Історія справи
Постанова ВГСУ від 23.09.2014 року у справі №922/1484/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2014 року Справа № 922/1484/14 Вищий господарський суду України в складі колегії
суддів:Грейц К.В. - головуючого (доповідача), Глос О.І., Сибіги О.М.,розглянувши матеріали касаційної скарги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постановувід 05.08.2014Харківського апеляційного господарського судуу справі Господарського суду Харківської області № 922/1484/14за позовомХарківської міської радидо Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4провнесення змін до договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Господарського суду Харківської області від 24.06.2014 у справі № 922/1484/14 (суддя Шатернікова М.І.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.08.2014 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Івакіна В.О., судді Бондаренко В.П., Тихий П.В.) задоволені позовні вимоги Харківської міської ради (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом укладення додаткової угоди до вказаного договору. Визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №240667100018 від 03.04.2006 в редакції, запропонованій позивачем і викладеній в резолютивній частині рішення.
Відповідач з рішенням та постановою у справі не згоден, в поданій касаційній скарзі просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 58 Конституції України, ч.2 ст. 632, ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 23 Закону України "Про оренду землі", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 14 Закону України "Про плату за землю", ст. ст. 1, 63 Господарського процесуального кодексу України.
Зокрема, скаржник зазначає, що на його адресу не надходило пропозицій про зміну спірного договору до моменту звернення Харківської міської ради до суду, а отже за відсутності відхилення пропозиції змінити договір чи встановлення обставин ухилення орендаря від підписання додаткової угоди, право позивача не було порушено та, відповідно, не підлягало захистові. Скаржник також зазначає про некоректність визначення розміру нормативної грошової оцінки, оскільки, на його думку, частина земель, які були передані йому в користування, мають інше цільове призначення.
Відзив на касаційну скаргу не надійшов.
Представники сторін не скористались своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні касаційної інстанції, про дату і час якого були належним чином повідомлені ухвалою Вищого господарського суду України від 10.09.2014.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного та рішенні місцевого господарських судів, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що 03.04.2006 на підставі рішень Харківської міської ради від 22.02.2005 № 30/05 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" між Харківською міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди землі, зареєстрований 03.04.2006 за № 240667100018 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, які знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (п.1 договору); в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0553 га, в тому числі: під забудовою - 0,0211 га, інших угідь - 0,0342 га (п.2 договору); на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлова будівля літ. "А"-1, який належить орендарю на праві приватної власності (п.3 договору); нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою № 804/06 від 02.02.2006 становить 324763,00 грн (п.5 договору); договір укладено строком до 01.12.2029 (але не пізніше початку реконструкції вулиць Пушкарівської та Володарського) (п.8 договору); орендна плата в місяць за земельну ділянку становить: 2006 рік - 765,63 грн; з 2007 року - 1109,61 грн (п.9 договору); розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршання стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.13 договору); земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування будівлі магазину (п.15 договору); цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п.16 договору); зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору); договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43 договору).
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013. Пунктом 1.1 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн, яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01.01.2014.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (п. 2, п. 3 рішення).
Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі.
З огляду на ухвалення зазначених рішень Харківської міськради, зміні нормативної грошової оцінки земель м. Харкова та запровадженню нового порядку визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками, Департамент земельних відносин Харківської міської ради надіслав на адресу відповідача лист-пропозицією №1059/0/30-13 від 07.12.2013 разом з проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 03.04.2006 за №240667100018, втім, це рекомендоване поштове відправлення було повернено відправникові із зазначенням підстави повернення "за закінченням терміну зберігання".
Як убачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду є вимога Харківської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до укладеного сторонами договору оренди землі від 03.04.2006 за № 240667100018 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в редакції, викладеній в позовній заяві, з підстав зміни розміру орендної плати на підставі чинного законодавства через прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень
Задовольняючи позовні вимоги, обґрунтовані, зокрема, приписами ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку щодо наявності підстав для внесення змін до договору оренди землі, з чим колегія суддів погоджується, враховуючи таке.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно зі статтею 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із п. 2.1, п. 2.2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 за №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 за №1209/13, здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Відповідно до п. 3.1, п. 3.2 вказаного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформляються додатковою угодою.
Відповідно до п. 35 договору оренди землі від 29.01.2008, який кореспондується із приписами ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати, зокрема внаслідок зміни у встановленому порядку нормативної грошової оцінки землі є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі №2-1/10068-2008).
Водночас, суди попередніх інстанцій дослідили умови запропонованої позивачем до укладення додаткової угоди та розмір орендної плати і визнали їх такими, що відповідають вимогам законодавства. Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позову щодо внесення змін до договору оренди в частині зміни розміру орендної плати на підставі рішень органу місцевого самоврядування ґрунтується на укладеному між сторонами договорі та вимогах закону.
Посилання скаржника на те, що на його адресу не надходило пропозицій про зміну спірного договору до моменту звернення Харківської міської ради до суду, а отже за відсутності відхилення пропозиції змінити договір чи встановлення обставин ухилення орендаря від підписання додаткової угоди, право позивача не було порушено та, відповідно, не підлягало захистові, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, 07.12.2013 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням на адресу відповідача направлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 03.04.2006 за № 240667100018 разом із листом-пропозицією № 1059/0/30-13, який було повернено відправнику із зазначенням підстави повернення - "за закінченням терміну зберігання", при цьому, вказаний лист надіслано на адресу, що значилась у реквізитах договору оренди землі, до того ж, встановлення обставин надсилання чи не надсилання такої пропозиції взагалі немає значення для вирішення цього спору, оскільки надсилання відповідачеві пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог частини 2 статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 у справі № 28/5005/640/2012).
Доводи скаржника про те, що для частини земельної ділянки, яка не знаходиться під забудовою, має бути визначений інший коефіцієнт розрахунку орендної плати, колегія суддів відхиляє, оскільки, як із тексту укладеного між сторонами договору, так і з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6300535372013 від 04.10.2013 вбачається що, загальна площа земельної ділянки, яка становить 0.0553 га, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови і використовується для експлуатації та обслуговування магазину. При цьому, та обставина, що частина землі не знаходиться безпосередньо під забудовою, не спростовують факту її надання і використання саме для експлуатації та обслуговування будівлі магазину, про що свідчить також акт приймання-передачі земельної ділянки від 03.04.2006.
Щодо тверджень скаржника про безпідставний розрахунок орендної плати у розмірі 5,6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки натомість встановленого у договорі оренди цієї плати в розмірі 4,1%, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, адже, умови договору оренди від 03.04.2006 не містять даних про встановлення орендної плати в розмірі 4,1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, при цьому, як вбачається з матеріалів справи, новий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена станом на 01.01.2013, здійснений у відповідності до Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міськради №41/08 від 27.02.2008 (із змінами), яке є чинним, докази визнання його недійсним та/або скасування у встановленому законом порядку відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, а зводяться до намагання надати їм перевагу та переоцінити встановлені судами обставини, що за приписами ст. ст. 1115, 1117 Господарського процесуального кодексу України перебуває поза процесуальними межами повноважень суду касаційної інстанції.
З урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини встановлені господарськими судами попередніх інстанцій на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваних судових актів та задоволення вимог касаційної скарги не вбачається.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.08.2014 у справі Господарського суду Харківської області № 922/1484/14 залишити без змін.
Головуючий суддя К.В. Грейц
Судді О.І. Глос
О.М. Сибіга