Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 23.02.2016 року у справі №922/1731/15 Постанова ВГСУ від 23.02.2016 року у справі №922/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 23.02.2016 року у справі №922/1731/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2016 року Справа № 922/1731/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Бакуліної С.В. (доповідач)суддів :Грейц К.В., Поляк О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційних скарг - Заступника прокурора Харківської області; - Харківської міської радина постановувід 09.11.2015 Харківського апеляційного господарського судуу справі господарського суду№ 922/1731/15 Харківської областіза позовомПрокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний будинок "Салтівський"провнесення змін до договорув судовому засіданні взяли участь представники :від позивача: від відповідача: від прокуратури:не з'явились Лантрат А.В. (довіреність від 04.01.2016) Суходольський С.М. (прокурор відділу Генеральної прокуратури України)

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Харківської області від 02.06.2015 (суддя Шарко Л.В.) позов задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі №8888/04 від 07.09.2004 шляхом визнання додаткової угоди про зміну до вказаного договору оренди землі укладеною у наступній редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі, зареєстрованого "07" вересня 2005 року за №8888/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах"

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВО З ОБЕМЕЖНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ТОРГІВЕЛЬНИЙ БУДИНОК "САЛТІВСЬКИЙ" (Орендар) в особі керівника з другого боку, домовились про нижченаведене:

І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №960/12 "Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 2., 5., 9. договору оренди землі, зареєстрованого "07" вересня 2004 року за №8888/04 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:

"2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310138800:04:004:0032."

"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №347від 08.11.2013 становить 282 658 грн (двісті вісімдесят дві тисячі шістсот п'ятдесят вісім гривень).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."

"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №961/14 від 28.11.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 15 828, 85 грн (п'ятнадцять тисяч вісімсот двадцять вісім гривень 85 копійок), або в місяць - 1 319, 07 грн (одна тисяча триста дев'ятнадцять гривень 07копійок)."

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 07 вересня 2004 року за №8888/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ - Харківська міська рада Харківської області 61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код 04059243, в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича

ОРЕНДАР - Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський", 61029, м. Харків, Салтівське шосе, 129, код 31061964, в особі керівника Б.І.Баронін.

Погоджено - директор Юридичного департаменту - В.В.Коваленко";

стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський" на користь Державного бюджету України 1 218,00 грн витрат по сплаті судового збору.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду (головуючий суддя Шепітько І.І., судді - Пелипенко Н.М., Россолов В.В.) від 09.11.2015 рішення Господарського суду Харківської області від 02.06.2015 у справі №922/1731/15 скасовано та прийнято нове рішення; в задоволенні позову відмовлено; стягнуто з Харківської міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір за розгляд справи у суді першої інстанції у розмірі 1218 грн; стягнуто з Харківської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський" судовий збір, сплачений відповідачем за подачу апеляційної скарги у розмірі 609,00 грн.

В касаційній скарзі Харківська міська рада просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 09.11.2015 у справі №922/1731/15 та залишити в силі рішення Господарського суду Харківської області від 02.06.2015 у даній справі, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, а саме ч.1 ст.623, ст.ст.651, 652 Цивільного кодексу України; ч.4 ст.179, ст.188 Господарського кодексу України; п.274.1 ст.274, ст.ст.288, 289 Податкового кодексу України; ст.ст.21, 30 Закону України "Про оренду землі".

В касаційній скарзі Прокуратура Харківської області просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 09.11.2015 у справі № 922/1731/15 та залишити в силі рішення Господарського суду Харківської області від 02.06.2015 у даній справі, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі"; ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.288 Податкового кодексу України; ст.188 Господарського кодексу України; ст.47, 32, 33, 43 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач не скористався наданим процесуальним правом на участь у засіданні суду касаційної інстанції.

Відзиву на касаційні скарги не надійшло.

Заслухавши пояснення по касаційних скаргах прокурора відділу Генеральної прокуратури України, який підтримав викладені в них доводи, заперечення на касаційні скарги представника відповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні місцевого господарського суду та в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до Господарського суду Харківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський" про внесення змін до договору оренди землі від 07.09.2004 №8888/04, шляхом визнання договору про внесення змін до вказаного договору оренди землі укладеним у редакції, викладеній у позовній заяві. Позовні вимоги вмотивовані посиланням на те, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з затвердженням нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки.

