Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 18.03.2015 року у справі №914/3033/14 Постанова ВГСУ від 18.03.2015 року у справі №914/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 18.03.2015 року у справі №914/3033/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2015 року Справа № 914/3033/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого: Полянського А.Г.,

суддів: Кравчука Г.А., Мачульського Г.М.,

розглянувши касаційну скаргу Трускавецької міської радина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 рокуу справі Господарського суду№ 914/3033/14 Львівської області за позовомТрускавецької міської радидоПАТ "Трускавецькурорт"проспонукання виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки

за участю представників сторін:

позивача - Григоришин В.В. дов. від 27.02.2015 р.,

відповідача - Науменко С.Б. дов. від 20.01.2015 р.,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 20.10.2014 року (суддя - Пазичев В.М.) в позові відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 р. (судді - Марко Р.І., Желік М.Б., Костів Т.С.) рішення Господарського суду Львівської області від 20.10.2014 року залишено без змін.

Не погоджуючиcь з рішенням місцевого господарського суду та постановою апеляційного господарського суду, Трускавецька міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити без змін судові рішення, а касаційну скаргу без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційного господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі клопотань Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів "Трускавецькурорт" № 874, № 875, № 876, № 877, № 878, № 879 від 20.05.2013 р. Трускавецькою міської радою 20 червня 2013 р. було прийнято рішення № 539 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічних документацій із землеустрою", пунктом 10 якого Закритому акціонерному товариству лікувально-оздоровчих закладів "Трускавецькурорт" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок для надання у користування на умовах оренди, за рахунок земель, що перебували у користуванні Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів "Трускавецькурорт": площею 0,2139 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування станції приготування мінеральної води (категорія земель - землі оздоровчого призначення); площею 0,0187 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування свердловини № 5-К (категорія земель - землі оздоровчого призначення); площею 0,0188 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування свердловини № 9-Б (категорія земель - землі оздоровчого призначення); площею 0,0226 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування Джерела "Юзя" (категорія земель - землі оздоровчого призначення); площею 0,0041 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування свердловини 16-РК (категорія земель - землі оздоровчого призначення); площею 0,0569 га по бульвару Торосевича у м. Трускавець для обслуговування свердловини 7-А, 7-К (категорія земель - землі оздоровчого призначення).

Листом Трускавецької міської ради № 18/28-3858/1 від 27.12.2013 р. рекомендовано ЗАТ ЛОЗ "Трускавецькурорт" вирішити питання щодо оформлення правовстановлюючих документів по земельних ділянках, які надані останньому на підставі рішень сесії Трускавецької міської ради від 04.04.2012 року № 301 та 20.06.2013 р. № 539.

Трускавецькою міською радою листом від 21.05.2014 р. № 18/28-1436/1 здійснено повторне нагадування теперішньому Приватному акціонерному товариству "Трускавецькурорт" про виготовлення документів, що посвідчують право користування на вищезазначені земельні ділянки. Листом Трускавецької міської ради від 17.06.2014 р. № 18/25-1671/1 Приватному акціонерному товариству "Трускавецькурорт" запропоновано до 17.07.2014 р. надати для розгляду на черговій сесії міської ради документи, що посвідчують право користування на вищезазначені земельні ділянки, а також повідомити міську раду про причини зволікання з наданням вищезазначеної документації.

Оскільки, Приватне акціонерне товариство "Трускавецькурорт" вказаних вимог Трускавецької міської ради не виконало, Трускавецька міська рада звернулась до Господарського суду Львівської області з відповідним позовом.

Згідно з ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема у разі формування нової земельної ділянки.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі, розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується у порядку, установленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України).

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним зацікавленою особою (замовником) з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення, яким одночасно затверджує проект та надає земельну ділянку в користування, у тому числі на умовах оренди.

Крім цього, згідно ч. 1 ст. 124 ЗК України, з якою кореспондуються положення ч. 2 ст. 16 ЗУ "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Попередніми судовим інстанціями правомірно було відзначено, що для укладення договору оренди землі сторонами цього договору повинно бути здійснено комплекс підготовчих дій, а саме: волевиявлення відповідача, як майбутнього орендаря, на його укладення реалізується шляхом подання відповідної заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, та в подальшому виготовлення та подання самого проекту на затвердження, а волевиявлення позивача, як майбутнього орендодавця, реалізується шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та в подальшому прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою і надання земельної ділянки в користування. Після цього сторонами безпосередньо укладається договір оренди землі.

Статтею 12 ЦК України передбачено, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Нездійснення особою своїх цивільних прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом. Особа може відмовитися від свого майнового права.

Статтею 14 ЦК України передбачено, що цивільні обов"язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов"язковим для неї.

Положеннями ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Враховуючи викладені приписи чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновками попередніх судових інстанцій про те, що суд не вправі примушувати відповідача до виготовлення та подання на затвердження позивачу проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки це є способом реалізації здійснення відповідачем свого права на укладення договору оренди цих земельних ділянок, яке він здійснює на власний розсуд.

Положеннями ст. ст. 120, 122-124 ЗК України не встановлено прямого обов"язку власників об"єктів нерухомого майна та осіб, яким надано спеціальний дозвіл на користування надрами та акти про надання гірничого відводу оформити право користування земельними ділянками на котрих ці об"єкти знаходяться, а відтак і обов"язку вчинити всі дії для такого оформлення, в тому числі виготовити та подати на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, факт використання відповідачем свердловин № № 5 РГД, 6-Т та насосної станції № 4 по вул. Бориславській у м. Трускавець (урочище "Липки"), а також водозабірних свердловин №№ 5-К, 9-Б, 16-РК, 7-А, 7-К, станції приготування мінеральної води та джерела "Юзя" по бульвару Торосевича у м. Трускавець без виготовлення та подання на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, не може слугувати підставою для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача до вчинення відповідних дій.

Крім того, рішенням Трускавецької міської ради № 539 від 20.06.2013 року не встановлено строку, в який відповідачу необхідно виготовити та надати розроблений проект землеустрою на затвердження міській раді з метою оформлення землекористування.

Враховуючи викладене, суди дійшли правомірного висновку про відмову у позові.

Перевіривши у відповідності до ч. 2 ст. 1115 ГПК України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів вважає, що суд в порядку ст. ст. 43, 47, 43, 99, 101 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянув в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, дослідив подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізував відносини сторін та дійшов обґрунтованих висновків.

Висновки суду апеляційної інстанції відповідають встановленим обставинам справи, доводи касаційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення у справі не вбачається.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, п. 1 ст. 1119, 11111 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Трускавецької міської ради залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Львівської області від 20.10.2014 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.01.2015 у справі 914/3033/14 залишити без змін.

Головуючий суддя Полянський А.Г.

Судді Кравчук Г.А.

Мачульський Г.М.

logo