Історія справи
Постанова ВГСУ від 25.03.2015 року у справі №914/3004/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2015 року Справа № 914/3004/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіКорсака В.А., суддівДанилової М.В.(доповідача), Данилової Т.Б.за участю представників:позивача відповідачане з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином) Науменко С.Б. (дов. від 20.01.2015 р. №2)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТрускавецької міської радина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 р.у справі № 914/3004/14 господарського суду Львівської областіза позовомТрускавецької міської радидо проПриватного акціонерного товариства "Трускавецькурорт" зобов'язання виготовити та надати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки В С Т А Н О В И В:
Трускавецька міська рада звернулось до господарського Львівської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Трускавецькурорт" про зобов'язання виготовити та надати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Львівської області від 16.10.2014 р. у даній справі (суддя Крупник Р.В.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 р. (колегія суддів у складі: головуючого судді Марка Р.І., суддів Желіка М.Б., Костів Т.С.), у позові відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Трускавецька міська рада звернулась до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Львівської області від 16.10.2014 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 р. скасувати, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на те, що судами попередніх інстанцій не було належним чином досліджено всіх доказів та встановлено всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на думку скаржника, до невідповідності висновків судів обставинам справи та порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 03.03.2015 р. касаційну скаргу у справі № 914/3004/14 прийнято до провадження та призначено до розгляду на 25.03.2015 р.
У відзиві на касаційну скаргу Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" заперечує проти доводів касаційної скарги Трускавецької міської ради та просить залишити оскаржувані судові рішення у даній справі без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні 25.03.2015 р. представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами під час розгляду справи, Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" на підставі Ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами реєстраційний № 2005 від 18.10.1999 р. та Акту про надання гірничого відводу № 675 від 29.07.2003 р. здійснює видобування мінеральних вод та розсолів для забезпечення потреб лікувально-оздоровчих закладів курорту "Трускавець" та інших споживачів, зокрема, в родовищі "Липки" в м. Трускавець.
13.02.2012 р. Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" звернулось до Трускавецької міської ради із клопотанням вих. №276, в якому просило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,24 га. із земель оздоровчого призначення для забезпечення розробки мінеральних вод ділянки надр "Липки" з використанням водозабірних свердловин №5-РГД, №6-Т і насосної станції №4.
04.04.2012 р. Трускавецькою міською радою прийнято рішення №301 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою, технічних документацій із землеустрою", відповідно до пункту 2 якого Приватному акціонерному товариству "Трускавецькурорт" надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,24 га. по вул. Бориславська у м. Трускавець (урочище "Липки") для надання в користування на умовах оренди (для обслуговування свердловин №№ 5РГД, 6-Т та насосної станції №4) (землі оздоровчого призначення) за рахунок земель міської ради, ненаданих у власність чи користування.
Судами встановлено, що за твердженням відповідача, у зв'язку із прийняттям Трускавецькою міською радою рішення №493 від 19.04.2013 р. "Про встановлення розміру орендної плати за користування земельними ділянками суб'єктами комерційної діяльності в межах І-ої зони (зони суворого режиму) округу санітарної охорони", яким орендну плату за земельну ділянку стосовно якої відповідач просив надати дозвіл на складання проекту землеустрою збільшено в чотири рази, тому товариство було змушене переглянути свої наміри щодо оренди цієї ділянки і вирішило зменшити її площу до 0,15 га.
05.09.2013 р. Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" звернулось до Трускавецької міської ради з клопотанням вих. № 1592 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оздоровчого призначення орієнтовним розміром 0,1530 га, розташованої на вул. Бориславській в м. Трускавці з метою подальшого переведення її товариству в оренду для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, а саме: для обслуговування свердловин № 5РГД, №6-Т на насосної станції № 4.
Водночас, попереднє клопотання товариства про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для обслуговування свердловин №5РГД, №6-Т і насосної станції №4 Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" просило вважати недійсним.
В свою чергу, 10.09.2013 р. Трускавецькою міською радою прийнято рішення № 570 "Про відмову ЗАТ "Трускавецькурорт" в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки по вул. Бориславській, площею 0, 1530 га", у зв'язку з прийняттям рішення № 301 від 04.04.2012 р., згідно з яким надано дозвіл Закритому акціонерному товариству лікувально-оздоровчих закладів "Трускавецькурорт" на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,24 га по вул. Бориславська (урочище "Липки") для надання у користування на умовах оренди (для обслуговування свердловин №5РГД, №6-Т та насосної станції № 4) (землі оздоровчого призначення).
При цьому, протягом 2013-2014 р.р. Трускавецька міська рада, неодноразово, направляла Приватному акціонерному товариству "Трускавецькурорт" листи з проханням виготовити та подати на затвердження вказаний проект, що підтверджується листами № 18/28-3858 від 27.12.2013 р., № 18/28-1436/1 від 21.05.2014 р. та № 18/25-1671/1 від 17.06.2014 р.
Разом з тим, Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" у 2014 р. двічі подавало клопотання (№ 629 від 29.04.2014 р. та № 1253 від 15.07.2014 р.) про надання дозволу на розробку землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1530 га, а не 0,24 га, для обслуговування свердловин № 5РГД, №6-Т та насосної станції №4, однак, Трускавецька міська рада вказані клопотання залишила без задоволення.
Свої позовні вимоги Трускавецька міська рада обґрунтовує тим, що неподання Приватним акціонерним товариством "Трускавецькурорт" проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0, 24 га на розгляд сесії міської ради свідчить про ухилення від належного оформлення права користування земельною ділянкою і відповідно від сплати орендної плати за неї.
За результатами розгляду даної справи, суди попередніх інстанцій прийшли до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог Трускавецької міської ради.
Колегія суддів касаційної інстанції не вбачає підстав для скасування прийнятих у даній справі судових рішень, з огляду на таке.
Згідно до ст. 93 Земельного Кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 116 Земельного Кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених Кодексом.
Приписами ч.3 ст.124 Земельного Кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 123 Земельного Кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття рішення ради) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Крім того, приписами ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття рішення ради), з якою кореспондуються положення ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі ", укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Враховуючи вищевикладене, судами попередніх інстанцій встановлено, що для укладення договору оренди землі сторонами цього договору повинно було бути здійснено комплекс підготовчих дій, а саме: волевиявлення відповідача, як майбутнього орендаря на його укладення, яке реалізується шляхом подання відповідної заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, та в подальшому виготовлення та подання самого проекту на затвердження, а волевиявлення позивача, як майбутнього орендодавця реалізується шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та в подальшому прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою і надання земельної ділянки в користування, після цього сторонами безпосередньо укладається договір оренди землі.
Разом з тим, відповідно до ст. 12 Цивільного кодексу України передбачено, що Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Нездійснення особою своїх цивільних прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом.
Частина 1 ст. 12 Цивільного кодексу України наділяє носія цивільного права можливістю за власним розсудом здійснювати своє цивільне право. У зв'язку з цим, особа має право здійснювати своє майнове право лише частково чи не використовувати взагалі.
Згідно до ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Приписами ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначати умови такого договору.
На підставі вищевикладеного, судами попередніх інстанцій встановлено, що суд не вправі примушувати Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" до виготовлення та подання на затвердження Трускавецької міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, адже це є способом реалізації здійснення відповідачем свого права на укладення договору оренди цієї ділянки, яке останній здійснює на власний розсуд.
Крім того, суди зазначили, що на земельній ділянці знаходяться свердловини №5РГД, №6-Т та насосна станція №4 на які у Приватного акціонерного товариства "Трускавецькурорт" є право на користування надрами.
В свою чергу, положеннями ст.ст. 120, 122-124 Земельного Кодексу України не встановлено прямого обов'язку власників об'єктів нерухомого майна та осіб, яким надано спеціальний дозвіл на користування надрами та акти про надання гірничого відводу оформити право користування земельними ділянками на котрих ці об'єкти знаходяться, а відтак і обов'язку вчинити всі дії для такого оформлення, в тому числі виготовити та подати на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Приймаючи до уваги викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, позицію якого підтримав апеляційний суд, обґрунтовано дійшли висновку, що факт використання Приватним акціонерним товариством "Трускавецькурорт" свердловин №5РГД, №6-Т та насосної станції №4 без виготовлення та подання на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не може слугувати підставою для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача до вчинення відповідних дій.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги обмеження, покладені на касаційну інстанцію статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає доводи Трускавецької міської ради, викладені у касаційній скарзі, непереконливими та такими, що спростовуються наявними доказами та встановленими матеріалами справи, а прийняту у справі постанову апеляційного суду, якою підтримано рішення суду першої інстанції, такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її зміни чи скасування, не вбачається.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Трускавецької міської ради залишити без задоволення. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 р. у справі № 914/3004/14 господарського суду Львівської області залишити без змін.
Головуючий суддя В. Корсак
Судді: М. Данилова
Т. Данилова