Історія справи
Постанова ВГСУ від 29.09.2015 року у справі №910/8675/15-г
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2015 року Справа № 910/8675/15-г Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Мележик Н.І. - головуючого (доповідача),
Владимиренко С.В.,
Кочерової Н.О.,
розглянувши у відкритому
судовому засіданні касаційну
скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю
Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест"
на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 07.07.2015 року
у справі № 910/8675/15-г
господарського суду міста Києва
за позовом Генерального прокурора України
інтересах держави
до відповідачів: 1) Кабінету Міністрів України
2) Фонду державного майна України
3) Товариства з обмеженою відповідальністю
"Енергетична Україна ТВ"
за участю третьої особи, яка не
заявляє самостійних вимог на
стороні позивача Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго"
про визнання недійсними актів, визнання недійсним договору та зобов'язання вчинити дії
за участю представників:
скаржника - Вінниченка О.О.
прокурора (позивача) - не з"явились
відповідачів - 1) Грабовської А.О.
2) Гудзь В.В.
3) Демидаса Д.А.
третьої особи, яка не заявляє
самостійних вимог на стороні
позивача ОСОБА_10
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2015 року заступник Генерального прокурора України звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" про визнання недійсним розпорядження Кабінету Міністрів України № 1162-р від 02.11.2011 року в частині погодження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго"; визнання недійсним наказу Фонду державного майна України про затвердження Інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з використання відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго"; визнання недійсним рішення Фонду державного майна України про визначення переможця конкурсу з продажу пакета акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" у розмірі 50 % статутного капіталу; визнання недійсним договору купівлі-продажу пакета акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" у розмірі 50% статутного капіталу, укладеного між Фондом державного майна України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ"; зобов"язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" повернути державі в особі Фонду державного майна України пакет акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" в кількості 62301621 шт., придбаний за ціною 140 700 000 грн.
Позовна заява мотивована тим, що під час приватизації Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" порушено права інших потенційних покупців, які позбавлені можливості стати учасниками конкурсу та взяти участь у торгах з продажу пакету акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго", оскільки вищевказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1162-р від 02.11.2011 року "Про погодження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" встановлено обмеження щодо їх участі у конкурсі. Обмеження кола потенційних покупців, які через встановлені додаткові умови не могли взяти участь у конкурсі, штучно звузили кількість його учасників, що призвело до відсутності належної конкуренції та можливого недоотримання коштів від продажу державного майна, які зараховуються до Державного бюджету України.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.04.2015 року прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 21.04.2015 року.
21.04.2015 року розгляд справи відкладено на 12.05.2015 року. Цього ж дня Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес - Інвест" звернулась до місцевого господарського суду із заявою про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
12.05.2015 року до початку слухання справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" звернулось до суду першої інстанції з клопотанням про залишення позову без розгляду.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.05.2015 року розгляд справи відкладено на 19.05.2015 року. При цьому, в протоколі судового засідання зазначено про те, що судом відмовлено в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" про залишення позову без розгляду. Також судом повідомлено учасників процесу про те, що розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест" про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача відбудеться в наступному судовому засіданні.
Кабінет Міністрів України, в свою чергу, 12.05.2015 року подав до суду першої інстанції клопотання про припинення провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 ГПК України та застосування наслідків пропуску строку позовної давності.
У судовому засіданні 19.05.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" подало до суду клопотання про залишення позову без розгляду та про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго".
Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес - Інвест", в свою чергу, 19.05.2015 року звернулось до господарського суду міста Києва із заявою про долучення документів, що підтверджують його участь у конкурсі.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.05.2015 року (суддя Морозов С.М.) залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство "Закарпаттяобленерго"; позов Генерального прокурора України в інтересах держави до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" про визнання недійсними актів, визнання недійсним договору та зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду на підставі пункту 5 частини 1 статті 81 ГПК України.
