов’язаних на ВЛК, якщо строк дії відстрочки не закінчився.

Скажу більше: закон не визначає і не зазначає деталей ведення обліку, різних журналів і т. п., а перекладає цей обов’язок на Кабмін, який своєю чергою розробляє порядок ведення військового обліку. Тобто, цей порядок, якщо він не суперечить закону, має однакову з ним силу.

Розглянемо на прикладі. Закон визначає наявність підстави для відстрочки – інвалідність, але не зазначає, які документи потрібно подати. Цю роботу зробив Кабмін, який своєю постановою №560 визначив перелік документів, необхідний для подачі разом із заявою про надання відстрочки. Тут суперечностей немає.

Якщо постанова Кабміну десь в частині суперечить закону, а ТЦК буде вимагати нотаріально засвідчену копію, то суди стають на бік громадян із формулюванням, що постанова може доповнювати закон, а не суперечити йому: обов’язок перевірити наявність права на відстрочку покладається на ТЦК.

Сподіваюся, пояснив зрозуміло.

ВИСНОВКИ. ЧИ Є ОБОВʼЯЗОК ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ ЙТИ НА ВЛК?

  • Якщо військовозобов’язаний зі статусом «обмежено придатний» не отримував повісток від ТЦК, то йому не треба до 5 лютого самостійно за власною ініціативою йти до ТЦК для повторного проходження ВЛК.
  • Військовозобов’язаний зі статусом «обмежено придатний» може бути притягнутий до відповідальності, якщо йому надсилалась повістка про виклик до ТЦК для проходження ВЛК, але він за повісткою не прибув.
  • Військовозобов’язані зі статусом «обмежено придатний», яким надана відстрочка від мобілізації не можуть бути направлені на ВЛК до закінчення строку дії відстрочки.

Автор консультації: Адвокат Роман Симутин

Джерело: Адвокат Роман Симутин

  • 829

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 829

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати