Історія справи
Постанова ВГСУ від 02.07.2014 року у справі №904/10277/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2014 року Справа № 904/10277/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіБожок В.С.,суддівКостенко Т.Ф., Сибіги О.М.розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Акотранс", м. Дніпропетровськна постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.05.2014 рокуу справі господарського суду Дніпропетровської областіза позовомПрокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. ДніпропетровськдоТовариства з обмеженою відповідальністю "Акотранс", м. Дніпропетровськза участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаДержавної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровського району Дніпропетровської області Державної податкової служби м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськпрозміну умов договору оренди земельної ділянки площею 0,9132 га від 18.09.2001 року
за участю представників
прокуратури: Гудименко Ю.В., посвідчення ГПУ від 21.01.2013 року № 014715,
позивача: не з'явився,
відповідача: не з'явився,
третьої особи: не з'явився
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Акотранс" (далі за текстом - ТОВ "Акотранс") за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровського району Дніпропетровської області Державної податкової служби м. Дніпропетровська про внесення змін до п. п. 1.3., 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 18.09.2001 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Дніпробудважмаш", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за № 1347 та зереєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 1236 від 18.09.2001 року, виклавши їх в такій редакції:
"п. 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:205:0004 від 27.01.2011 року, виданого Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області: 7 458 783, 67 грн.";
"п. 3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 223 763, 52 грн. не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом."
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014 року залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.05.2014 року позовні вимоги задоволено: внесено зміни до 1.3., 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 18.09.2001 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ "Акотранс", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрованого в реєстрі за № 1347, державна реєстрація від 18.09.2001 року за № 1236, виклавши їх в наступній редакції:
"п. 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:205:0004 від 27.01.2011 року, виданого Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області: 7 458 783, 67 грн. ";
"п. 3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 223 763, 52 грн. не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Вищезазначені судові акти мотивовано тим, що положеннями спірного договору оренди та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом; оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ТОВ "Акотранс" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.05.2014 року - скасувати і прийняти нове рішення у справі, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Прокурором, позивачем та третьою особою відзивів на касаційну скаргу подано не було.
В судовому засіданні прокурор проти доводів касаційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.
Сторін та третю особу згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак вони не скористались передбаченим законом процесуальним правом на участь в розгляді справи касаційною інстанцією.
Заслухавши пояснення прокурора, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 18.09.2001 року Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Дніпробудважмаш", правонаступником якого є ТОВ "Акотранс", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 24.01.2014 року та статутом ТОВ "Акотранс" (орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 18.09.2001 року № 1347), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,9132 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, вул. Берегова, 141, для розміщення виробничої бази № 1, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63756018 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Пунктом 1.2. Договору встановлено, що підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 19.07.2001 року № 1614.
Відповідно до п. 1.3. Договору грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору: 2 919 151, 67 грн.
Земельна ділянка надається до 19.07.2016 року (п. 2.1. Договору).
Пунктом 3.1 Договору передбачено, що сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 437 872, 75 грн.
Відповідно до п. 3.2. Договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.
Пунктом 3.3. Договору передбачений перегляд розміру земельного податку у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.
Згідно п. 3.4. Договору сума орендної плати індексується у разі збільшення ставок земельного податку за умови виплати її у повному обсязі до закінчення терміну дії договору.
Зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку (п. п. 8.1., 8.2. Договору).
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, в якому врегульовано питання оплати орендної плати за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, (ст. 288.5 Податкового кодексу України).
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:205:0004: нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9132 га, по вул. Берегова, 141, складає 7 458 783, 67 грн.
З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідності до вимог чинного законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 року "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідності до вимог чинного законодавства", відповідно до п. 1 якого до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
18.02.2011 року Дніпропетровська міська рада звернулась до ТОВ "Акотранс", як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську (лист від 18.02.2011 року № 7/22-185 "Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства"), з пропозицією привести договір оренди землі до вимог Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8, що залишилось без відповіді та реагування. На час розгляду справи судами доказів щодо приведення договору оренди спірної земельної ділянки від 18.09.2001 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні три кратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст. 288 Податкового кодексу України сторонами судам не надано.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відтак, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій про те, що положеннями спірного договору оренди та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом; оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний Суду України у своїх постановах від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 року у справі № 7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 року у справі № 17/299-10, від 04.07.2011 року у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012.
Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що під час розгляду справи господарськими судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи встановлено на основі повного, всебічного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм надана вірна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Також колегія суддів Вищого господарського суду України вважає за необхідне відзначити, що доводи ТОВ "Акотранс", викладені в касаційній скарзі зводяться до переоцінки наявних у справі доказів, вільного тлумачення правових норм та не спростовують законних та обгрунтованих висновків господарських судів попередніх інстанцій.
Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, з'ясуванням всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій, які відповідають
матеріалам справи та чинному законодавству, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни оскаржуваних судових актів не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу залишити без задоволення.
2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.05.2014 року у справі № 904/10277/13 - залишити без змін.
Головуючий суддя В.С. Божок
Судді: Т.Ф. Костенко
О.М. Сибіга