При цьому, з протоколу судового засідання від 19.05.2015 року вбачається про відмову судом у задоволенні клопотань Кабінету Міністрів України про припинення провадження у справі та клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" про залишення позову без розгляду. Також зазначено про задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ" про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго".
Водночас, в цьому ж протоколі зазначено про те, що судом розглянуто заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес - Інвест" про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача та не прийнято до розгляду на даному етапі провадження у справі.
Не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду від 19.05.2015 року, Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес - Інвест" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою про скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи для розгляду до цього ж місцевого суду. При цьому, скаржник зазначив, що 21.04.2015 року ним, в порядку ст. 27 ГПК України, подано до господарського суду міста Києва заяву про вступ у справу на стороні позивача. У судовому засіданні 19.05.2015 року, під час розгляду справи за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест" Портянка П.П., повідомлено про задоволення клопотання цього товариства. Проте, 25.05.2015 року представника, який з'явився для отримання ухвали від 19.05.2015 року, повідомлено про відмову у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест" про вступ у справу на стороні позивача без самостійних вимог.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.07.2015 року (судді: Пашкіна С.А., Баранець О.М., Мальченко А.О.) апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" на ухвалу господарського суду міста Києва від 19.05.2015 року припинено на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 ГПК України внаслідок відсутності правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, а також внаслідок того, що права Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" оскаржуваною ухвалою не порушені.
В касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес - Інвест" просить скасувати ухвалу господарського суду міста Києва від 19.05.2015 року про залишення позову без розгляду та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 07.07.2015 року про припинення апеляційного провадження, а справу направити для розгляду по суті до господарського суду міста Києва. При цьому, скаржник вважає порушення його особистих немайнових прав при приватизації пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго". Так, основним видом діяльності товариства є інвестування коштів, у тому числі при приватизації. Розпорядженнями ФДМУ та КМУ № 1162-р від 02.11.2011 року визначено умови проведення конкурсу з продажу пакету акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", якими передбачено право участі у конкурсі осіб, що можуть бути покупцями об'єктів приватизації в силу ст.8 Закону України "Про приватизацію державного майна" та відповідають додатковим умовам участі у конкурсі. З урахуванням встановлених додаткових вимог до покупців, Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" не мала можливості брати участь у конкурсі, оскільки не є промисловим інвестором, внаслідок чого, як вважає скаржник, порушено його гарантоване ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного майна" право бути покупцем об'єкта приватизації.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 14.09.2015 року відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю Інвестиційній компанії "Бізнес - Інвест" у прийнятті касаційної скарги в частині оскарження ухвали господарського суду міста Києва від 19.05.2015 року у справі №910/8675/15-г на тій підставі, що дана ухвала місцевого господарського суду не переглядалась в апеляційному порядку. Разом з тим, касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест" в частині оскарження ухвали Київського апеляційного господарського суду від 07.07.2015 року у справі № 910/8675/15-г прийнято до касаційного провадження та призначено до розгляду на 29.09.2015 року.
Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення представників скаржника, відповідачів №№ 1, 2, 3 та третьої особи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанцій встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу" від 11.04.2011 року № 310-р, затверджено перелік енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу, зокрема, і державний пакет акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" у кількості 62 301 621 штук номінальною вартістю 15 575 405,25 грн., що становить 50 % його статутного капіталу.
Наказом Фонду державного майна України від 30.06.2011 року затверджено уточнений план розміщення акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", яким передбачено продаж пакета акцій у розмірі 50 % статутного капіталу товариства за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.
В подальшому наказом Фонду державного майна України від 29.07.2011 року № 1145 затверджено акт оцінки вказаного пакета акцій та рекомендовано встановити початкову його вартість на конкурсі у розмірі 114 072,693 тис. грн. за результатами проведення стандартизованої оцінки його початкової вартості станом на 30.06.2011 року.
Наказом Фонду державного майна України від 09.09.2011 року №12- КК вирішено провести конкурс з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу спірного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" та створено конкурсну комісію з продажу даного пакета акцій, на засіданні якої 30.09.2011р. розглянуто та визначено умови продажу пакета акцій, що є предметом спору у даній справі, та рекомендовано Фонду державного майна України застосувати додаткові умови участі у конкурсі.
