Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/321/14 Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 10.06.2015 року у справі №924/321/14
Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/321/14

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2014 року Справа № 924/321/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційної скаргипублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз"на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2014у справігосподарського суду Хмельницької областіза позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНД ПАЛАС" допублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаМіністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України прозобов'язання видати технічні умови на підключення до газопостачання першої черги будівництва 16-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. Подільська, 115в судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Войналович О.М. - дов. б/н від 22.08.2014;від відповідача:Доценко О.І. - дов. №1/18 від 03.01.2012;від третьої особи:не з'явились;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 27.05.2014 господарського суду Хмельницької області (суддя Субботіна Л.О.) позовні вимоги задоволено.

Зобов'язано ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" відповідно до вимог чинного законодавства з врахуванням норм безпеки видати ТОВ "ГРАНД ПАЛАС" технічні умови на підключення до газопостачання для поквартирного опалення з використанням котлів із закритою камерою згорання першої черги будівництва 16-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. Подільська, 115.

Постановою від 16.09.2014 Рівненського апеляційного господарського суду (судді: Бучинська Г.Б. - головуючий, Коломис В.В., Філіпова Т.Л.) рішення від 27.05.2014 господарського суду Хмельницької області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що позивач відповідно ч. 5 ст. 10 Закону України "Про будівельні норми" отримав необхідні погодження на відхилення від будівельних норм, тому відповідачем безпідставно та неправомірно відмовлено позивачу у видачі технічних умов на підключення до газопостачання для поквартирного опалення з використанням котлів із закритою камерою згоряння першої черги будівництва.

Не погоджуючись з судовими рішеннями ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати, посилаючись на невідповідність висновків викладених в оскаржуваних судових рішеннях обставинам справи, що призвело до порушення господарськими судами норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 10, 11 Закону України "Про будівельні норми", п.п. 6.34, 6.54 Державних будівельних норм України "Газопостачання" В.2.5-20-2001; ст.ст. 34, 36, 43, 65 Господарського процесуального кодексу України.

Скаржник у касаційній скарзі вказує на те, що державні будівельні норми України забороняють газифікацію 16-ти поверхового житлового будинку. Лист Держгірпромнагляду України від 18.03.2013 має рекомендаційний характер та не зобов'язує відповідача до вчинення будь-яких дій щодо надання технічних умов і встановлює вимоги погодження даного питання з експлуатаційними службами міста. Відповідач є експлуатаційною службою м. Хмельницькій і в разі видачі технічних умов на вказаний об'єкт будівництва не зможе забезпечити безпечну та безаварійну експлуатацію 16-поверхового житлового будинку з індивідуальним опаленням.

Інші учасники судового процесу відзиви на касаційну скаргу не надали.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити.

Господарськими судами встановлено, що відповідно договору оренди землі №202-01-2013/3117682 від 29.10.2013 земельна ділянка, площею 4200 кв.м., за адресою: м. Хмельницький, вул. Подільська, 115 передається в оренду ТОВ "Гранд-Палас" для будівництва першої черги 72-х квартирного житлового будинку з 4-х квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями (сектор А); другої черги 16-ти поверхового будинку для офісних та готельних приміщень (секція Б); третьої черги 72-х квартирного житлового будинку з чотирьохквартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями (секція В).

20.12.2007 ПАТ "Хмельницькгаз" видав технічні умови №3160 на підключення до газових мереж об'єкту за адресою: м. Хмельницький, вул. Подільська, 115 із терміном дії - 2 роки, які передбачали при проектуванні газифікацію окремо розташованої котельні елітного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими торгівельними закладами. У зв'язку зі зміною фірми замовника на будівництво відповідачем внесені зміни до технічних умов № 3036 від 20.12.2007.

10.10.2013 позивач звернувся до відповідача із листом № 13/10-13 щодо видачі технічних умов на підключення до газопостачання першої черги будівництва 16-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку по вул. Подільській, 115 у м. Хмельницькому з відхиленням від ДБН В.2.5-20-01 "Газопостачання".

Листом № 3966/18 від 18.10.2013 відповідач відмовив позивачу у видачі технічних умов на підключення на газопостачання, оскільки відповідно п. 6.34 Державних будівельних норм України "Газопостачання" В2.5-20-2001 для опалення приміщень житлових будинків висотою до 10 поверхів включно допускається передбачати газові каміни, однак газифікація 16-ти поверхового житлового будинку згідно Державних будівельних норм України не дозволена.

За п. 5.37 Державних будівельних норм України "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затверджених наказом Держбуду України №80 від 18.05.2005, розроблення проектів внутрішнього газопостачання житлових будинків виконують відповідно до ДБН В.2.5-20.

Пунктом 6.34 Державних будівельних норм України В.2.5-20-2011 "Газопостачання" визначено, що для опалення приміщень житлових будинків висотою до 10 поверхів включно допускається передбачати газові каміни, конвектори, калорифери та інші типи опалювального газового обладнання заводського виготовлення з відводом продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку (за схемою передбаченою заводом-виготовлювачем). При цьому подачу газу до газового обладнання, встановлюваного в приміщеннях житлового будинку (у тому числі і розташованих у них громадських установ) слід передбачати самостійними відгалуженнями, на яких у місці приєднання до газопроводу повинні установлюватися поза приміщеннями, де встановлено газове обладнання, вимикаючи пристрої.

