Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 07.03.2017 року у справі №918/677/16 Постанова ВГСУ від 07.03.2017 року у справі №918/6...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 07.03.2017 року у справі №918/677/16

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2017 року Справа № 918/677/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Бакуліної С.В.,суддів :Поляк О.І., Яценко О.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Заступника прокурора Рівненської областіна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 06.12.2016у справі№ 918/677/16Господарського суду Рівненської областіза позовомПершого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Рівненської обласної адміністраціїдо1. Державного підприємства "Зарічненське лісове господарство"; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал"за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1. Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства; 2. Державна екологічна інспекція у Рівненській областіпровизнання недійсним договору в частині та звільнення земельної лісової ділянки площею 0,028га

від прокуратури: від позивача: від відповідачів: від третіх осіб:Гришина Т.А. (прокурор відділу Генеральної прокуратури України) не з'явились не з'явились не з'явилисьВ С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Рівненської області (суддя Політика Н.А.) від 06.10.2016, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Маціщук А.В., судді - Гулова А.Г., Філіпова Т.Л.) від 06.12.2016 у справі №918/677/16 в позові відмовлено повністю.

В касаційній скарзі Заступник прокурора Рівненської області просить повністю скасувати ухвалені по справі судові акти та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.5, 7, 26, 60, 61 Закону України "Про природно-заповідний фонд", п.3.1 Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський", ст.215 Цивільного кодексу України (ЦК України), ст.43 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України).

Відзиву на касаційну скаргу не надійшло.

Заслухавши пояснення по касаційній скарзі прокурора відділу Генеральної прокуратури України, який підтримав викладені в ній доводи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, Вищий господарський суд України дійшов до висновку, що касаційна скарга не належить до задоволення з огляду на таке.

У липні 2016 року перший заступник прокурора Рівненської області (далі Прокурор) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації (далі Адміністрація) до Державного підприємства "Зарічненське лісове господарство" (далі Підприємство) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" (далі Товариство), в якому, з урахуванням заяви від 21.09.2016 №05/2-787вих16 (а.с.118-119), просив визнати недійсним укладений між відповідачами договір про погодження на розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів від 04.10.2012 №200 в частині погодження встановлення тимчасових будівель двох будинків охорони (єгерської служби), які розташовані у кварталі 20 виділ 25 Острівського лісництва Підприємства, а також зобов'язати Товариство звільнити вказану земельну лісову ділянку площею 0,028га шляхом демонтажу зазначених тимчасових споруд. Також Прокурор просив поновити йому строк позовної давності для звернення з даним позовом.

В обґрунтування своїх вимог Прокурор посилався на те, що положення спірного договору про погодження Підприємством будівництва Товариством двох будинків охорони (єгерської служби) площею 0,028га у кварталі 20 виділ 25 Острівського лісництва суперечить вимогам статей 5, 7, 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", оскільки зазначені споруди, розмішені на території гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський", призначені для охорони мисливських угідь Товариства, а не для охорони територій самого заказника.

Судами встановлено таке.

Відповідно до наказу Міністерства лісового господарства України від 12.12.1996 №153 "Про затвердження Типового договору про умови ведення мисливського господарства", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.1996 за №735/1760, затверджено типовий договір про умови ведення мисливського господарства, відповідно до якого органом, який надає користувачу мисливські угіддя є обласне управління лісового господарства чи державне лісогосподарське об'єднання.

Обласні управління лісового та мисливського господарства відповідно до Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №134 від 21.03.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.05.2012 за №729/21042, здійснює управління об'єктами державної власності в межах повноважень, визначених законом, реалізовує державну політику в галузі лісового та мисливського господарства, створюють умови для науково обґрунтованого, раціонального та економічно доцільного використання лісових ресурсів та тваринного світу.

