Історія справи
Постанова ВГСУ від 04.11.2015 року у справі №914/2868/14Постанова ВГСУ від 29.01.2015 року у справі №914/2868/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2015 року Справа № 914/2868/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Черкащенко М.М. (головуючий),
Вовк І.В. (доповідач),
Нєсвєтова Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року за скаргою публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції у справі № 914/2868/14 за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Львівського комунального підприємства "Залізничнетеплоенерго" про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2014 року позивач звернувся до господарського суду Львівської області з позовною заявою до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 3 329 882,01 грн., 3 % річних у сумі 702 154,56 грн. та 605 263,16 грн. інфляційних сум у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язання з оплати поставленого у липні-грудні 2012 року природного газу за договором від 30.09.2011 року № 14/2654/11.
Рішенням господарського суду Львівської області від 22.10.2014 року, яке набрало законної сили, позов задоволено частково та стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 0,01 грн., 3 % річних у сумі 702 154,56 грн. та 605 263,16 грн. інфляційних сум та 73 080 грн. судового збору. В частині стягнення заборгованості в сумі 3 329 882 грн. провадження у справі припинено.
У березні 2015 року ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (стягувач) звернувся до господарського суду Львівської області із скаргою на дії Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції та просило визнати незаконними дії органу ДВС щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 46309223 від 06.02.2015 року з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року у справі № 914/2868/14, визнати недійсною постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 46309223 від 06.02.2015 року, зобов'язати орган ДВС скасувати зазначену постанову та поновити виконавче провадження ВП № 46309223.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 26.05.2015 року (суддя Яворський Б.І.) скаргу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" задоволено частково. Визнано незаконним дії Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції щодо винесення постанови від 06.02.2015 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 46309223 з виконання наказу господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року у справі № 914/2868/14 у частині стягнення з ЛКП "Залізничнетеплоенерго" 605 263, 16 грн. інфляційних сум, 3 % річних у сумі 702 154, 56 грн. та 73 080 грн. судового збору.
Визнано незаконною та скасовано постанову державного виконавця від 06.02.2015 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 46309223 у частині стягнення з ЛКП "Залізничнетеплоенерго" 605 263, 16 грн. інфляційних сум, 3 % річних у сумі 702 154, 56 грн. та 73 080 грн. судового збору.
Зобов'язано Залізничний відділ державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції поновити виконавче провадження ВП № 46309223 з виконання наказу господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року у справі № 914/2868/14 у частині стягнення з ЛКП "Залізничнетеплоенерго" 605 263, 16 грн. інфляційних сум, 3 % річних у сумі 702 154, 56 грн. та 73 080 грн. - судового збору.
У задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року (судді: Юрченко Я.О., Давид Л.Л., Гриців В.М.) ухвалу суду першої інстанції в частині задоволення скарги на дії органу ДВС скасовано, в цій частині скарги відмовлено, а в решті зазначену ухвалу залишено без змін.
У касаційній скарзі стягувач вважає, що судом апеляційної інстанції порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняту ним постанову скасувати, а ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.
Відзиви на касаційну скаргу від боржника та органу ДВС до суду не надходили.
Заслухавши пояснення представника стягувача, дослідивши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, що на примусове виконання рішення господарського суду Львівської області від 22.10.2014 року місцевим судом видано наказ від 12.12.2014 року.
Постановою державного виконавця Залізничного відділу ДВС Львівського міського управління юстиції від 02.02.2015 року відкрито виконавче провадження ВП № 46309223 з примусового виконання названого наказу.
Боржник звернувся до органу виконання судових рішень із заявою від 04.02.2015 про зупинення виконавчого провадження у зв'язку з включенням підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що приймають участь у процедурі погашення заборгованості згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон).
Згідно з випискою з Реєстру підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону станом на 08.01.2015 року боржник включений до цього реєстру. Крім того, матеріали справи містять виписки станом на 10.02.2015 року та 03.03.2015 року.
Постановою державного виконавця від 06.02.2015 року виконавче провадження ВП № 46309223 з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з внесенням ЛКП "Залізничнетеплоенерго" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону.
Предметом даного судового розгляду є вимоги стягувача до органу ДВС про визнання незаконними його дій щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, визнання недійсною постанови про зупинення виконавчого провадження та зобов'язання органу ДВС скасувати зазначену постанову та поновити виконавче провадження.
Висновок суду першої інстанції про часткове задоволення скарги та визнання незаконними дій органу ДВС щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року у частині стягнення з боржника 605 263,16 грн. інфляційних сум, 3 % річних у сумі 702 154,56 грн. та 73 080 грн. судового збору і зобов'язання поновити виконавче провадження в цій частині мотивовано тим, що зупинення виконавчого провадження в цій частині суперечить положенням закону, оскільки лише сума 0,01 грн. (сума основного боргу) підпадає під категорію узгоджена сума на розрахункову дату, а інші кошти не були підтверджені учасниками розрахунків станом на 01.01.2013 року.
Суд апеляційної інстанції скасовуючи ухвалу місцевого господарського суду в частині задоволення скарги на дії органу ДВС та відмовляючи в цій частині скарги виходив з правомірності дій органу ДВС з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, оскільки чинним законодавством на органи виконавчої служби не покладається обов'язок перевіряти правомірність включення підприємств до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно з п. 3.7. ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 3.4. ст. 3 цього Закону, процедуру погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу продовжено до 01.01.2016 року.
Пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Наведеному положенню дано офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2012 року № 18-рп/2012, згідно з яким
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених;
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Частиною 3 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 15 частини першої цієї статті, не зупиняється за рішеннями про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що заборгованість, яка стягується за наказом господарського суду Львівської області від 12.12.2014 року, виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії - природний газ, поставлений упродовж липня-грудня 2012 року за договором купівлі-продажу природного газу від 30.09.2011 року № 14/2654/11 та на час винесення постанови про зупинення виконавчого провадження боржник був включений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону.
Доводи стягувача про безпідставність зупинення виконавчого провадження щодо стягнення частини заборгованості, яка виникла після 01.01.2013 року, правомірно були відхилені судом апеляційної інстанції з огляду на те, що чинне законодавство не передбачає можливості зупинення виконавчого провадження в певній частині, в той час як в силу вимог абз. 6 п. 3.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" державний виконавець зобов'язаний зупинити виконавче провадження щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, на весь період перебування боржника в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на встановлені апеляційним господарським судом обставини та вимоги законодавства, касаційний суд погоджується з висновками суду про відмову в задоволенні скарги стягувача про визнання незаконними дій Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, визнання недійсною постанови про зупинення виконавчого провадження та зобов'язання органу ДВС скасувати зазначену постанову і поновити виконавче провадження.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків апеляційного суду.
За таких обставин, оскаржена постанова апеляційного господарського суду є законною й обґрунтованою, і тому підлягає залишенню без змін, а касаційна скарга - без задоволення.
З урахуванням наведеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року - без змін.
Головуючий суддя М.Черкащенко
Судді І.Вовк
Н.Нєсвєтова