Судами встановлено таке.

На підставі рішення XIX сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 25.02.2004 №18/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" між Харківською міською радою Харківської області (далі - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Торгівельний будинок "Салтівський" (далі - ТОВ "ТД "Салтівський", відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі (книга №4) 07.09.2004 за №8888/04.

Згідно з пунктом 1 вказаного договору оренди орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 90.

У п.3 договору зазначено, що на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури.

Пунктом 5 договору сторони визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить на період будівництва 24088,00 грн, а на період експлуатації - 120 442, 00 грн.

Розмір орендної плати визначений сторонами у п.9 договору та становить на період будівництва у 2004 - 45,56 грн, 2005 - 62,08 грн, 2006 - 91,40 грн, з 01.01.2007 по 01.02.2007 - 172, 45 грн, а на період експлуатації з 01.02.2007 -534, 36 грн.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункт 10 договору).

Функціональне призначення земельної ділянки - будівництво торгівельного павільйону "Будиночок хліба" (пункт 15 договору).

У пункті 8 договору сторони погодили, що його укладено терміном до 01.02.2029.

Пунктом 13 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.36 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.

Згідно п.1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн, яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01.01.2014.

Попередня вартість 1 квадратного метру землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 №42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007" та була введена в дію з 01.03.2008.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Пунктом 5 зазначеного рішення зобов'язано Департамент земельних відносин Харківської міської ради попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 №960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, серед іншого, зміни нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із п.2.1. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п.4 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" та здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", а також здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Згідно з п.2.2. Порядку Управління Держземагентства у м.Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п.3.1., п.3.2. Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

На підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради одержано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013; одержано витяг №347 від 08.11.2013 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

На підставі вищевказаних документів Департаментом земельних відносин Харківської міської ради підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 07.09.2004 №8888/04, який разом із листами-пропозиціями від 16.12.2013 №5196/0/225-13 та від 16.12.2013 №5168/0/225-13 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача.

Отримання відповідачем вказаних документів підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

З метою забезпечення здійснення реєстрації додаткових угод шляхом внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надання інформації з реєстру у формі витягу, на підставі положень ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та постанови Кабінету міністрів України від 21.11.2012 №1204 "Про затвердження розміру і порядок використання плати за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надання інформації із зазначеного реєстру" Департаментом земельних відносин у листі №5168/0/225-13 запропоновано відповідачеві сплатити кошти в розмірі 51,00 грн за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 120,00 грн за надання інформації з Реєстру у формі витягу та надати оригінали платіжних документів до міської ради.

Вказані вимоги виконавчого органу Харківської міської ради відповідачем проігноровано, у встановлений термін відповідь на лист-пропозицію до Харківської міської ради направлено не було.

Різниця у розмірі орендної плати на рік, що підлягає сплаті Харківській міській раді за користування зазначеною земельною ділянкою, згідно із визначеним у договорі розміром орендної плати та даних розрахунку розміру орендної плати згідно із нормативною грошовою оцінкою землі, що введена в дію з 01.01.2014 становить: розмір орендної плати на рік за договором оренди - 534, 36 грн; розмір орендної плати на рік згідно нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 - 1 319, 07 грн, різниця на рік складає 784, 71 грн.

Відмовляючи у задоволенні позову в повному обсязі, апеляційний господарський суд виходив з того, що: - у позовній заяві прокурор просить викласти Додаткову угоду в іншій редакції ніж пропонував Департамент земельних відносин Харківської міської ради в проекті, направленому на адресу відповідача 16.12.2013; - у позовній заяві прокурор просить не внести зміни до Договору, а фактично доповнити його новими умовами без посилання на належні правові підстави, що на думку колегії суддів не відповідає вимогам діючого законодавства; - встановлення ставки 5,6 % від нормативної грошової оцінки землі її розрахунку розміру орендної плати не ґрунтується на Договорі чи вимогах чинного законодавства, оскільки ставку 5,6 % встановлено на підставі Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, яке затверджене рішенням 19 сесії 5скликання Харківської міської ради від 25.02.2008 №41/08, проте, спірний Договір укладено 07.09.2004 і на час його укладення вказане Положення не діяло, а розмір орендної плати визначався у грошовій одиниці; - у позовній заяві прокурор не навів правових підстав для викладення п.9 Договору в іншій редакції.