Згідно з положенням про Державне агентство лісових ресурсів України Держлісагентство України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державне управління в галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за додержанням законодавства з ведення лісового господарства (окрім державного контролю за шкідливими організмами та захистом рослин), здійснює державне управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду в лісах підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, організовує ведення лісовпорядкування та мисливського впорядкування, приймає рішення про віднесення лісів до відповідної категорії.

18.03.2012 Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" на підставі рішень Рівненської обласної ради №815 від 23.05.2008, №1036 від 05.12.2008 та №1263 від 29.05.2009 укладений типовий договір про умови ведення мисливського господарства (а.с.23-24), за умовами якого Товариству з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" для ведення мисливського господарства було надано земельну ділянку загальною площею 14,6тис.га, у тому числі: лісові угіддя - 11463га, польові угіддя - 2201га, водно-болотні угіддя - 932га (п. 1.1.).

Відповідно до п.2.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" має право у встановленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок, зводити у мисливських угіддях необхідні будівлі і біотехнічні споруди, вирощувати кормові культури, створювати захисні насадження, проводити штучне обводнення, здійснювати інші заходи, пов'язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок. За умовами п.2.4. Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства зобов'язане надавати ТОВ "Марал" методичну та організаційну допомогу у веденні мисливського господарства, здійсненні мисливського впорядкування угідь та сприяти у виділенні земельних ділянок для будівництва в мисливських угіддях необхідних будівель і біотехнічних споруд та здійсненні інших заходів, пов'язаних з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок.

Відповідно до підпункту і) пункту 2.2. договору про умови ведення мисливського господарства Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" зобов'язане виконувати обов'язки щодо охорони і використання об'єктів тваринного світу і користуватися мисливськими угіддями відповідно до чинного законодавства

Договір підписаний представниками сторін, скріплений їх печатками та затверджений наказом Мінлісгоспу України від 12.12.1996 №153.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" (в редакції, чинній на момент укладення оспорюваного правочину) ведення мисливського господарства здійснюється користувачами мисливських угідь. Умови ведення мисливського господарства визначаються у договорі, який укладається між територіальними органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового і мисливського господарства та полювання і користувачами мисливських угідь. Для потреб мисливського господарства користувачі мисливських угідь мають право у встановленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок, будувати на мисливських угіддях необхідні будівлі та біотехнічні споруди, вирощувати кормові культури, створювати захисні насадження, проводити штучне обводнення, здійснювати інші заходи, пов'язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок. Відносини між власниками або користувачами земельних ділянок і користувачами мисливських угідь регулюються відповідними договорами.

04.10.2012 Державним підприємством "Зарічненське лісове господарство" (лісокористувачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" (мисливським господарством) укладений договір про погодження розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів №200 (а.с.27-28), за умовами якого лісокористувач, на умовах тимчасового довгострокового користування погоджує мисливському господарству в лісовому масиві Державного підприємства "Зарічненське лісове господарство" Острівського і Мутвицького лісництва на площі 0,038га для потреб мисливського господарства встановлення необхідних тимчасових будівель та біотехнічних споруд, вирощення кормових культур, створення захисних насаджень, проведення штучного обводнення та здійснення інших заходів, пов'язаних з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам лісокористувача, згідно переліку, який додається і є невід'ємною частиною договору (п.1.1. договору).

Відповідно до пункту 2.4. договору про погодження на розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів мисливське господарство зобов'язане проводити встановлення всіх споруд та проведення відповідних заходів виключно до умов даного договору; вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту та відтворення типових і унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного та рослинного світу, сприяють формуванню екологічної мережі; виконувати інші права та обов'язки, передбачені Лісовим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами з цього питання.

Згідно з п.6.1. договору від 04.10.2012 №200 договір набирає чинності після підписання його обома сторонами.

Пунктом 7.1. договору про погодження на розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів передбачено, що договір укладено на 22 роки - до 04.10.2034.

Договір підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками.

