Історія справи
Постанова ВГСУ від 11.03.2014 року у справі №5027/946/2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2014 року Справа № 5027/946/2012 Вищий господарський суду України в складі колегії
Овечкін В.Е. - головуючого, Чернов Є.В. Цвігун В.Л.розглянув касаційну скаргутовариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12 листопада 2013у справі№ 5027/946/2012 господарського суду Чернівецької областіза позовомЧернівецької міської ради дотовариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс"провнесення змін до договору оренди земліВ С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013р. (суддя Ніколаєв М.І.) позов задоволено повністю, внесено зміни до договору оренди землі №2975 від 31 липня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" і зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4АА 007061 вчинено запис за номером 040680900152 від 14 вересня 2006р., та пункт 5 договору викладено в такій редакції "Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 21 592,71 грн.(двадцять одна тисяча п'ятсот дев'яносто дві грн. 71 коп.)"; внесено зміни до договору оренди землі №2976 від 31 липня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" і зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4АА 007061 вчинено запис за номером 040680900151 від 14 вересня 2006р., та пункт 5 договору викладено в такій редакції "Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 112 937,76 грн.(сто дванадцять тисяч дев'ятсот тридцять сім грн. 76 коп.)", а також стягнено з товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" на користь Чернівецької міської ради судовий збір в розмірі 1073,00 грн. та до Державного бюджету України 1073 грн. судового збору.
Рішення суду мотивоване тим, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати і Чернівецькою міською радою дотримано всіх заходів досудового врегулювання спору. При цьому суд враховував, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2013 р. (судді: Гнатюк Г.М., Мирутенко О.Л., Якімець Г.Г.) рішення Чернівецької області від 26.09.2013р. залишено без зміни.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Продтранс" в касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав порушення норм матеріального права, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Скаржник доводить, що ні умовами договору, ні законодавством не передбачено перегляд розміру орендної плати в залежності від зміни граничного розміру такої плати або зміни нормативної грошової оцінки землі; суд неправильно дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, не врахувавши конкретних умов договорів оренди; застосування ст. 288 Податкового кодексу України до договорів, що були укладені до набрання чинності згаданою нормою суперечить ст. 58 Конституції України; судом неправомірно не враховано витяги з техдокументації про нормативну грошову оцінку землі, які не враховано при розрахунку орендної плати.
Розпорядженням від 11.03.2014 р. № 04-05/436 у зв'язку з закінченням періоду тимчасової непрацездатності судді Цвігун В.Л. для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий - Овечкін В.Е., Цвігун В.Л., Чернов Є.В..
Сторони, повідомлені про час і місце розгляду касаційної скарги відповідно до вимог ст. 111-4 ГПК України, в судове засідання не з'явилися, про поважні причини, які перешкодили участі в судовому засіданні суду не повідомляли, про відкладення розгляду справи клопотань не заявляли, інших обставин, які унеможливлюють розгляд справи в суді касаційної інстанції не встановлено, тому суд не вбачає перешкод для перегляду судових рішень за касаційною скаргою без участі учасників судового процесу.
Вищий господарський суд України вивчивши матеріали справи, розглянувши доводи касаційної скарги, приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Предметом спору є внесення змін до договорів від 31.07.2006р. щодо розміру орендної плати з метою приведення цих договорів у відповідність до вимог законодавств.
Судом встановлено, що 31.07.2006 року між Чернівецькою міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (надалі - відповідач, орендар) укладено: договір оренди землі №2975 (далі - договір №2975), зареєстрований Чернівецькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 14.09.2006 року за №040680900152, відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (Орендодавець) на підставі рішення 3 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.06.2006 р. №49 надала, а товариство з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (Орендар) прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1146 га, яка знаходяться в м. Чернівцях на вул. Заводській, 37; договір оренди землі №2976 (далі - договір №2976), зареєстрований Чернівецькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 14.09.2006 року за №040680900151, відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (Орендодавець) на підставі рішення 3 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.06.2006 р. №49 надала товариству з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (Орендар) в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5994 га по вул. Заводській, 37 в м. Чернівцях.
