Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 10.09.2015 року у справі №922/3688/14 Постанова ВГСУ від 10.09.2015 року у справі №922/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 10.09.2015 року у справі №922/3688/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


10 вересня 2015 року

Справа № 922/3688/14


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя

Бакуліна С.В.,

судді

Фролова Г.М,

Яценко О.В.

розглянувши матеріали касаційної скарги


Харківської міської ради

на постанову

Харківського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року

у справі

№ 922/3688/14

господарського суду

Харківської області

за позовом

Харківської міської ради

до

Приватної науково-виробничої фірми "Берест"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:




Управління Держземагенства у місті Харкові

про

внесення змін до договору


В засіданні взяли участь представники:

- позивача:

не з'явився,

- відповідача:

не з'явився,

- третьої особи:

не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до приватної науково-виробничої фірми "Берест" (далі за текстом – ПНВФ "Берест") про внесення змін до договору оренди землі від 06.03.2006 року, який зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за № 640667100013, шляхом підписання додаткової угоди, у редакції, яка додається.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.10.2014 року залучено до участі у справі управління Держземагенства у місті Харкові в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Рішенням господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року у справі № 922/3688/14 в задоволені позовних вимог відмовлено частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у такій редакції: ДОДАТКОВА УГОДА до договору оренди землі, зареєстрованого "06" березня 2006 року за № 640667100013 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" "__" 20__ р.

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ПРИВАТНА НАУКОВО-ВИРОБНИЧА ФІРМА "БЕРЕСТ" (Орендар) в особі керівника з другого боку, домовились про нижченаведене:

І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 "Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого “ 06” березня 2006 року за № 640667100013 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:

"2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310137500:03:011:0001."

"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 681 від 24.09.2013 становить 8032057 грн. (віст мільйонів тридцять дві тисячі п'ятдесят сім гривень).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр-відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."

"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 550/14 від 12.11.2013 на рік становить 3 % від її нормативної грошової оцінки і складає 240961,71 грн. (двісті сорок тисяч дев'ятсот шістдесят одна гривня сімдесят одна копійка), або в місяць - 20080,14 грн. (двадцять тисяч вісімдесят гривень чотирнадцять копійок)."

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "06" березня 2006 року за № 640667100013 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору. Відмовлено в позові щодо визнання укладеним договору про зміну договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013 в частині пунктів 13, 14, 28 д) проекту додаткової угоди.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, ПНВФ "Берест" звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року та прийняти нове рішення у справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року апеляційну скаргу ПНВФ "Берест" задоволено частково, рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року у справі № 922/3688/14 скасовано частково в частині задоволення позовних вимог щодо внесення змін до договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі. Прийнято в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позову щодо внесення змін до договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі відмовлено. В решті рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року у справі № 922/3688/14 залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Харківська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року у справі № 922/3688/14, а рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року залишити без змін, аргументуючи порушенням норм права, зокрема, ст. ст. 13, 18 Закону України "Про оцінку земель", ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 288 289 Податкового кодексу України, ст. 20 Земельного кодексу України, ст. 632 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 26.08.2015 року колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого – Ходаківської І.П., суддів – Фролової Г.М., Яценко О.В. (доповідач) касаційна скарга Харківської міської ради прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 10.09.2015 року.

Розпорядженням секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 07.09.2015 року № 03-05/1318 для розгляду касаційної скарги у справі № 922/3688/14, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Ходаківської І.П. сформовано колегію суддів у складі: головуючий – Бакуліна С.В., судді Фролова Г.М., Яценко О.В. (доповідач).

Відповідно до вимог статей 107, 108, 1117 ГПК України Вищий господарський суд України переглядає за касаційною скаргою рішення місцевого господарського суду після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови апеляційного господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду; ухвали місцевого господарського суду, зазначені в частині першій статті 106 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови апеляційного господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Підставою для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого господарського суду та відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що умовами договору оренди землі сторони не погодили права позивача на внесення змін до договору оренди в частині збільшення розміру орендної плати в односторонньому порядку на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування, за відсутності законодавчої зміни ставок земельного податку, що свідчить про безпідставність вимог позивача про внесення змін у договір.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає такий висновок суду апеляційної інстанції помилковим з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 06.03.2006 року Харківська міська рада (орендодавець) та ПНВФ "Берест" (орендар) уклали договір оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах", в державному реєстрі земель зроблено запис від 06.03.2006 року за № 640667100013.

Положеннями п. 1. вказаного Договору сторони погодили, що орендодавець на підставі рішення XXXV сесії Харківської міської ради IV скликання від 27.04.2005 року № 78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" та ХL сесії Харківської міської ради IV скликання від 28.09.2005 року № 178/05 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, пров. Садовських, 2.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1, 1398 га, в тому числі: під забудовою 1, 1146 га, інших угідь 0, 0252 га.

Пунктом 9 Договору визначено розмір орендної плати.

Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що згідно витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 681 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 8 032 057, 00 грн.

Положеннями п. п. 10, 11 Договору сторони погодили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.

Судами встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, згідно п. 1.1. якого затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291, 18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Згідно п. 2 рішення воно вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року застосовується з 01 січня 2014 року.

Господарськими судами досліджено, що попередня вартість 1 кв. м. землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 року на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 року № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008 року.

25.09.2013 року рішенням Харківської міської ради № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Відповідно до п. 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

19.12.2012 року рішенням Харківської міської ради № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, згідно п. 16.4. якого зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 36 вказаного Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Судами встановлено, що 21.12.2013 року Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди землі від 06.06.2006 року, за листом-пропозицією, однак відповідач додаткову угоду не підписав.

Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом у зв'язку з порушенням його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Договір оренди землі, згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі", – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Положеннями ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить: 2006 рік: 4 087, 23 грн.; з 2007 року: 7 711, 76 грн., на період експлуатації: з 01.06.2007 року: 10 902, 10 грн.

Пунктом 13 Договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, як вірно встановлено місцевим господарським судом, сторони в договорі оренди землі, серед іншого, передбачили можливість внесення до нього змін щодо перегляду розміру орендної плати у випадках, передбачених законом.

Згідно п. 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" закріплено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Положення ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Так, судами встановлено, що попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 року на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 року № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008 року.

Таким чином, Харківська міська рада, у відповідності з приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", рішеннями від 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердила нову базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова та ввів в дію з 01 січня 2014 року нову плату за землю.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

За приписами ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Положеннями ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р." є чинними на момент розгляду справи, докази їх скасування – відсутні.

Обґрунтованим є висновок місцевого господарського суду про те, що з аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.

При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 20.08.2013 року у справі № 5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі № 5009/3430/12.

За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в цій частині підлягають задоволенню.

Крім того, Харківською міською радою було заявлено позовні вимоги в частині п. п. 13, 14 та 28 д) розділу І проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 06.03.2006 року за № 640667100013.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наведені пункти безпосередньо не стосуються зміни розміру орендної плати за договором у зв'язку зі зміною розміру нормативної оцінки землі, що відбулася.

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Харківською міською радою не надано доказів того, що необхідність внесення запропонованих змін в ці пункти визначена законодавством.

У відповідності до ст.6 Господарського кодексу України до загальних принципів господарювання відноситься заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам за взаємною згодою визначати умови такого договору, змінювати ці умови також за взаємною згодою або утримуватись від пропозицій про їх зміну.

За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що позовні вимоги в частині внесення змін до пунктів 13, 14, 28 д) Договору не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству, а тому суди обґрунтовано відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Також, місцевим господарським судом вірно зазначено, що редакція п. 13 Договору у пропонованій додаткової угоді до договору оренди землі не відповідає пункту 13 Типового договору оренди, затвердженого Постановою КМУ від 03.03.2004 року № 220 та п. 5.1. Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 41/08, який визначає, що встановлений згідно з розділом II цього Положення розмір орендної плати підлягає обов'язковому перегляду у разі: а) зміни функціонального використання земельної ділянки, передбаченого договором; б) внаслідок інфляції (щорічного уточнення на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки); в) зміни розміру земельного податку; г) перерахунку базової ставки орендної плати. Однак, в додатковій угоді міститься додаткова підстава для обов'язкового перегляду орендної плати: "зміни нормативної оцінки землі". Відсутність такої підстави у типовому договорі оренди, затвердженому Постановою КМУ від 03.03.2004 року №220, унеможливлює її включення в спірний договір.

Таким чином, враховуючи наведені положення Законодавства колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, який в порядку ст. 43 ГПК України всебічно, повно та об'єктивно розглянув в судовому процесі всі обставини справи та врахував доводи сторін, натомість апеляційний господарський суд не врахував вказаних обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 11110 ГПК України підставою для скасування або зміни рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 1119 касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що постанова апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року підлягає скасуванню, а рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року у справі № 922/3688/14 залишенню без змін.

Судові витрати за розгляд касаційної скарги, відповідно до приписів ст. 49 ГПК України, належить покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 1115, 1117, 1119 – 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Касаційну скаргу Харківської міської ради на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року у справі № 922/3688/14 задовольнити.

2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року у справі № 922/3688/14 скасувати.

3.          Рішення господарського суду Харківської області від 10.03.2015 року у справі № 922/3688/14 залишити без змін.

4.          Стягнути з приватної науково-виробничої фірми "Берест" на користь Харківської міської ради 852 (вісімсот п'ятдесят дві) грн. 50 коп. судового збору, сплаченого за подання касаційної скарги. Видачу наказу доручити господарському суду Харківської області.

Головуючий суддя

С.В. Бакуліна





Судді

Г.М. Фролова






О.В. Яценко


logo