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яка виконувалась у травні-червні 2016 року, встановлено, що в межах наданих товариству з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" в користування за договором від 18.03.2012 мисливських угідь знаходяться об'єкти природно-заповідного фонду: гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" та загальнозоологічний заказник місцевого значення "Мутвицький" (а.с.30-38).

Перевіркою встановлено, що на підставі ст.28 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" Запорізьким національним університетом (лабораторії біоресурсів навколишнього природного середовища) у 2011 році розроблений Проект організації та розвитку мисливського господарству Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал", який погоджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області та Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

Площа мисливського впорядкування відповідає рішенню Рівненської обласної ради №1263 від 29.09.2009 про надання мисливських угідь в користування.

Надання мисливських угідь проводилось без вилучення земель з користування землекористувачів.

Представлений договір про погодження на розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів на території держлісфонду Острівського та Мутвицького лісництв Державного підприємства "Зарічненське лісове господарство". За цим договором Державне підприємство "Зарічненське лісове господарство" на умовах тимчасового довгострокового користування погоджує Товариству з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" в лісових масивах вищезазначених лісництв на площі 0,038га для потреб мисливського господарства встановлення необхідних тимчасових будівель та біотехнічних споруд (два будиночки охорони для єгерської служби (квартал 20 виділ 25 Острівського лісництва), мисливські спостережні вежі, підгодівельні майданчики, солонці, кормосховище).

Квартал 20 виділ 25 входить в загальну площу гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський". З пояснень директора мисливського господарства вбачається, що розміщення тимчасових споруд (будиночків охорони єгерської служби) проводилось за погодженням з Державним підприємством "Зарічненське лісове господарство", будь-які дії в кварталі 20 виділу 25 Острівського лісництва з власної ініціативи не відбувалися та не відбуваються.

Державною екологічною інспекцією у Рівненській області у період з 01.03.2016 по 04.03.2016 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Зарічненське лісове господарство", за результатом якої складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму території та об'єктів природно-заповідного фонду, з якого вбачається, що 29.05.2009 рішенням Рівненської обласної ради №1263 надано у користування мисливські угіддя попередньо створеним користувачам строком на 25 років із внесенням змін та доповнень в їх загальну площу і територію. Квартал 20 виділ 25 входить в загальну площу гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський", де заборонено будь-яке будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язане з охороною території заказника та надання у господарське використання окремих земельних і водних ділянок (а.с.51-53).

04.03.2016 Державною екологічною інспекцією у Рівненській області винесено обов'язковий до виконання припис про забезпечення використання земельної ділянки в кварталі 20 виділу 25 за цільовим призначенням (а.с.57).

Прокурор/скаржник обґрунтовуючи вимогу про визнання недійсним договору про погодження розміщення тимчасових будівель, здійснення інших заходів №200 в частині погодження на встановлення тимчасових будівель, що розташовані у кварталі 20 виділ 25 Острівського лісництва Державного підприємства "Зарічненське лісове господарство" зазначає, що погодження підприємства "Зарічненське лісове господарство" на розміщення тимчасових будівель щодо будівництва двох тимчасових споруд - будинків охорони (єгерської служби) площею 0,028га у кварталі 20 виділ 25 Острівського лісництва суперечить ст.ст.5, 7, 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", оскільки тимчасові споруд, розмішені на території гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський", призначені для охорони мисливських угідь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал", а не для охорони територій заказника.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, попередні судові інстанції правомірно виходили з такого.

Відповідно до норм ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно зі ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). Відповідно до ст.217 ЦК України недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" (в редакції, чинній на момент укладення оспорюваного договору) завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються: Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.

Згідно з ч.3 ст.7 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" (в редакції, чинній на момент укладення оспорюваного договору) на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Відповідно до ст.25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

У відповідності до розділу 1 Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 15.11.2011 №477 (далі по тексту - Положення), гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" створено відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 25.02.1980 №132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР". Рішенням Рівненського облвиконкому від 18.06.1991 №98 "Про впорядкування об'єктів і територій природно-заповідного фонду області" внесено зміни щодо площі даного заказника.