30.09.2011 року на засіданні названої комісії відповідно до її повноважень, визначених Законом, Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженого наказом Фонду від 31.08.2004 року № 1800, розпорядженням Антимонопольного комітету України від 31.08.2004 року № 330-р, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.11.2004 року №489 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2004 року за №1634/10223, Положенням про конкурсну комісію, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 04.10.2000 року № 2074 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.10.2000 року за № 711/4932, розглянуто та визначено умови продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", а саме фіксовані умови конкурсу з продажу державного пакета акцій, початкову вартість пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" розміром 50% статутного капіталу товариства у сумі 135 000 000 грн., а також рекомендовано Фонду застосувати додаткові умови участі у конкурсі.
Враховуючи пропозицію Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо встановлення додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", комісія рекомендувала Фонду державного майна України застосувати додаткові умови участі у конкурсі, зокрема, потенційний покупець для участі у конкурсі повинен був подати документи, які підтверджують його відповідність або особи, яка здійснює безпосередній контроль над ним, одній з таких кваліфікаційних характеристик: провадження протягом трьох останніх повних календарних років діяльності з передачі та постачання електроенергії в обсязі не менш як 30 відсотків обсягу передачі і постачання електроенергії товариством за такий самий період; безпосереднє володіння протягом трьох останніх повних календарних років більш як 50 відсотками статутного капіталу осіб, які провадять діяльність з передачі та постачання електроенергії в обсязі, не менш як 30 відсотків обсягу передачі та постачання електроенергії товариства за такий самий період.
Наказом Фонду державного майна України від 30.09.2011 року № 1424 затверджено додаткові умови проведення конкурсу відповідно до пункту 3.4 Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 31.08.2004 року № 1800.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1162-р від 02.11.2011 року погоджено умови продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" та доручено Фонду державного майна України провести конкурс з продажу пакета акцій з урахування погоджених даним розпорядженням умов продажу та із застосуванням відкритості запропонування ціни за принципом аукціону.
30.11.2011 року у газеті "Відомості приватизації" № 46(689) опубліковано Інформаційне повідомлення Фонду державного майна України про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго".
13.02.2012 року проведено конкурс, який відбувся відповідно до Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженого актами Антимонопольного комітету, Фонду державного майна України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 31.08.2004 року № 330-/489/1800, чинного на момент приватизації акцій. За результатами торгів визначено переможця конкурсу - ТОВ "Енергетична Україна ТВ", яке запропонувало найвищу ціну за пакет акцій - 140 700 000 грн.
Наказом Фонду від 13.02.2012 року № 236 затверджено підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" та укладено з ТОВ "Енергетична Україна ТВ" договір № КПП-594 купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" за конкурсом, згідно якого ТОВ "Енергетична Україна ТВ" придбало спірний пакет акцій у кількості 62301621 штук номінальною вартістю 15 575 405,25 грн.
Вважаючи незаконними розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.11.2011 року № 1162-р в частині погодження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", наказ Фонду державного майна України про затвердження Інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу спірного пакета акцій, рішення Фонду державного майна України про визначення переможця конкурсу та укладений за результатами конкурсу договір купівлі-продажу акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом про визнання їх недійсними, а також про зобов'язання ТОВ "Енергетична Україна ТВ" повернути Фонду державного майна України спірний пакет акцій.
Місцевий господарський суд, встановивши, що предметом даного спору є пакет акцій, власником яких був ПАТ "Закарпаттяобленерго", і рішення у справі, може вплинути на його права і обов'язки, оскаржуваною ухвалою від 19.05.2015 року залучив останнє до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Водночас, залишаючи без розгляду даний позов прокурора, суд першої інстанції вказав на відсутність належних і допустимих доказів, що свідчать про можливість одержання державою більш вигідної ціни від продажу пакету акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" та доказів на підтвердження факту завдання державі збитків від продажу пакету акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" за ціною 140 700 000 грн. Суд також вказав, що прокурором не надано доказів в обґрунтування поважності причин ненадання суду витребуваних документів, що є суттєвою перешкодою для вирішення спору по суті.
Апеляційний господарський суд, прийнявши до провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест" та призначивши її до розгляду, в подальшому на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 ГПК України вірно припинив апеляційне провадження, зазначивши про відсутність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, а також зважаючи на відсутність доказів документального підтвердження порушення прав Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест" оскаржуваними розпорядженням Кабінету Міністрів України, наказом, рішенням Фонду державного майна України та спірним договором купівлі-продажу акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго".
При цьому, встановлюючи відсутність обставин порушення прав скаржника, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Частиною 1 статті 1 ГПК України надано право підприємствам, установам, організаціям, іншим юридичним особам (у тому числі іноземним), громадянам, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Так, скаржник не брав участі у процедурі приватизації пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", але вважає порушеними свої права й інтереси на придбання акцій цього товариства. Також зазначає, що він є інвестиційною компанією, основним видом діяльності якої є інвестування коштів, у тому числі при приватизації, а умови конкурсу за розпорядженням виключали можливість його участі у цьому конкурсі, оскільки він не відповідав вимогам, встановленим вказаним розпорядженням. Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" також послалась на ч. 1 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного майна", якою визначено перелік осіб, які можуть бути покупцями об'єктів приватизації, натомість, особливості участі покупців у приватизації та/або інші обмеження встановлюються Державною програмою приватизації, якою, в свою чергу, не встановлено обмеження та/або особливості участі покупців під час приватизації об'єктів групи В, до яких відноситься ПАТ "Закарпаттяобленерго". Враховуючи, що ч. 1 ст. 15 цього ж Закону передбачено загальнодоступність та конкуренцію покупців, ТОВ Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" вважає наявність у неї права бути покупцем об'єкта приватизації. Разом з тим, судом апеляційної інстанції не встановлено доказів на підтвердження відповідності Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест" умовам потенційного покупця без додаткових кваліфікаційних умов. Крім того, за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" не здійснює діяльності, пов'язаної з передачею та постачанням електроенергії.
Також, вказуючи на порушення своїх прав, Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" у касаційній скарзі стверджувала про незаконність оскаржуваних розпорядження, наказу, рішення органів виконавчої влади, що стосувались погодження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", Інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу спірного пакета акцій, визначення переможця конкурсу та, як наслідок, укладеного за результатами конкурсу договору купівлі-продажу акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" і обов"язок переможця щодо їх повернення.
Разом з тим, вказані вимоги були предметом розгляду у справі господарського суду міста Києва № 910/3012/15-г за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест" до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична Україна ТВ", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ПАТ "Закарпаттяобленерго" та за участю Генеральної прокуратури України. За результатами розгляду позову у справі № 910/3012/15-г господарським судом міста Києва прийнято рішення від 06.04.2015 р., залишене без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 року про відмову в його задоволенні. В подальшому постановою Вищого господарського суду України від 23.09.2015 року рішення господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 року у справі № 910/3012/15-г скасовано лише в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу ПАТ "Закарпаттяобленерго" і в цій частині провадження у справі № 910/3012/15-г припинено; в решті рішення господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 року у справі № 910/3012/15-г залишено без змін.
Таким чином, законність умов проведення конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" перевірена у вищезазначеному позовному провадженні та не є предметом розгляду у даній справі, в якій лише вирішується питання щодо можливого порушення прав і охоронюваних законом інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест".
Також, перевіряючи наявність у Кабінету Міністрів України повноважень на прийнятгя розпорядження від 02.11.2011 року № 1162-р "Про погодження Умов продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпатгяобленерго", апеляційний господарський суд послався на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. № 1734 і від 3 листопада 2010 року № 999" від 23 лютого 2011 року № 162, яким встановлено, що плани розміщення акцій енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств та умови продажу держаних пакетів акцій зазначених підприємств погоджуються з Кабінетом Міністрів України.
Порядок погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності" від 18 вересня 1997 року № 103ч5 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року № 803).
Вищезазначеним Порядком врегульовано процедуру погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, зокрема, абзацом 1 пункту 3 розділу І передбачено, що рішення про погодження умов приватизації об'єкта (проекту плану приватизації або плану розміщення акцій) та змін до них (якщо це стосується зміни способу розміщення та кількості запропонованих для реалізації акцій) приймається на засіданні Кабінету Міністрів України та оформлюється розпорядженням.
Відтак, з урахуванням вимог нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію 50% державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", Кабінетом Міністрів України правомірно, з метою задоволення державних та суспільних потреб, прийнято розпорядження "Про погодження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерко товариства "Закарпаттяобленерго" № 1162-р від 02.11.2011 року.
При цьому, в силу частини 1 стаггі 113 та частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ст. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" (в чинній редакції на момент виникнення спірних правовідносин) управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави, як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Корпоративні права держави, передані в управління уповноваженій особі, не можуть бути відчужені уповноваженою особою з державної власності без дозволу Кабінету Міністрів України, на них не може бути звернено стягнення за зобов"язаннями уповноваженої особи, щодо них уповноваженою особою не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути відчуження з державної власності цих корпоративних прав. Відчуження корпоративних прав держави здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації.
Згідно статті 1 Закону України "Про приватизацію державного майна" приватизація державного майна - це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону.
Частинами 1-3 статті 7 цього ж Закону встановлено, що державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні. Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", цього Закону, інших законів України з питань приватизації. Фонд державного майна України підпорядкований, підзвітний і підконтрольний Верховній Раді України.
Частиною другою статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено, що, здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України, зокрема, погоджує умови приватизації та реструктуризації об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Відповідно до Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації", Кабінет Міністрів України погоджує умови приватизації не тільки тих об'єктів права державної власності, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, а й інших об'єктів права державної власності, приватизація яких за законом здійснюється за погодженням з Урядом.
Кабінет Міністрів України, як вищий орган у системі органів виконавчої влади, який підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України в межах, передбачених статтями 85, 87 Конституції України (частина перша статті 113 Конституції України в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження), здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону (пункт 5 статті 116 Конституції України).
У межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року №162 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1734 і від 3 листопада 2010 року № 999" (в редакції, чинній на момент прийняття Розпорядження) встановлено, що плани розміщення акцій енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств та умови продажу державних пакетів акцій зазначених підприємств погоджуються з Кабінетом Міністрів України.
Порядок погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.1997 року № 1035 "Про затвердження Порядку погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності" (в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження). Даним порядком врегульована процедура погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств. Пунктом 3 визначено, що рішення про погодження умов приватизації об'єкта (проекту плану приватизації або плану розміщення акцій) та змін до них (якщо це стосується зміни способу розміщення та кількості запропонованих для реалізації акцій) приймається на засіданні Кабінету Міністрів України та оформлюється розпорядженням.
Таким чином, Кабінет Міністрів України при прийнятті розпорядження діяв на підставі Конституції України, Закону України "Про управління об'єктами державної власності", Закону України "Про Кабінет Міністрів України", постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року № 162 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1734 і від 3 листопада 2010 року № 999" та Порядку № 1035, в межах повноважень, наданих Кабінету Міністрів України та у спосіб, передбачений чинним законодавством України на момент прийняття оспорюваного акта.
Одним із принципів приватизації, визначених статтею 2 Закону України "Про приватизацію державного майна", є продаж об'єктів приватизації з урахуванням їх індивідуальних особливостей виключно за кошти.
Статтею 16 цього ж Закону визначено, що продаж об'єктів приватизації на аукціоні, за конкурсом та на фондових біржах здійснюється у порядку, що затверджується Фондом державного майна України, Антимонопольним комітетом України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Вказаний порядок визначений Положенням № 1800, відповідно до якого проводився конкурс з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго". Згідно пунктів 1.3, 3.4. цього Положення додаткові умови участі в конкурсі - це встановлені органом приватизації, в тому числі за поданням конкурсної комісії, вимоги до підтвердних документів, які можуть стосуватись кваліфікаційних характеристик учасника конкурсу та особливостей приватизації об'єкта приватизації. Встановлення додаткових умов участі в конкурсі є безпосереднім правом (повноваженням) органу приватизації.
При цьому, цим Положенням не визначено обмежень щодо змісту додаткових умов в залежності від групи об'єкту приватизації (в нашому випадку групи В).
Відповідно до завдань, закріплених Положенням "Про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України", що затверджене Указом Президента України від 06.04.2011 року № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України бере участь у визначенні способів і умов приватизації підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, в свою чергу, внесено Фонду державного майна України пропозицію щодо необхідності встановлення додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго".
Конкурсна комісія з продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" на засіданні 30.09.2011 року рекомендувала Фонду застосувати додаткові умови участі у конкурсі, які в подальшому затверджені. Встановлення додаткових умов участі в конкурсі з продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", відповідно до яких потенційні покупці повинні відповідати одній з таких кваліфікаційних характеристик: провадження протягом трьох останніх повних календарних років діяльності з передачі та постачання електроенергії в обсязі не менш як 30 відсотків обсягу передачі та постачання електроенергії товариством за такий самий період або безпосереднє володіння протягом трьох останніх повних календарних років більш як 50 відсотками статутного капіталу юридичних осіб, які провадять діяльність з передачі та постачання електроенергії в обсязі не менш як 30 відсотків обсягу передачі та постачання електроенергії товариством за такий самий період, мало на меті залучення інвесторів, які заінтересовані у довгостроковому розвитку підприємства після приватизації та обізнані у сфері діяльності з передачі та постачання електроенергії.
Відтак, погодження Кабінетом Міністрів України додаткових умов продажу пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" не суперечить вимогам статті 8 Закону України "Про приватизацію державного майна" і пункту 10 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки та не порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест", оскільки Кабінет Міністрів України, погоджуючи умови продажу державного пакета акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго", діяв у спосіб передбачений чинним законодавством України, а тому розпорядження Кабінету Міністрів України "Про погодження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" від 02.11.2011 року № 1162-р прийнято з дотриманням вимог законодавства.
Вимоги прокурора про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути пакет акцій є похідними від вимог про визнання недійсними спірних розпорядження та наказу і, як наслідок, відсутні підстави для визнання недійсним спірного договору і зобов'язання повернути пакет акцій, а тому Товариством з обмеженою відповідальністю Інвестиційною компанією "Бізнес-Інвест" не доведено підстав для визнання недійсним договору купівлі-продажу, укладеного за результатами конкурсу з продажу спірного пакету акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" та повернення спірного пакета акцій Фонду державного майна України.
Водночас, як зазначалось вище, за позовною вимогою прокурора про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України про затвердження Інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу ПАТ "Закарпаттяобленерго" провадження у справі припинено на підставі п. 11 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України згідно постанови Вищого господарського суду України від 23.09.2015 року у справі №910/3012/15-г.
В пункті 5-2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011 року № 7 зазначено, що: "У розгляді апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі. Якщо при цьому буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права і обов'язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою припиняє апеляційне провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, в зв'язку з чим відсутній суб'єкт апеляційного оскарження.".
Враховуючи, що судом апеляційної інстанції вірно застосовано вищезазначені норми закону, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками Київського апеляційного господарського суду про відсутність доказів порушення прав скаржника та про правильність припинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест".
Керуючись ст.ст. 1115 - 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної компанії "Бізнес - Інвест" залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 07.07.2015 року
у справі № 910/8675/15-г залишити без змін.
Головуючий суддяН.І. Мележик СуддіС.В. Владимиренко Н.О. Кочерова