Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №826/15079/14 Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №826/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №826/15079/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" липня 2015 р. м.Київ К/800/6244/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «СОЛДІ і КО» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року Приватне акціонерне товариство «СОЛДІ І КО» звернулось з адміністративним позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у непідготуванні та ненаданні висновку про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 47756,90 грн.; зобов'язати відповідача, у встановлені законодавством строки та порядку, підготувати та надати висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 47756,90 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про протиправну бездіяльність відповідача щодо повернення надмірно сплачених митних платежів, оскільки митним органом не вжито жодних передбачених законом дій щодо підготування висновку, а лише надано письмову відмову про відсутність підстав для повернення коштів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року, адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «СОЛДІ І КО» задоволено; визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, що полягає у не підготовці та не наданні висновку про повернення Приватному акціонерному товариству «СОЛДІ І КО» з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 47756,90 грн.; зобов'язано відповідача, у встановленому законодавством строки та порядку, підготувати та надати висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 47756,90 грн.

При винесенні рішень суди попередніх інстанцій виходили із обґрунтованості позовних вимог та протиправності дій митниці щодо відмови у поверненні надмірно сплачених коштів з бюджету.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Київська міська митниця ДФС звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

У касаційній скарзі скаржник зазначає про відсутність у митниці правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України, сплачених позивачем як фінансова гарантія. Також зазначає, що суд не може втручатися в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та підміняти собою митні органи, а тому вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів та подати його до органу Державної казначейської служби не підлягають задоволенню.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено та із матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство «СОЛДІ І КО», здійснюючи у серпні 2013 року митне декларування товару - цвяхи з головками холодно штамповані, арматура кріплення із сталі за контрактом від 26 вересня 2008 року №17-В/09/2008, подало до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів 13 серпня 2013 року вантажну митну декларацію №100260000/2013/109409.

27 серпня 2013 року Київською міжрегіональною митницею Міндоходів прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №100260000/2013/200540/2, відповідно до якого, митна вартість визначена 4,5181 EUR/одиницю із застосуванням резервного методу.

В подальшому задекларовані товари випущені у вільний обіг під гарантійні зобов'язання зі сплатою позивачем до Державного бюджету України 4756,90 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року, скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 27 серпня 2013 року № 100260000/2013/200540/2 про коригування митної вартості товарів.

03 липня 2014 року Приватне акціонерне товариство «СОЛДІ І КО» звернулося до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів із заявою № 99 про повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України податків і зборів у розмірі 47756,90 грн. До вказаної заяви позивачем додано копії: рішення про коригування митної вартості товарів від 27 серпня 2013 року №100260000/2013/200540/2; ВМД від 23 вересня 2013 року №100260000/2013/111982; постанови Окружного адміністративного суду міста Києві від 24 січня 2014 року по справі №826/20346/13-а; ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року по справі № 826/20346/13-а.

За результатами розгляду заяви ПАТ «СОЛДІ І КО» Київською міжрегіональною митницею Міндоходів листом від 21 липня 2014 року № 8345/1/26-70-52-04 повідомлено про відмову у поверненні коштів у зв'язку з тим, що подано касаційну скаргу на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 січня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року по справі № 826/20346/13-а, а відтак розгляд питання щодо виконання постанови суду, на думку митного органу, є передчасним.

Статтею 301 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Відповідно до п.п.43.1 - 43.5 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Підпунктом 17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України встановлено, що платник має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому в Податковому кодексі України.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №816, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364 (далі - Порядок №618).

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п.п.2, 3 розділу ІІІ Порядку №618).

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України (п.п.4, 5, 6 розділу ІІІ Порядку № 618).

Відповідно до п.7 розділу III Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Згідно п.11 розділу III Порядку №618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем подана до митного органу в межах встановлених строків письмова заява про повернення надмірно сплачених платежів в розмірі 47756,90 грн., до якої додані всі необхідні документи.

Натомість митним органом за результатами отримання заяви позивача не було вжито жодних вищевказаних дій, визначених Порядком №618, як то проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою, а лише надана відповідь про передчасність повернення коштів.

За вказаними обставинами суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про допущення митним органом бездіяльності при розгляді заяви позивача про повернення надмірно сплачених митних платежів.

При цьому, колегія суддів не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій щодо визнання протиправною бездіяльності митниці саме з непідготовки та ненадання висновку про повернення коштів, а також зобов'язання відповідача підготувати та надати висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 47756,90 грн., оскільки наданню висновку про повернення передує проведення митним органом відповідної перевірки, встановлення факту надмірної сплати податку, відсутності податкового боргу, оформлення заяви за встановленою формою, відсутності причин відмови у поверненні коштів тощо. Висновок приймається митним органом у лише випадку коли повертаються кошти, а за наявності підстав відмови чи невідповідності наданих документів надається письмова обґрунтована відповідь. В даних спірних відносинах, з урахуванням встановлення судами попередніх інстанцій бездіяльності митниці, з метою захисту порушеного права позивача, слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про повернення надмірно сплачених митних платежів та підготовлення відповідно до діючого законодавства висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів чи мотивованої письмової відповіді про відмову, а також зобов'язати митний орган розглянути заяву про повернення надмірно сплачених платежів відповідно до Порядку № 618 і діючих законодавчих норм та прийняти відповідне рішення.

Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції при ухваленні судових рішень неправильно застосували норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованих рішень, які підлягають скасуванню в частині задоволення позовних вимог з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову з визнанням протиправною бездіяльності Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо не розгляду заяви позивача про повернення ПАТ «СОЛДІ І КО» надмірно сплачених митних платежів та зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії по розгляду заяви ПАТ «СОЛДІ І КО» від 03 липня 2014 року №99 про повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України податків і зборів у розмірі 47756,90 грн.

Колегія суддів знаходить за можливе задовольнити клопотання Київської міської митниці ДФС про заміну в порядку ст.55 КАС України відповідача Київську міжрегіональну митницю Міндоходів її правонаступником Київською міською митницею ДФС.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Замінити відповідача у справі - Київську міжрегіональну митницю Міндоходів його правонаступником - Київською міською митницею ДФС.

Касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «СОЛДІ І КО» задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо не розгляду заяви Приватного акціонерного товариства «СОЛДІ І КО» про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Зобов'язати правонаступника відповідача - Київську міську митницю ДФС вчинити відповідні дії по розгляду заяви Приватного акціонерного товариства «СОЛДІ І КО» від 03 липня 2014 року №99 про повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України податків і зборів у розмірі 47756,90 грн. та прийняти рішення відповідно діючого законодавства.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді

logo