Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №826/13864/13-а Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №826/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №826/13864/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" березня 2014 р. м. Київ К/800/59835/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

при секретарі Антипенку В.В.,

за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» Сотули В.В., представника Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Мостепанюка В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та скасування рішення від 26.02.2013 року,

в с т а н о в и л а:

У серпні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» звернулося до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та скасування рішення від 26 лютого 2013 року.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» було відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року - без змін.

У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Скаржником подано заяву про зміну касаційної скарги, в якій він просив скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Перевіривши наведені в касаційній скарзі та вищезазначених поясненнях доводи, заперечення на неї, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є у встановленому нею порядку видання, переоформлення, зупинення дії або анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів та видання дублікатів копії таких ліцензій.

Порядок та умови зупинення дії або анулювання ліцензії на здійснення певних видів професійної діяльності на ринку цінних паперів (крім діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) визначений Порядком зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затверджений рішенням Державної комісія з цінних паперів та фондового ринку від 23.06.2006 року № 432.

Відповідно до пункту 18 Глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.06.2006 року № 432, рішення про анулювання ліцензії згідно з підпунктами 1.11 (крім емітентів) та 1.13 пункту 1 цієї глави приймається на засіданні Комісії (колегіального органу) та оформляється відповідним рішенням Комісії з обов'язковим запрошенням ліцензіата. Таке запрошення направляється у письмовій формі за підписом члена Комісії, який виносить проект рішення про анулювання ліцензії на розгляд Комісії, не пізніше трьох робочих днів до дня засідання Комісії. Для оперативного повідомлення ліцензіата запрошення надсилається засобами телефонного зв'язку (факсом).

Згідно із пунктом 21 Глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.06.2006 року № 432, рішення про анулювання ліцензії (копії ліцензії) набирає чинності через десять днів з дати його прийняття.

Пунктами 1.11, 1.13 Глави 4 Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.06.2006 року № 432 передбачено, що підставами для анулювання ліцензії є невідновлення ліцензіатом (крім депозитарію та фондових бірж) протягом строку, установленого законодавством, статусу члена саморегулівної організації за відповідним видом професійної діяльності на фондовому ринку; подання Антимонопольного комітету України, складене на підставі статті 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», у зв'язку з вчиненням ліцензіатом під час дії ліцензії порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Судом встановлено, що рішенням Дисциплінарної колегії Асоціації «Українські фондові торгівці» від 18.10.2012 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» було застосовано дисциплінарну санкцію у вигляді тимчасового призупинення статусу члена Асоціації «Українські фондові торгівці».

Рішенням Ради Асоціації «Українські фондові торгівці» від 21.12.2012 року № 31 Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» виключено зі складу членів Асоціації «Українські фондові торгівці».

Вважаючи вказані рішення незаконними та такими, що спрямовані на штучне створення підстав для виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» з членів Асоціації «Українські фондові торгівці», позивач оскаржив дані рішення до господарського суду Дніпропетровської області.

11.01.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» подало заяву про вступ до Асоціації «Українські фондові торгівці».

25.01.2013 року на засіданні Асоціації «Українські фондові торгівці» було прийнято рішення, оформлене протоколом № 2, про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» у вступі до Асоціації «Українські фондові торговці».

Не погоджуючись з даним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» звернулося до суду з позовом про його скасування.

20.01.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» звернулося до Національної комісії з пінних паперів та фондового ринку з листом № 01-02-20/02/2013, у якому зазначалося, що рішення асоціації «Українські Фондові Торговці» оскаржено в господарському суді Дніпропетровської області та просило вжити заходів відповідного реагування щодо не вчинення дій (прийняття рішень) Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку стосовно анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку з підстав не відновлення ним статусу члена асоціації «Українські фондові торговці» до розгляду судом даної справи та набрання рішеннями суду законної сили.

Однак, незважаючи на дані обставини Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 26.02.2013 року прийнято рішення № 275, відповідно до якого ТОВ «ММСІС Інвестментс» анульовано ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме: брокерської діяльності серії АГ № 580220 від 07.02.2012 року, дилерської діяльності серії АГ № 580221 від 07.02.2012 року, діяльності з управління цінними паперами серії АГ № 580222 від 07.02.2012 року у зв'язку з невідновленням ліцензіатом протягом строку, установленого законодавством, статусу члена саморегулівної організації за відповідним видом професійної діяльності.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.05.2013 року визнано недійсним рішення Ради Асоціації «Українські фондові торговці» від 25.01.2013 року, оформлене протоколом № 2, в частині відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» у вступі до Асоціації «Українські фондові торговці» та зобов'язано Асоціацію «Українські фондові торговці» розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» від 11.01.2013 року про вступ в Асоціацію «Українські фондові торговці» та прийняти мотивоване рішення у відповідності до вимог розділу 2 Положення про членство в Асоціації «Українські фондові торговці», затвердженого Загальними зборами Членів Асоціації «Українські фондові торговці», Протокол № 02/07/09 від 02.07.2009 року, видати наказ. Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Асоціація «Українські фондові торговці» оскаржила його до суду апеляційної інстанції. На час розгляду даної касаційної скарги вищезазначене рішення не набрало законної сили.

Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», професійна діяльність учасників фондового ринку, крім фондових бірж та депозитаріїв, здійснюється за умови членства щонайменше в одному об'єднанні професійних учасників ринку цінних паперів та/або саморегулівній організації, що об'єднує професійних учасників ринку цінних паперів за відповідним видом професійної діяльності.

Кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження діяльності з торгівлі цінними паперами визначені Ліцензійними умовами провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року № 346.

Абзацом 6 пункту 10 глави 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року № 346, передбачено, що у разі виключення з саморегулівної організації ліцензіат повинен протягом двох місяців стати членом саморегулівної організації за відповідним видом діяльності та протягом п'яти робочих днів з дати видачі свідоцтва учаснику саморегулівної організації повідомити про це Комісію.

Враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» рішенням Ради Асоціації «Українські фондові торгівці» від 21.12.2012 року виключено зі складу членів Асоціації «Українські фондові торгівці», воно в строк до 21.02.2013 включно повинно було набути статусу члена саморегулівної організації за видом професійної діяльності на фондовому ринку.

Листом від 21.02.2013 року № 08/1-284 Асоціація «Українські фондові торговці» повідомила Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» станом на 22.02.2013 року не є членом зазначеної саморегулівної організації.

При цьому, слід зазначити, що сторонами не заперечується та матеріалами справи не спростовується того факту, що дана організація є єдиною на території України організацією даного типу.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» протягом двох місяців не стало членом саморегулівної організації, що об'єднує професійних учасників ринку цінних паперів за відповідним видом професійної діяльності.

Однак колегія суддів не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.

Згідно із частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Крім зазначених у частині 2 цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.

Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Отже, за своєю правовою природою анулювання ліцензії на проведення професійної діяльності на ринку цінних паперів, застосоване відповідачем до позивача є адміністративно-господарською санкцією за вчинене правопорушення у сфері господарювання.

Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для неприпущення господарського правопорушення.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Таким чином, відповідно до частини 2 статті 218 Господарського Кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не вживалися заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

Оскільки, Товариством з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» були вжиті всі залежні від нього заходи щодо поновлення членства в Асоціації «Українські фондові торгівці» (саморегулівної організації),яка є єдиною організацією даного типу на всій території України, а анулювання ліцензії за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, яка може бути застосована до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не вживалися заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.02.2013 року № 275, якою Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» анульовано ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, прийнято без належних на то підстав, а отже воно підлягає скасуванню.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, але судами допущено помилку в застосуванні норм матеріального та процесуального права, що призвело до постановлення незаконного рішення, судові рішення першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з постановленням нового рішення задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 160, 167, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» - задовольнити.

Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 12.09.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року - скасувати.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та скасування рішення від 26.02.2013 року - задовольнити.

Визнати протиправними дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо анулювання 26.02.2013 року ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс».

Скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.02.2013 року № 275 «Щодо анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «ММСІС Інвестментс» ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами».

Постанова оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку глави 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз

logo