Історія справи
Постанова ВАСУ від 28.10.2014 року у справі №809/3169/13-аПостанова ВАСУ від 28.10.2014 року у справі №809/3169/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/39327/14
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,секретаря судового засідання Левіної А. А.,
за участю: представника третьої особи - Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" - Кузбита Ю. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області та Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2014 року у справі за позовом Івано-Франківської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, третя особа із самостійними вимогами на предмет спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи 35А", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Приватне підприємство "Прогрес-Буд ІФ", Приватна фірма "Галицький двір", про визнання дій, бездіяльності протиправними та скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт,
встановив:
Івано-Франківська міська рада звернулась з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання дій, бездіяльності протиправними та скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2014 року, позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано реєстрацію Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів декларації про початок виконання будівельних робіт Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську за № ІФ 08311069374 від 01 листопада 2011 року; в задоволенні решти позовних вимог Івано-Франківської міської ради відмовлено.
В задоволенні позову третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи 35А" - відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позову, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області та Приватне підприємство "Прогрес-Буд ІФ" звернулися з касаційними скаргами, в яких просять їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В запереченнях позивач та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи 35А" просили залишити скарги без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідача, пояснення представника третьої особи - Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ", обговоривши доводи касаційних скарг в межах ст. 220 КАС України, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню.
Судами встановлено, що 27 жовтня 2011 року Приватне підприємство "Прогрес-Буд ІФ" направило Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області декларацію про початок виконання будівельних робі багатоквартирного (восьмиповерхового) житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську.
01 листопада 2011 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області здійснено державну реєстрацію вказаної декларації за № ІФ 08311069374 в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо проведеної 01 листопада 2011 року реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (багатоквартирного) житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківськ, яка подана 27 жовтня 2011 року, позивач заявив цей позов.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що зазначені в декларації дані і внесена до неї інформація не відповідають дійсності, в результаті чого скасував її реєстрацію в Єдиному реєстрі.
Колегія суддів вважає висновки судів неправильними, з огляду на таке.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані діяти лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері містобудування врегульовані, зокрема Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та прийнятими на його виконання підзаконними актами.
Вказаним законом та постановами Кабінету Міністрів України № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" та № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" визначені завдання та повноваження відповідача.
Здійснивши системний аналіз вказаних норм права, колегія суддів дійшла висновку, що на час виникнення у позивача правовідносин у сфері містобудівної діяльності: 01 листопада 2011 року - реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт, - норми діючого законодавства не передбачали, як наслідок в разі невідповідності зазначених в декларації даних і внесеної в неї інформації дійсним даним, скасування декларації про початок виконання будівельних робіт.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності від 20 листопада 2012 року № 5496-VI до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" внесено зміни, зокрема його доповнено ст. 39-1, яка визначає, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 року № 918 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 і від 13 квітня 2011 року № 466. Так відповідно до п. 14 останньої Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішення суду про скасування декларації, що набрало законної сили.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Таким чином, на думку колегії суддів, дія ст. 39-1, якою доповнено Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", та п. 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466, не можуть поширюватись на правовідносини, що існували або виникли до набрання ними чинності. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
На думку суду, принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативно-правових актів є загальним принципом права.
Між тим, як вбачається зі змісту судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій всупереч положенням ст. 58 Конституції України застосували норми матеріального права - п. 14 постанови Кабінету Міністрів від 13 квітня 2011 року № 466 в редакції від 30 жовтня 2013 року.
У зв'язку з цим колегія суддів вважає недоцільним перевіряти факт порушення декларантом законодавства у сфері містобудування, оскільки це не має правового значення, адже на час виникнення спірних правовідносин таких наслідків, як скасування декларації про початок виконання будівельних робіт за подачу недостовірних даних у декларації, не існувало.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій при вирішенні спору неправильно застосували норми матеріального права до встановлених у справі обставин, судові рішення в частині задоволення позову підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення в цій частині про відмову в позов відповідно до ст. 229 КАС України.
За таких підстав, керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційні скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області та Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2014 року в частині задоволення позову Івано-Франківської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування реєстрації в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів декларації про початок виконання будівельних робіт Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську за № ІФ 08311069374 від 01 листопада 2011 року декларації про початок виконання будівельних робіт скасувати.
Ухвалити в цій частині нове рішення.
У задоволені позову Івано-Франківської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування реєстрації в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів декларації про початок виконання будівельних робіт Приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську за № ІФ 08311069374 від 01 листопада 2011 року декларації про початок виконання будівельних робіт відмовити.
В іншій частині постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2014 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: