Історія справи
Постанова ВГСУ від 25.12.2014 року у справі №922/523/14Постанова ВГСУ від 02.07.2015 року у справі №922/523/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2014 року Справа № 922/523/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Коробенка Г.П.,
суддів Мачульського Г.М., Шаргала В.І.,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Смуригіна О.О. дов. №41-юр від 14.07.2014;
розглянувши касаційну скаргу Харківської міської ради
на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.11.2014
у справі №922/523/14 Господарського суду Харківської області
за позовом Харківської міської ради
до Приватної промислово-торгівельної фірми "ЮСІ"
про внесення змін до договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватної промислово-торгівельної фірми "ЮСІ" про внесення змін до договору оренди землі від 01.12.2003 р. №63110/03 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до названого договору у наведеній позивачем редакції. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідним рішенням міськради затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, що зумовлює визначення орендної плати у відповідному розмірі.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 14.08.2014 (суддя Бринцев О.В.) в задоволенні позову відмовлено.
Судове рішення мотивоване тим, що чинне законодавство не містить обов'язкового припису про зміну орендної плати. Навпаки, законодавством закріплено незмінність умов договору протягом його дії. Зміна умов договору допускається лише у двох випадках - коли це прямо встановлено в Законі або за згодою сторін. В даному випадку такі підстави відсутні.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.11.2014 (судді: Черленяк М.І., Ільїн О.В., Хачатрян В.С.) назване судове рішення залишене без змін, але з інших підстав. Судова колегія апеляційної інстанції, відзначивши, що зміна нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для внесення змін до тих умов договору оренди землі, які стосуються розміру орендної плати, вказала на те, що за змістом позовної заяви, предметом позову в даній справі, є матеріально-правова вимога про внесення змін до договору оренди землі від 01.12.2003 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору в редакції позивача. При цьому, предмет позову визначений позивачем, не співпадає із фактичним предметом позову, оскільки виходячи із резолютивної частини позову мова йде не про внесення змін до договору оренди, а про викладення договору оренди в новій редакції, шляхом зміни нумерації пунктів договору, структури договору, змісту пунктів договору, включення нових пунктів, які виходять за межі підстав позову. Необхідність викладення договору в такій редакції позивачем не обґрунтована.
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Харківська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 632, 651, 652, 654 Цивільного кодексу України, п.п. 271.1.1 п.271.1 ст. 271, п.п. 14.1.136 п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач Приватна промислово-торгівельна фірма "ЮСІ" просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, як законну та обґрунтовану.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами встановлено:
28 листопада 2003 року на підставі рішення ХVI сесії Харківської міської ради ХХІV скликання від 24.09.2003 №178/03 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" між Харківською міською радою (орендодавець) та Приватною промислово-торговельною фірмою "ЮСІ" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку за адресою: м. Харків, пр. Л. Свободи, 30, загальною площею 0,4279 га, в тому числі під забудовою - 0,1435 га, інших угідь - 0,2844 га, згідно з планом земельної ділянки. Договір належним чином зареєстровано.
Відповідно до пункту 1.2. названого договору земельна ділянка надається в оренду строком до 01.12.2028 для реконструкції та подальшої експлуатації нежитлової будівлі під супермаркет.
Пунктом 2.1. договору сторони погодили, що плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 4482,25 грн., не пізніше п'ятнадцятого числа наступного місяця.
Згідно з п. 2.2. договору орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013. Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01.01.2014.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Департамент земельних відносин Харківської міської ради 03.12.2013 на адресу відповідача направив разом з проектом додаткової угоди лист - пропозицію щодо внесення змін до договору оренди у зв'язку зі зміною розміру орендної плати.
Частинами 1, 2 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" зокрема встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Частиною 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель не залежить від волевиявлення сторін договору, є основою для визначення розмірів земельного податку та орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду орендної плати.
Щодо посилань суду апеляційної інстанції на те, що предмет позову визначений позивачем, не співпадає із фактичним предметом позову, оскільки виходячи із резолютивної частини позову мова йде не про внесення змін до договору оренди, а про викладення договору оренди в новій редакції, шляхом зміни нумерації пунктів договору, то судова колегія касаційної інстанції відзначає, що, як вбачається із встановлених судами попередніх інстанцій обставин, позивач обґрунтовував необхідність внесення змін до договору зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що в свою чергу є підставою для перегляду орендної плати.
При цьому зміст пункту 2.1 договору оренди земельної ділянки від 28.11.2003 і зміст пункту 2.1 запропонованої позивачем спірної додаткової угоди стосуються саме визначення розміру орендної плати. Тобто в цій частині позову Харківська міська рада мотивувала свої вимоги. Судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у цій частині суперечить висновкам апеляційного суду про те, що зміна нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для внесення змін до тих умов договору оренди землі, які стосуються розміру орендної плати, і позбавляє можливості міську раду в подальшому звернутися до суду з позовом про внесення відповідних, встановлених законодавством змін до договору.
З урахуванням викладеного оскаржені судові рішення підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Харківської міської ради задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Харківської області від 14.08.2014 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.11.2014 у справі №922/523/14 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Головуючий суддя Коробенко Г.П. Судді Мачульський Г.М. Шаргало В.І.