Історія справи
Постанова ВАСУ від 23.01.2014 року у справі №1570/6322/12
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" січня 2014 р. м. Київ К/800/31047/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючої: суддів: Блажівської Н.Є., Муравйова О.В., Усенко Є.А. розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року
у справі № 1570/6322/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південні традиції»
до Державної податкової інспекції у Приморському районі
м. Одеси Одеської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В
Товариство з обмеженою відповідальністю «Південні традиції» (надалі також - «ТОВ «Південні традиції», Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби (надалі також - ДПІ, Відповідач) про визнання протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС по встановленню в акті від 18 жовтня 2012 року № 6314/22-4/37550936 «Про результати планової виїзної документальної перевірки TOB «Південні Традиції» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року», порушення ТОВ «Південні Традиції» частини 1 статті 203, частини 1 статті 207, статті 215, пункту 1 статті 216, статті 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених TOB «Південні Традиції», з постачальниками та покупцями по придбанню та продажу товарів (робіт, послуг) за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року на суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість 51608540 грн. та податкового кредиту по податку на додану вартість 52408784 грн.; відсутність об'єктів, які підпадають під визначення пункту 198.1, пунктів 198.2, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України; відсутність об'єктів оподаткування - з податку на додану вартість по операціях з продажу товарів (послуг) до контрагентів - покупців в розумінні статей 22 та 185 Податкового Кодексу України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року позов задоволено. Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС по встановленню в акті від 18 жовтня 2012 року № 6314/22-4/37550936 «Про результати планової виїзної документальної перевірки TOB «Південні Традиції» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року», порушення ТОВ «Південні Традиції» частини 1 статті 203, частини 1 статті 207, статті 215, пункту 1 статті 216, статті 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених TOB «Південні Традиції», з постачальниками та покупцями по придбанню та продажу товарів (робіт, послуг) за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року на суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість 51608540 грн. та податкового кредиту по податку на додану вартість 52408784 грн.; відсутність об'єктів, які підпадають під визначення пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України; відсутність об'єктів оподаткування - з податку на додану вартість по операціях з продажу товарів (послуг) до контрагентів - покупців в розумінні статей 22 та 185 Податкового Кодексу України.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року - без змін.
ДПІ в касаційній скарзі, вказуючи про допущення судами попередніх інстанцій порушень вимог матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції і прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог ТОВ «Південні традиції» відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, які не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до плану-графіка на 4 квартал 2011 року проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання та на підставі наказу про проведення виїзної планової документальної перевірки ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 2 грудня 2011року № 3569, наказу про перенесення терміну проведення виїзної планової документальної перевірки ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 23 лютого 2012 року № 535, наказу про перенесення терміну проведення виїзної планової документальної перевірки ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 17 травня 2012 року № 809, наказу про проведення планової виїзної документальної перевірки та зміни складу перевіряючих (заміна та додаткове залучення) ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби від 3 вересня 2012 року № 1848 проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Південні Традиції» (код за ЄДРПОУ 37550936) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року.
За результатами перевірки позивача відповідачем складено Акт «Про результати планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року» від 18 жовтня 2012 року № 6314/22-4/37550936 (том 1 а.с. 13-33), яким зафіксовано порушення ТОВ «Південні Традиції» вимог:
- частини 1 статті 203, частини 1 статті 207, статті 215, пункту 1 статті 216, статті 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Південні Традиції», з постачальниками та покупцями по придбанню та продажу товарів (робіт, послуг) за період з 9 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року на суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість 51608540 грн. та податкового кредиту по податку на додану вартість 52408784 грн.;
- відсутність об'єктів, які підпадають під визначення пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (надалі також - «ПК України»);
- відсутність об'єктів оподаткування - з податку на додану вартість по операціях з продажу товарів (послуг) до контрагентів - покупців в розумінні статей 22, 185 ПК України.
Задовольняючи позовні вимоги ТОВ «Південні Традиції» та роблячи висновок про протиправність дій податкового органу по встановленню в акті від 18 жовтня 2012 року № 6314/22-4/37550936 порушень позивачем вимог чинного законодавства, суди попередніх інстанцій виходили із того, що такі дії вчинені з порушенням законодавчо визначеної процедури, оскільки факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів. Тоді як під час розгляду справи податковим органом не досліджувались первинні документи.
Разом з тим, колегія суддів не погоджується із зазначеними висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Відповідно до статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства є рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Виходячи із загальних засад адміністративного судочинства задоволенню підлягають ті вимоги, які фактично відновлюють порушене право особи у взаємовідносинах з суб'єктом владних повноважень.
Висновки, викладені в акті, не є предметом оскарження в адміністративному суді, оскільки не є обов'язковими ані для платника податків, ані для керівника контролюючого органу і є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів щодо встановлених в ході перевірки порушень
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України надано право платникам податків оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).
Диспозиція цієї статті передбачає оскарження дій службової особи, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням вимог чинного законодавства тощо.
Відтак, дії службової особи щодо включення до акта певних висновків, як і фіксування в ньому порушень платником податків вимог чинного законодавства не можуть бути предметом розгляду у суді, оскільки відповідно до пункту 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року № 984 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року за № 34/18772, акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Зі змісту викладеної норми слідує, що дії, пов'язані виявленням порушень та фіксування їх у акті перевірки та включенням до акта висновків є по суті виконанням перевіряючим обов'язків, а самі по собі висновки обов'язкової сили не мають.
Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта (в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки) може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта, або у випадку можливого використання такого акта, як доказу вчинення правопорушення при розгляді відповідного спору.
Вищенаведена позиція застосування норм права відповідає позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року у справ № 21-237а13 за позовом ОСОБА_4 до Державної фінансової інспекції у Волинській області, головного контролера-ревізора відділу інспектування у сфері матеріального виробництва та послуг Інспекції Омельчук С. І. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 33770792).
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Враховуючи те, що суди повно і правильно встановили фактичні обставини справи, але неправильно застосували норми матеріально права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року скасувати.
Ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Південні традиції» повністю.
Постанова набирає законної сили з через п'ять днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі та може бути переглянута з підстав встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуюча: Н. Є. Блажівська
Судді: О.В. Муравйов
Є.А. Усенко