Відповідно до п.п.1.3., 1.4. Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" заказник загальною площею 2423 гектара розташований на території Зарічненського району Рівненської області. Територія Заказника є у землекористуванні Кухітсько-Вільської сільської ради (255 гектарів) та Державного підприємства "Зарічненський лісгосп" в межах Острівського лісництва: квартали 14 - 34, Локницького лісництва: квартали 58, 59, 61, 62 (2168 гектарів).

Згідно з п.3.1. Положення відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території заказника забороняється діяльність, що суперечить цільовому призначенню, меті та завданням Заповідника, передбаченим цим положенням, і загрожує збереженню природного комплексу, у тому числі, зокрема, будь-яке будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язане з охороною території заказника.

Відповідно до п.3.2. Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" визначено, що на території заказника "Острівський" дозволяється в установленому порядку, зокрема, збереження і відтворення природних комплексів та об'єктів заказника, а також - обмежене мисливство та регулювання чисельності окремих видів диких тварин, які завдають шкоду природному комплексу, що охороняється.

Забезпечення режиму території у межах заказника здійснюється землекористувачами.

За змістом ст.1 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" мисливськими угіддями є ділянки суші та водного простору, на яких перебувають мисливські тварини і які можуть бути використані для ведення мисливського господарства.

Відповідно до ст.29, ч.2 ст.30 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" з метою охорони мисливських угідь користувачі угідь створюють єгерську службу з розрахунку не менш як один єгер на п'ять тисяч гектарів лісових або десять тисяч гектарів польових чи водно-болотних мисливських угідь та зобов'язані здійснювати охорону державного мисливського фонду, створювати єгерську службу.

Отже, норми чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про природно-заповідний фонд України" забороняють на території заказника діяльність, що суперечить цільовому призначенню, меті та завданням Заповідника, може негативно впливати на стан природних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Разом з тим, така діяльність як мисливство може обмежуватись або заборонятись, якщо це передбачено Положенням про заказник - відповідно до норм ст.ст.7, 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Як зазначено вище, відповідно до п.3.2. Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" на території заказника "Острівський" дозволяється в установленому порядку, зокрема, обмежене мисливство та регулювання чисельності окремих видів диких тварин, які завдають шкоду природному комплексу, що охороняється.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що проект організації та розвитку мисливського господарства Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" погоджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області та Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Площа мисливського впорядкування відповідає рішенню Рівненської обласної ради №1263 від 29.09.2009 про надання мисливських угідь в користування. Надання мисливських угідь проводилось без вилучення земель з користування землекористувачів.

Прокурором і позивачем не доведено, що діяльність мисливського господарства "Марал" на території заказника "Острівський" негативно впливає на стан природних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Оспорюваний договір в частині погодження на розміщення тимчасових будівель укладений відповідно до умов типового договору про умови ведення мисливського господарства, який затверджений наказом Мінлісгоспу України (а.с.23-24), і за умовами цього типового договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" має право у встановленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок, зводити у мисливських угіддях необхідні будівлі і біотехнічні споруди та здійснювати інші заходи, пов'язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок.

Отже, на умовах оспорюваного договору розміщення будинків охорони (єгерської служби) відбулось за згодою користувача земельних ділянок ДП "Зарічненське лісове господарство". Розміщення будинків охорони (єгерської служби) відбулось згідно з умовами типового договору, укладеного відповідно до норм ст.21 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" відповідачем мисливським господарством "Марал" з Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, який затверджений наказом Мінлісгоспу України, тобто - державними органами виконавчої влади, які відповідно до вищенаведених Положень реалізують державну політику в галузі лісового та мисливського господарства.