Відповідно п.6.54 Державних будівельних норм України В.2.5-20-2011 "Газопостачання" в громадських будинках і прибудинкових до них приміщеннях можлива установка газового обладнання, в тому числі для теплопостачання, за винятком громадських будинків висотою понад 26, 5 м (від планувальної відмітки до відмітки підлоги верхнього поверху) будинків з атріумами, багатофункціональних будинків з житловими приміщеннями.

За змістом ст.ст. 173 та 174 Господарського кодексу України суб'єкт є зобов'язаним вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт - вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку на підставі закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, акта управління господарською діяльністю, господарського договору та інших угод, внаслідок заподіяння шкоди, придбання або збереження майна за рахунок іншої особи без достатніх на це підстав, у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності, інших дій суб'єктів чи подій, з яким закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Відповідно п.4 ч.3 ст.20 та п.1 ч.2 ст. 21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" постачальники зобов'язані забезпечувати постачання природного газу з дотриманням установлених державними стандартами та нормативно-технічними актами вимог щодо його якості і тиску.

Газотранспортні та газорозподільні підприємства зобов'язані: забезпечувати рівні права доступу до своїх мереж всім суб'єктам ринку природного газу, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.

Згідно п. 1.3 Порядку доступу та приєднання до Єдиної газотранспортної системи України, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 420 від 19.04.2012, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України N721/21034 від 07.05.2012, технічні умови - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання та підключення об'єкта системи газопостачання (газоспоживання) замовника до газових мереж і містить вихідні дані для проектування зовнішнього та/або внутрішнього газопостачання.

Відповідно ч.1 ст.11 Закону України "Про будівельні норми" застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. Міжнародні, регіональні та національні (державні) будівельні норми, правила, стандарти інших держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 5 ст. 10 Закону України "Про будівельні норми" встановлено, що обґрунтовані відхилення від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки у спосіб, не передбачений будівельними нормами, можуть бути погоджені суб'єктом нормування відповідно до встановленого ним порядку.

Відповідно Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України № 633/2011 від 31.05.2011, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної житлової політики і політики у сфері будівництва, архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства, до повноважень якого належить, зокрема, затвердження державних будівельних норм.

За п.4.5 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №208 від 23.09.2011 "Про утворення Науково-технічної ради Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України", рішення Науково-технічної ради (НТР) на яке посилається позивач має рекомендаційний характер. У разі необхідності для виконання рішень, прийнятих НТР, видається наказ Міністерства. Однак в матеріалах справи даний наказ відсутній, проте господарські суди цьому не надали належної правової оцінки.

В основу судових рішень господарськими судами попередніх інстанцій покладено лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.02.2013, яким повідомлено позивача про засідання секції вказаної вище Науково-технічної ради Мінрегіонбуду України від 27.02.2013 та рішення даної секції, на якому вирішено вважати за можливе встановлення газових опалювальних котлів з по квартирного опалення з використанням котлів із закритою камерою згоряння з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку, що не суперечить п.6.34 чинних ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", а також газових плит у квартирах в 16-ти поверхових будинках з 1 по 16 поверхи на об'єктах будівництва житлового комплексу з трьох будинків, в тому числі по вул. Подільська, 115 в м. Хмельницькому за умови погодження вказаного питання з Державною службою України з надзвичайних ситуацій, наглядовими органами та експлуатаційними службами міста. Однак даний лист також носить рекомендаційний характер та не спростовує порушення приписів п.6.54 ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". До того ж в цьому листі Мінрегіонбуд України не визначив свою правову позицію.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що господарські суди дійшли помилкового висновку, що позивач погодив вказані відхилення від будівельних норм із Держгірпромнаглядом України та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, оскільки вище вказані погодження були надані не безумовно, а за умови дотримання будівельних норм, однак якими будівельними нормами передбачені дані відхилення не вказано.

Неповне з'ясування всіх обставин справи, які мають значення для справи, дає підстави для скасування ухвалених у справі судових рішень та передачі справи на новий розгляд.

Обґрунтованим визнається рішення, у якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки господарського суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими у судовому засіданні.

При вирішенні спору господарський суд зобов'язаний прийняти рішення, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні господарського суду обов'язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.

Зважаючи на те, що відповідно зі ст.1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

При новому розгляді справи необхідно повно та всебічно з'ясувати всі обставини справи, дати їм належну правову оцінку та постановити законне та обґрунтоване рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.1115, п.3 ст.1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу задовольнити.

Постанову від 16.09.2014 Рівненського апеляційного господарського суду та рішення від 27.05.2014 господарського суду Хмельницької області зі справи №924/321/14 скасувати.

Справу направити на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий В.С. Божок

Судді Т.Ф. Костенко

О.М. Сибіга

logo