Касаційна інстанція вважає, що суд першої інстанції в частині внесення змін до редакції пунктів 2, 5, 9 договору оренди землі від 04.09.2012 правомірно виходив із такого.

За змістом статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частинами першою, другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Як визначено частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Разом із тим слід зазначити, що згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Судами попередніх інстанцій установлено, що рішення Харківської міської ради, яким затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. При цьому, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати, зокрема внаслідок зміни у встановленому порядку нормативної грошової оцінки землі, є підставою для внесення відповідних змін до спірного договору оренди землі.

Крім того, з урахуванням приписів ст.15 Закону України "Про оренду землі" така істотна умова договору оренди землі як об'єкт оренди повинна містити відомості щодо кадастрового номеру земельної ділянки.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог Харківської міської ради щодо визнання укладеною додаткової угоди до спірного договору оренди землі в частині зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зазначення в додатковій угоді кадастрового номеру земельної ділянки 6310138800:04:004:0032.

Пропозиція орендодавця встановити орендну плату в розмірі 5,6 відсотків від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, є виконанням обов'язку привести істотні умови договору у відповідність до вимог наведеного у цій постанові законодавства, що не суперечить, зокрема, приписам пунктів 288.5.1., 288.5.2. Податкового кодексу України, відповідно до яких розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тому в цій частині позов також задоволено правомірно. Орендодавець, запропонувавши встановити для даного виду функціонального використання земель орендну плату в розмірі 5,6 відсотків, обґрунтував свою пропозицію тим, що такий відсоток вирахувано відповідно до чинного на момент внесення змін до договору Порядку, проте відповідач не запропонував та будь-яким чином не обґрунтував, ані нормативно, ані економічно під час розгляду справи у переддоговірному спорі іншого розміру відсотку, заперечуючи позовні вимоги повністю через відсутність на його переконання законних підстав для внесення змін до договору.

Пункт дев'ятий договору змінено правомірно, оскільки унормовані в ньому домовленості встановлювали права і обов'язки сторін щодо вирахування орендної плати, виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була чинною на момент укладення договору, що спростовує висновок апеляційного суду, що фактично заявлено не вимоги про внесення змін до договору, а про доповнення його новими умовами без посилання на належні правові підстави.

Відповідно до положень ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 №15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч.2 ст.124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Наведене є підставою для висновку, що лише та обставина, що у позовній заяві прокурор просить викласти Додаткову угоду в іншій редакції ніж пропонував Департамент земельних відносин Харківської міської ради в проекті, направленому на адресу відповідача 16.12.2013, не може бути підставою для відмови у законному і обґрунтованому позові.

Враховуючи викладене постанова Харківського апеляційного господарського суду підлягає скасуванню із залишенням в силі законного і обґрунтованого рішення суду першої інстанції.

Судові витрати позивача за розгляд касаційної скарги покладаються на відповідача. З відповідача підлягає стягненню в доход Державного бюджету України судовий збір за розгляд касаційної скарги Заступника прокурора Харківської області.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119,11110, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Заступника прокурора Харківської області задовольнити.

Касаційну скаргу Харківської міської ради задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 09.11.2015 у справі № 922/1731/15 скасувати.

Рішення Господарського суду Харківської області від 02.06.2015 року у справі № 922/1731/15 залишити в силі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський" на користь Харківської міської ради 1461,00 грн (одну тисячу чотириста шістдесят одну гривню) судових витрат.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Салтівський" в доход Державного бюджету України 1653,00 грн (одну тисячу шістсот п'ятдесят три гривні) судового збору.

Доручити Господарському суду Харківської області видати відповідні накази.

Головуючий-суддя С. Бакуліна

Судді К.Грейц

О.Поляк

logo