Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 22.09.2015 року у справі №907/847/14 Постанова ВГСУ від 22.09.2015 року у справі №907/8...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 22.09.2015 року у справі №907/847/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 року Справа № 907/847/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Грейц К.В.,суддів :Бакуліної С.В. (доповідач), Поляк О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиУправління Держземагентства у Виноградівському районі Закарпатської областіна постановувід 23.03.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі№ 907/847/14господарського суду Закарпатської областіза позовомпрокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Виноградівської райдержадміністрації доФермерського господарства "Ренет"за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаУправління Держземагентства у Виноградівському районі Закарпатської областіпровнесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.10.2005в судовому засіданні взяли участь представники :від позивача: від відповідача: від третьої особи: від прокуратури: не з'явились не з'явились не з'явились Попенко О.С. (старший прокурор відділу Генеральної прокуратури України)В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Закарпатської області (суддя Кривка В.П.) від 10.11.2014 у справі № 907/847/14 позов задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.10.2005, укладеного між Виноградівською районною державною адміністрацією Закарпатської області та Фермерським господарством "Ренет", виклавши п.8 його у наступній редакції: "8. Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, та становить 80763,03 (вісімдесят тисяч сімсот шістдесят три грн 03 коп.) в рік"; стягнуто з Фермерського господарства "Ренет" в доход Державного бюджету 1218 грн судового збору.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду (головуючий суддя Марко Р.І., судді - Кордюк Г.Т., Костів Т.С.) від 23.03.2015 рішення Господарського суду Закарпатської області від 10.11.2014 у справі № 907/847/14 скасовано частково; прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково; внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.10.2005, укладеного між Виноградівською районною державною адміністрацією Закарпатської області та Фермерським господарством "Ренет", виклавши п.8 його у наступній редакції: " 8. Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, та становить 35248,69 грн (тридцять п'ять тисяч чотириста двадцять вісім гривень шістдесят дев'ять копійок) в рік"; стягнуто з Фермерського господарства "Ренет", вул.Ф.Ракоці, 75, с.Пийтерфолво, Виноградівський район Закарпатська обл. в доход Державного бюджету України, а саме суму 1218,00 грн судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції; стягнуто з Фермерського господарства "Ренет", вул.Ф.Ракоці,75, с.Пийтерфолво, Виноградівський район Закарпатська обл. в доход Державного бюджету України, а саме на суму 609,00 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги у Львівському апеляційному господарському суді.

В касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.03.2015, а рішення Господарського суду Закарпатської області від 10.11.2014 у справі № 907/847/14 залишити в силі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.188 Господарського кодексу України, ст.271, 289 Податкового кодексу України, ст.651 ЦК України, ст.ст.47, 43 ГПК України.

Відзиву на касаційну скаргу сторони не надіслали.

Позивач, відповідач, треті особи не скористалися наданим процесуальним правом на участь у засіданні суду касаційної інстанції.

Заслухавши прокурора відділу Генеральної прокуратури України, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні місцевого господарського суду та в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

До Господарського суду Закарпатської області Прокурором Виноградівського району в інтересах держави в особі Виноградівської районної державної адміністрації (далі Виноградівська РДА) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на стороні позивача - Управління Держземагенства у Виноградівському районі, заявлено позов до Фермерського господарства "Ренет" (далі ФГ "Ренет") про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.10.2005 в частині розміру орендної плати (остаточні вимоги). Позовні вимоги вмотивовані посиланням на законодавчу зміну граничного розміру орендної плати.

Частково задовольняючи позовні вимоги, Львівський апеляційний господарський суд правомірно виходив із такого.

27.10.2005 між Виноградівською РДА та ФГ "Ренет" укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 110,0344 га, а саме ріллі - 110,0344 га, в тому числі в контурі 768 - 9 8415 га, в контурі 771 - 100,1929 га.

Згідно п.6 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 180 956,30 грн.

Відповідно до п.7 договору даний договір укладений на 49 років.

23.11.2006 між Виноградівською РДА та ФГ "Ренет" укладено додаткову угоду про зміну умов договору оренди землі від 27.10.2005, якою, зокрема, внесено зміни до п.8 договору, виклавши її в наступній редакції "Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідно до Закону України "Про плату за землю" становить 0,1% нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки з врахуванням коефіцієнтів індексації, визначених для ставок земельного податку законами України про Державний бюджет на відповідний рік".

Пунктом 9 зазначається, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. При цьому, пунктом 12 договору сторони також обумовили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.34 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом (ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України). Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є законодавчо регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Частинами 1, 2 ст. 21 Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.288.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно п.289.1. Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. При цьому, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1. пункту 288.5. ст.288 Податкового кодексу України).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Судами встановлено, що на момент подачі позову нова нормативна грошова оцінка у встановленому законодавством порядку уповноваженими органами, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, не проводилася та не затверджувалася органом місцевого самоврядування.

Довідки про грошову оцінку сільськогосподарських угідь №14-703-0.3-2704/2-14 від 10.06.2014, у відповідності до яких вартість земельної ділянки площею 100,1929 га в контурі 771 складає - 2 451 319,17 грн, та земельної ділянки в контурі 768, площею 9,8415 га складає - 240 782,11 грн подані позивачем, не є належним і допустимим доказом у підтвердження проведення нормативно-грошової оцінки та не є технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, оформленою у відповідності до норм "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 27.01.2006 №18/15/21/11.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність вимоги прокурора та позивача про зміну договору оренди в частині розміру орендної плати, однак помилково взяв за основу розрахунку розміру орендної плати грошову оцінку сільськогосподарських угідь, зазначену в довідках №14-703-0.3-2704/2-14 від 10.06.2014, а не нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, зазначену у договорі, враховуючи, що на момент пред'явлення позову нова нормативно-грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.

Апеляційний суд правомірно дійшов висновку про необхідність внесення зміни до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, встановивши її у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки землі, зазначеної у договорі.

Твердження заявника про порушення і неправильне застосування Львівським апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи, у зв'язку з чим підстав для скасування прийнятої у справі постанови колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст.1119, ст.11111 ГПК України, Вищий господарський суд України ,-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Управління Держземагентства у Виноградівському районі Закарпатської області залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.03.2015 у справі № 907/847/14 залишити без змін.

Головуючий-суддя К.Грейц

Судді С.Бакуліна

О.Поляк

logo