З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновками попередніх судових інстанцій, що два будинки охорони (єгерської служби) є тимчасовими спорудами, призначення яких обумовлено дозволеною діяльністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічненське мисливське господарство "Марал" на території заказника "Острівський", тому посилання прокурора на п.3.1. Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" та норми Закону України "Про природно-заповідний фонд України" в даному випадку є необґрунтованими та не враховують змісту п.3.2. Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський"

Також суд звертає увагу, що відповідно до переліку мисливських будівель (споруд) та проведення необхідних мисливсько-господарських заходів (робіт), погоджених на розташування в лісовій ділянці "Острівський" та "Мутвицький" лісництва Державного підприємства "Зарічненський лісгосп", будинки охорони (єгерської служби) площею 0,028га знаходяться у кварталі 20 виділ 25 Острівського лісництва (а.с.93). Матеріалами справи підтверджено, що Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства погодило розширення, впорядкування та зміну меж гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський" зі збільшенням площі з 2423га до 2984,1га шляхом включення до нього земельних ділянок, зокрема, Острівського лісництва, квартали 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 (за винятком виділу 25), 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 загальною площею 1889,1га, що підтверджується листом Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства від 16.05.2012 №03 - 603 (а.с.108).

Розпорядженням голови Зарічненської районної державної адміністрації №149 від 09.07.2012, рішенням Зарічненської районної ради Рівненської області №221 від 19.09.2012, рішенням Кухітськовільської сільської ради Зарічанського району Рівненської області №165 від 07.12.2012 та висновком Державного підприємства "Зарічненський лісгосп" погоджено розширення, впорядкування та зміну меж гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський" за рахунок земель запасу Кухітсько-Вільської сільської ради та Державного підприємства "Зарічненський лісгосп" зі збільшенням площі з 2423га до 2984,1га шляхом включення до нього наступних кварталів, зокрема, Острівського лісництва: квартали 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 (за винятком виділу 25), 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 загальною площею 1889,1га (а.с.104 - 107).

Також рішенням Рівненської обласної ради №903 від 05.04.2013 з урахуванням листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2012 №2552/03/3-05, погоджено зміну меж та розширення гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Острівський" з площі 2423га до 2984,1га для забезпечення збереження і охорони унікальних природних комплексів на території Зарічненського району за рахунок земель запасу Кухітсько-Вільської сільської ради та Державного підприємства "Зарічненський лісгосп" шляхом, зокрема, виключення із складу заказника виділу 25 кварталу 20 Острівського лісництва площею 7,9га як територію, що не є цінною (а.с.102 - 103).

Враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновками попередніх судових інстанцій про відмову в позові.

Доводи скаржника про те, що за наслідками проведених Державною екологічною інспекцією у Рівненській області перевірок, останньою встановлено спорудження на спірній території двох дерев'яних будинків та інших дерев'яних споруд (дровітня, бесідки, пірси), розміщення металевої будки та пересувного вагончика не спростовують відсутності підстав для задоволення позову, оскільки по-перше, прокурором та позивачем не доведено іншого, ніж встановлено судами, цільового призначення вказаних споруд - пов'язане з охороною території заказника; по-друге, такі твердження, за умови їх доведення, могли б свідчити саме про порушення спірного договору, а не про його невідповідність законодавчим приписам, що може мати наслідком визнання правочину недійсним.

Враховуючи викладене, касаційний суд вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли ґрунтовного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, доводи касаційної скарги цього висновку не спростовують, а зводяться до намагання переоцінити встановлені судами обставини і досліджені докази, що згідно з приписами ст.ст.1115, 1117 ГПК України перебуває поза процесуальними межами повноважень суду касаційної інстанції.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст.1119, ст.11111 ГПК України, Вищий господарський суд України ,-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Заступника прокурора Рівненської області залишити без задоволення

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 06.12.2016 у справі №918/677/16 залишити без змін.

Головуючий-суддя С. Бакуліна С у д д іО. Поляк О. Яценко

logo