Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №686/8774/14-а Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №686/8...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 23.07.2015 року у справі №686/8774/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" липня 2015 р. м.Київ К/800/56304/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 червня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати йому пенсії у розмірі відповідно до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року; зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії відповідно до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком - основна пенсія та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що при визначенні розміру пенсій з 01 січня 2014 року застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, а норми ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року, адміністративний позов задоволено; визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому щодо невиплати ОСОБА_2 пенсії у розмірі відповідно до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року; зобов'язано відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком - основна пенсія та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року.

При винесенні рішень суди попередніх інстанцій виходили із наявності у позивача права на отримання основної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, встановленому ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в період з 01 січня 2014 року положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування вказаний статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з вказаними рішеннями, Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому, є інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримує пенсію, призначену у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У квітні 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листом від 24 квітня 2014 року №161/В-08 повідомило позивача, що обчислення розміру пенсії йому проводиться згідно порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та станом на 01 січня 2014 року його пенсія складає 2418,95 грн.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначено Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не існує.

23 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01 січня 2012 року. Вказаною постановою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 01 січня 2014 року не передбачено будь-яких змін чи обмежень для застосуванні розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи викладене та виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконним актами, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про неправомірне здійснення відповідачем з 01 січня 2014 року виплату позивачу основної та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, які є меншими за встановлені законом.

При цьому, колегія суддів не може погодитись з судами попередніх інстанцій щодо покладення на відповідача зобов'язання і в подальшому нараховувати та проводити відповідні виплати в розмірі, визначеному ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 03 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» доповнені п.6-7, якими встановлено, що норми і положення ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 03 серпня 2014 року Кабінету міністрів України надані повноваження визначати розмір виплат основної та додаткової пенсії, передбачений ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.

Отже, починаючи з 03 серпня 2014 року в даних правовідносинах мають застосовуватися норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року, а не відповідні норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому ст.ст.50, 54 цього Закону застосовуються в порядку та розмірах,встановлених Кабінетом Міністрів України у постанові від 23 листопада 2011 року № 1210.

Вказані вище зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були внесені та набули чинності до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, разом з тим суд вказаних обставин не врахував та не надав їм належної правової оцінки.

Відповідно до ст.225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому задовольнити частково.

Ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року скасувати.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 червня 2014 року змінити, виклавши абзац третій резолютивну частину рішення суду першої інстанції в наступній редакції:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком- основна пенсія та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року».

В іншій частині постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 червня 2014 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді

logo