Згідно пункту 3 договору №2975 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1146 га становить 178455,00 грн., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5994 га - 933 386 грн. (пункт 3 договору №2976).
Договори №2975 та №2976 укладено до 01.09.2054 року (п.4 договорів), при цьому земельна ділянка площею 0,1146 га (договір №2976) передана для обслуговування адмінбудівлі відповідача, а земельна ділянка площею 0,5994 га - для обслуговування будівель виробничого призначення.
31.06.2006 року між сторонами складено акти приймання-передачі вищевказаних земельних ділянок.
Згідно п.5,6 Договорів, річна орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 3122,96 грн. (договір №2975) та 16334,26 грн. згідно договору №2976. Розмір орендної плати індексується у відповідності з чинним законодавством України, орендар самостійно щорічно станом на 1 січня поточного року проводить перерахунок річної орендної плати (пункти 5, 6 договорів).
Пунктами 7 вищевказаних договорів передбачено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на рахунок Чернівецької міської ради (23246436) №33213812600002 в управлінні Державного казначейства Чернівецької області, МФО 856135 код 13050200 в строк до 30 числа місяця наступного за звітним.
Згідно пунктів 9 договорів розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках передбачених законом.
При цьому зміна умов договорів здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договорів спір розв'язується в судовому порядку (пункти 26 договорів).
Згідно з пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Цим же рішенням грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008 року.
Листом від 11.11.2011 року №1263 Управління Держкомзему у місті Чернівці повідомило Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про те, що нормативна грошова оцінка м2 земельних ділянок, що орендуються відповідачем складає 628,06 грн.
Рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 року №338 (п. 13.6) відповідача зобов'язано привести договори у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221), в частині сплати річної орендної плати та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договору.
Зазначене вище рішення відповідачем в установленому законом порядку не оскаржувалося, отже воно не змінене і не визнане недійсним, а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування" є обов'язковим для виконання на території м. Чернівці.
Листом від 27.12.2011 року №04/5057 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність приведення у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221) розмірів річної орендної плати за орендовані земельні ділянки. Одночасно з вищевказаним листом відповідачу для ознайомлення направлено проекти додаткових договорів від 26.12.2011 року №1/2975 та №1/2976 щодо проведення перерахунків річної орендної плати.
Однак відповідачем додаткові угоди не підписано, отже, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.
Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтями 288.5, 88.5.1. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Судом встановлено, що в п.9 договорів оренди землі сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Відповідно до п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Оскільки, обов'язковим до виконання рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008р. №510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто", відповідно до якої, згідно витягів з технічної документації Головного управління Держземагенства у Чернівецькій області від 12.02.2008 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1146га по вул. Заводській, 37/а в м. Чернівці складає 719 757грн., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5994га - 3764592грн.
Відповідно до пункту 9 договорів із внесеними змінами, розмір орендної плати переглядається відповідно до закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі зміни умов господарювання, передбачених договорами; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються в договорі відповідно до закону України "Про плату за землю" ст.ст. 15 та 21 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних відносин).
Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 2 ЗУ "Про плату за землю" установлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Частинами 4 і 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про оплату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорах через його невідповідність встановленому законом розміру, Чернівецька міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
За змістом ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Щодо доводів про необґрунтованість розрахунків орендної плати суд правомірно зазначив, що при нарахуванні орендної плати, встановлення умов за яких була проведена нормативно-грошова оцінка земель та у зв'язку із чим вона змінюється не передбачено.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та правильність застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права, касаційна інстанція вважає правові висновки господарського суду вірними, такими, що відповідають встановленим фактичним обставинам, посилання скаржника встановлених обставин не спростовують, неправильного застосування норм права не доводять, тому підставами для скасування або зміни ухвалених судових рішень бути не можуть.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 107, 108, 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2013 р. та рішення господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013р. у справі № 5027/946/2012 господарського суду Чернівецької області залишити без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий, суддя В. Овечкін
судді Є. Чернов
В. Цвігун