Історія справи
Постанова ВГСУ від 29.09.2015 року у справі №911/1981/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2015 року Справа № 911/1981/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого -Білошкап О.В.,суддів -Жукової Л.В., Погребняка В.Я.,за участю ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" - Сердюк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015 у справі № 911/1981/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" про визнання банкрутом, -
в с т а н о в и в:
Постановою господарського суду Київської області від 27.05.2015 по справі № 911/1981/15 (суддя Лопатін А.В.) визнано банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" та відкрито ліквідаційну процедуру.
При подальшому розгляді справи застосувати положення статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ліквідатором банкрута призначено Сердюк Марину Миколаївну. Зобов'язано оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР". Зобов'язано ліквідатора банкрута протягом двох тижнів по закінченню встановленого частиною третьою ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строку подати на затвердження до суду реєстр вимог кредиторів банкрута. За результатами роботи ліквідатора подати господарському суду Київської області звіт та ліквідаційний баланс. Зобов'язано ліквідатора інформувати господарський суд про свою роботу та вжиття заходів, спрямованих на ліквідацію банкрута.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015 (головуючий суддя Разіна Т.І., судді Копитова О.С., Сотніков С.В.) відмовлено у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київські області на постанову господарського суду Київської області від 27.05.2015.
Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015 скасувати та направити справу до Київського апеляційного господарського суду для розгляду апеляційної скарги, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши ліквідатора боржника, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Київської області від 18.05.2015 порушено провадження по справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" у порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та призначено судове засідання на 27.05.2015, зобов'язано боржника подати до суду довідку ДПІ за місцем знаходження боржника про усі відкриті ТОВ "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" у банкових установах рахунки та виписки Банків щодо наявності або відсутності коштів на відкритих рахунках; інші докази, що підтверджують викладені в заяві обставини. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та інше. Зазначену ухвалу, в якості повідомлення, було направлено на адресу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області (08132, Київська область, м. Кишневе, вул. Ломоносова, 34), про що свідчить відмітка на її зворотному боці від 18.05.2015.
Постановою господарського суду Київської області від 27.05.2015 визнано банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" та відкрито ліквідаційну процедуру. При подальшому розгляді справи застосувати положення статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ліквідатором банкрута призначено Сердюк Марину Миколаївну. Зобов'язано оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР". Зобов'язано ліквідатора банкрута протягом двох тижнів по закінченню встановленого частиною третьою ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строку подати на затвердження до суду реєстр вимог кредиторів банкрута. За результатами роботи ліквідатора подати господарському суду Київської області звіт та ліквідаційний баланс. Зобов'язано ліквідатора інформувати господарський суд про свою роботу та вжиття заходів, спрямованих на ліквідацію банкрута.
Відмовляючи у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області на постанову суду першої інстанції від 27.05.2015, суд апеляційної інстанції виходив з того, що заявник скарги не є стороною у справі про банкрутство ТОВ "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР", у зв'язку з чим не має права на оскарження судового рішення у справі про банкрутство.
Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон), в редакції з 19.01.2013 року, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
За частиною 1 статті 2 Закону, провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 9 Закону, справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України визначає серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Таким чином, випадки в яких особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку мають бути встановлені Господарським процесуальним кодексом України.
Нормами статті 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участі у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Як встановлено статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).
Цією статтею також визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку статті 95 Закону, визначені положеннями частини 3 статті 95 Закону та передбачають, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
У зв'язку з наведеним, органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою частини 1 статті 210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство.
Таким чином, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише у разі подання у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього, така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України в Бюлетені державної реєстрації №309 (4) від 13.02.2015 було опубліковано оголошення про припинення даної юридичної особи.
14.04.2015 головою ліквідаційної комісії подано до ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області заяву за формою №8-ОПП про припинення платника податків №1404/15 від 14.04.2015.
Ухвалу господарського суду Київської області від 18.05.2015 про порушення провадження у справі про банкрутство та постанову господарського суду Київської області від 27.05.2015 про визнання боржника банкрутом направлено до податкового органу за місцем знаходження боржника.
03.06.2015 оприлюднено повідомлення про визнання ТОВ "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, Державна податкова інспекція з заявою з грошовими вимогами до боржника в установленому законом порядку не зверталась, а тому статусу кредитора ДПІ у справі не набула.
Також, колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що чинним законодавством про банкрутство не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства. В будь-якому випадку порушення провадження у справі про банкрутство боржника не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним планової або позапланової перевірки боржника.
Доводи заявника касаційної скарги, що визнання боржника банкрутом унеможливлює проведення перевірки останнього та встановлення обсягу податкових зобов'язань по сплаті податків, а також порушують права Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області, як контролюючого органу, не можуть бути прийняті судом касаційної інстанції до уваги, оскільки, факт прийняття постанови про визнання боржника банкрутом не обмежує право контролюючого органу щодо проведення податкової перевірки банкрута.
Орган податкової служби вправі звернутися з цього приводу до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість проведення перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області не є учасником справи про банкрутство, доказів в підтвердження того, що прийнята господарським судом постанова про визнання банкрутом ТОВ "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР" стосується прав і обов'язків Державної податкової інспекції Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області або порушує її права, остання не надала.
Виходячи з вимог ст.1 спеціального Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особи, які не набули статусу учасника провадження у справі про банкрутство, в даному випадку, статусу - сторони у справі, не мають права на оскарження судових актів в процедурах банкрутства.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов правомірних висновків про наявність підстав для відмови у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області на постанову суду першої інстанції про визнання банкрутом ТОВ "ГРЕЙН-СЕРВІС-ГР".
Враховуючи викладене, колегія Вищого господарського суду України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування ухвали суду апеляційної інстанції, а доводи скаржника вважає такими, що не спростовують висновків апеляційного суду.
Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015 у справі № 911/1981/15 залишити без змін.
Головуючий: Білошкап О.В. Судді:Жукова Л.В. Погребняк В.Я.