Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 18.02.2015 року у справі №922/3871/14 Постанова ВГСУ від 18.02.2015 року у справі №922/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 18.02.2015 року у справі №922/3871/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2015 року Справа № 922/3871/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПолянського А.Г.суддівКравчука Г.А., Мачульського Г.М. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуХарківської міської радина постановуХарківського апеляційного господарського судувід17.12.2014у справі№922/3871/14Господарського судуХарківської областіза позовомХарківської міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Центр Прогрес"провнесення змін до договору

за участю

- позивача:Багліков В.С. (довіреність від 24.12.2014р.)- відповідача:Ярова Л.І. (довіреність від 26.09.2014р.),

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись у суд з даним позовом, Харківська міська рада (далі - позивач) просила внести зміни до договору оренди землі від 19.04.2006 №8400667100050, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр Прогрес" (далі - відповідач), шляхом визнання укладеною додаткової угоди в такій редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі, зареєстрованого « 19» квітня 2006 року за №840667100050 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»

«___» 20

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЦЕНТР ПРОГРЕС» (Орендар) в особі керівника з другого боку, домовились про нижченаведене:

I. Відповідно до Податкового кодексу України. Закону України «Про оренду землі», рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки

земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09,2013 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 4І/08 «Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій. земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 «Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого « 19» квітня 2006 року за 840667100050 змінити, доповнити

пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:

« 2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:06:002:0021.»

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 754 від 30.10.2013 становить 11051143 грн. (одинадцять міньйонів п'ятдесят одна тисяча сто сорок три гривні).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»

« 9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 604/14 від 14.11.2013 на рік становить 4,8 % від її нормативної грошової оцінки і складає 530454,86 гри. (п'ятсот тридцять тисяч чотириста п'ятдесят чотири гривні 86 копійок), або в місяць - 44204,57 грн. (сорок чотири тисячі двісті чотири гривні 57 копійок)

« 13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством:

в) зміни нормативної грошової оцінки;

г) внаслідок інфляції - щорічно;

д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

е) в інших випадках, передбачених законом.»

« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.»

« 28. д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору. Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції.»

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого « 19» квітня 2006 року за № 840667100050 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті і України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬОРЕНДАРХарківська міська рада Харківської області м. Харків, м-н Конституції,7 Код 04059243ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ЦЕНТР ПРОГРЕС» 61044, м. Харків, пр. Московський, буд 257 Код 33414473в особі міського голови Г.А. Кернес /підпис/в особі керівника /підпис/ /ПІБ/

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було затверджено нову грошову оцінку орендованої землі, у зв'язку з чим розмір орендної плати за договором оренди повинен змінитись, що відображено в умовах додаткової угоди, визнати укладеною яку просить позивач.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 04.11.2014 (суддя Смірнова О.В.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 17.12.2014 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Бондаренко В.П., судді Івакіна В.О., Тихий П.В.), в позові відмовлено.

У касаційній скарзі позивач просить скасувати вищевказані судові рішення та прийняти нове, про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.

Переглянувши у касаційному порядку оскаржені судові рішення, колегія суддів Вищого господарського суду України, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, виходить з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі рішення ХХХV сесії Харківської міської ради ІV скликання від 27.04.2005 №78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" та рішення ХІІV сесії Харківської міської ради ІV скликання від 23.12.2005 №255/05 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради", між Харківською міською радою (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр Прогрес" (відповідач) був укладений договір оренди землі від 19 квітня 2006 року. Даний договір зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 19.04.2006 за №840667100050.

Відповідно до пункту 1 вказаного договору, позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Харкові, пр. Московський, 257.

Пунктом 9 цього ж договору передбачено, що плата за землю вноситься орендарем у щомісяця у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 3321,52 грн. у 2006 році, 6267,02 грн. з 2007 року, з 31.12.2007 - 11474,82 грн. на визначений сторонами рахунок Державного казначейства у м. Харкові.

Згідно з п.13 договору орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів.

В п.15 договору сторони домовились про те, що земельна ділянка передається в оренду для реконструкції нежитлових будівель літ. Б-2, літ. Я-1 з надбудовами та прибудовами під торгівельний центр (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації об'єкту.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013. Згідно з п.1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 рішення встановлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 №960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №754 від 30.10.2013 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11051143 грн.

Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням від 17.12.2013 № 5453/0/225-13 було направлено на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №840667100050 від 19.04.2006, але відповідач запропоновану додаткову угоду не підписав.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, своє рішення про відмову у позові мотивував тим, що позивачем не доведено, що зміна нормативно-грошової оціни землі тягне за собою обов'язкове внесення змін без згоди іншої сторони до раніше укладеного договору оренди землі в частині розміру орендної плати, також не доведено обов'язковість внесення інших змін до договору оренди.

Між тим повністю погодитись з такими висновками неможна виходячи з наступного.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Так, судами встановлено, що за умовами п.13 Договору розмір орендної плати збільшується у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів.

Судами також встановлено, що відповідач зміни до договору не підписав.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 3 червня 2008 року за №309-VI внесено зміни до ч. ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України (далі - ПК) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Судами встановлено, що рішенням позивача змінено нормативно грошову оцінку земель міста Харкова та затверджено нові ставки орендної плати.

Судами не встановлено, що це рішення органу місцевого самоврядування оспорено відповідачем і скасовано у встановленому законом порядку.

Отже, встановлення статтею 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Частиною 1 ст. 651 ЦК України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", та нею встановлено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються. Тому посилання судів на те, що зміна методики розрахунку, зміна централізованих цін і тарифів, прийнятих пізніше ніж укладений договір, не мають зворотної дії в часі з посиланням на приписи ч.1 ст.58 Конституції України, є безпідставними.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.11.2012 у справі №28/5005/640/2012, від 20.08.2013 у справі №5009/3430/12, яка відповідно до приписів статті 11128 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

За вказаних обставин позов в частині внесення змін до п.9 договору оренди землі щодо визначення розміру орендної плати за земельну ділянку підлягає задоволенню.

Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що довідки земельного кадастру, яка б підтверджувала присвоєння саме цій земельній ділянці саме цього номеру, позивач не надав.

Ці обставини позивачем не спростовані.

Відповідно ж до приписів статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доводити обставини справи покладається на сторін, а суд, з урахуванням приписів статей 38, 43 цього кодексу, має дати доказам належну оцінку, а не обґрунтовувати свої висновки припущеннями.

Таким чином суд касаційної інстанції погоджується із висновками судів про те, що у цій частині вимоги позивачем не доведені належними та допустимими доказами, і судами попередніх інстанцій у зв'язку з цим ці докази не досліджувались.

Інші вимоги позивача частково дублюються укладеними умовами договору, та частково зводяться до покладення на відповідача додаткових обов'язків, не передбачених умовами договору.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї, а відтак висновки судів про те, що позов у вказаній частині задоволенню не підлягає, є правильними.

Враховуючи те, що вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди землі суд визнає частково обґрунтованими, а відповідач надісланий йому позивачем проект додаткової угоди до договору оренди не розглянув у відповідності до вимог статті 188 Господарського кодексу України, що стало підставою для подання позову, суд касаційної інстанції вважає за необхідне відповідно до приписів частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покласти судові витрати на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 п.п.1, 2, 11110 ч.1, 11111 Господарського процесуального кодексу України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Харківської міської ради задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 17.12.2014р. та рішення Господарського суду Харківської області від 04.11.2014 у справі №922/3871/14 скасувати в частині відмови у задоволення позовних вимог про внесення змін до п.9 договору оренди землі, зареєстрованого 19.04.2006 №840667100050.

Внести зміни до п.9 договору оренди землі, зареєстрованого 19.04.2006р. №840667100050, виклавши абзац другий в наступній редакції: "Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 604/14 від 14.11.2013 на рік становить 4,8 % від її нормативної грошової оцінки і складає 530454,86 гри. (п'ятсот тридцять тисяч чотириста п'ятдесят чотири гривні 86 копійок), або в місяць - 44204,57 грн. (сорок чотири тисячі двісті чотири гривні 57 копійок)."

В іншій частині постанову Харківського апеляційного господарського суду від 17.12.2014 у справі Господарського суду Харківської області №922/3871/14 залишити без змін.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Прогрес" на користь Харківської міської ради 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять) гривень 60 коп. витрат на сплату судового збору за подання позову, апеляційної та касаційної скарг.

Доручити Господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.

Головуючий суддя А.Г. Полянський

Судді Г.А. Кравчук

Г.М. Мачульський

logo