Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 30.04.2015 року у справі №2а/0470/3860/12 Постанова ВАСУ від 30.04.2015 року у справі №2а/04...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 30.04.2015 року у справі №2а/0470/3860/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2015 року м. Київ К/800/5272/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Леонтович К.Г.,Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року у справі №2а/0470/3860/12 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, Головного управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу, Криворізького відділу реєстрації та екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції Міністерства Внутрішніх Справ України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, -

в с т а н о в и л а :

У березні 2012 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, Головного управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу, Криворізького відділу реєстрації та екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції Міністерства Внутрішніх Справ України в Дніпропетровській області, в якому просила визнати протиправними дії Криворізького відділу реєстрації та екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Міністерства Внутрішніх Справ України в Дніпропетровській області, щодо стягнення з неї, при реєстрації автомобіля в органах МРЕВ, збору до Пенсійного фонду України у розмірі 3% вартості автомобіля при відчуженні автомобіля в сумі 1672,50 грн. та стягнення з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області 1672,50 грн. примусово сплаченого збору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно договору купівлі-продажу автомобіля №32 від 29.02.2012 року позивач придбала автомобіль "LADA-211440" вартістю 66900,00 грн. і при реєстрації даного автомобіля в органах ДАІ її було зобов'язано сплатити збір до пенсійного фонду з відчуження автомобіля в сумі 1672,50 грн.. Вважає, що не являється платником збору з операцій з відчуження автомобіля, тому, сплачені нею кошти підлягають поверненню, оскільки згідно п.7 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачена сплата збору при відчуженні автомобіля, а не при його купівлі.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року, позовні вимоги задоволені частково. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 1672 грн. 50 коп. примусово сплаченого збору.

Не погоджуючись з ухваленим по справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 згідно договору купівлі-продажу автомобіля № 32 від 29.02.2012 року придбала автомобіль "LADA-211440" вартістю 66900,00 грн. При реєстрації даного автомобіля в органах ДАІ позивач сплатила збір до пенсійного фонду з відчуження автомобіля в сумі 1672,50 грн. за квитанцією №35378 від 29.02.2012 року. Заперечень щодо встановлених обставин у сторін відсутні.

Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи частково позовні вимоги виходили з того, що позивач не є платником тривідсоткового збору до Пенсійного фонду України, оскільки сплачений збір перерахований до Державного бюджету, а контролюючим органом є Пенсійний фонд України, то слід стягнути з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в сумі 1672,50 грн., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій в частині стягнення спірної суми з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу 12 пункту 8 "Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок", реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

При реєстрації придбаного автомобіля в органах ДАІ позивач сплатила збір до Пенсійного фонду з відчуження автомобіля (3% його вартості) в сумі 1672,50 грн. згідно за квитанції № 35378 від 29.02.2012 року.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений в Законі України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997р.

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" в переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Вказана норма Закону покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 р. (далі Порядок №1714), платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.

Зокрема, відповідно до пункту 12 вищезазначеного порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуженням легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій ( крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з аналізу вищевикладених обставин справи вбачається, що обов'язок сплати збору не може бути покладений на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.

Враховуючи викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанції, що сплачений збір, який перерахований до Державного бюджету, контролюючим органом якого є Пенсійний фонд України, то слід стягнути з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області 1672,50 грн., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

Відповідно п.15 Порядку №1714 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачуються платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства, за місцем проведення першої державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в підрозділах Державтоінспекції МВС.

Виходячи з наведеного спірну суму сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажу позивачем автомобіля в розмірі 1672,50 грн. необхідно стягнути з головного управліннях Казначейства, за місцем проведення державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в підрозділах Державтоінспекції МВС, тобто з Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішення порушені норми матеріального та процесуального права в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області 1672,50 грн., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, тому касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Враховуючи наведене, відповідно п.4 ст.223 КАС України ухвала суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні із скасуванням в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 1672,50 грн., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, з винесенням нової постанови в цій частині позовних вимог, із стягненням з Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області 1672,50 грн. на користь ОСОБА_1.

В решті постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області задовольнити частково.

Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року скасувати.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2012 року змінити, скасувати в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 1672,50 грн., списавши з відповідного розрахункового рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, ухвалити нове рішення в цій частині позовних вимог. Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області 1672,50 грн. на користь ОСОБА_1.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo