Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 22.05.2014 року у справі №2а-1641/11 Постанова ВАСУ від 22.05.2014 року у справі №2а-16...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 22.05.2014 року у справі №2а-1641/11

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" травня 2014 р. м. Київ К/9991/66562/12

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Бутенка В.І (доповідач), Лиски Т.О., Олендера І.Я.,

розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

У вересні 2011 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача і зобов'язати провести перерахунок та виплату йому пенсії з 1.11.2010 року і з 1.06.2011 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року №1294 і від 18.10.2010 року №969 та наказів Міністра оборони України: від 28.07.2008 року №377, від 25.06.2011 року № 355, від 5.11.2010 року №576.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 19 жовтня 2011 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність відповідача і зобов'язано здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу за період з 12.03.2011 року по 19.11.2011 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року №1294 і від 18.10.2010 року №969 та наказів Міністра оборони України: від 28.07.2008 року №377, від 22.07.2010 року № 380, від 5.11.2010 року №576, від 28.01.2011 року №50, від 25.06.2011 року №355 (далі - Постанова КМУ №1294, наказ №377, наказ №380, наказ №576, наказ №50, наказ №355).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 жовтня 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано і прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення цього суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 1.11.2010 року та з 1.06.2011 року у зв'язку із зміною грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Збройних сил України, що підтверджується довідкою Львівського обласного військового комісаріату, однак у здійсненні такого перерахунку йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав.

Відповідно до п. 5 Постанови КМУ №1294 керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою, в затверджених Постановою схемами розмірів посадових окладів у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Наказом №377 затверджені зазначені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України. Вказаний Наказ Міністра оборони України зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за №761/15452 і він має юридичну силу. Міністерство оборони України своїм листом від 29.08.2008 року повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Наказом №377.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечені відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а відтак наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що обставини даної справи встановлені повно і правильно, але суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції і відмовляючи у задоволенні позову в частині вимог здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до Наказу №377, порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення помилкового судового рішення.

Водночас Постановою КМУ №1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати також і преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

Пунктом 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 встановлено, що розміри премії, але не менше ніж 10 % посадових окладів, установлюються за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження служби.

Наказом Міністра оборони України від 22 липня 2010 року №380 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576, а також наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" встановлено розміри премії військовослужбовцям у розмірі 55% посадового окладу.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до положень пункту 5 зазначеної постанови для перерахунку пенсій враховуються:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки преміювання військовослужбовців законодавчо встановлено у залежності від економії фонду грошового забезпечення, фактичної величини наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, то розмір премій має змінний характер, у зв'язку з чим при перерахунку пенсії премія враховується у середніх розмірах, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії, як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.

Аналіз наведених норм дає колегії суддів підстави дійти висновку, що встановлені наказами премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно, а тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Зазначені висновки щодо застосування вказаних норм матеріального права містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 26 лютого та 18 червня 2013 року (№№ 21-5а13, № 21-165а13 відповідно).

Враховуючи викладене, рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розмірів премій згідно з Наказами №№ 380, 576, 355 підлягають скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 222, 229, 230, 232 КАС України, суд, -

п о с та н о в и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 жовтня 2012 року скасувати.

Постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 19 жовтня 2011 року в частині перерахунку пенсії ОСОБА_4 на підставі ст. 63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку із зміною розмірів посадових окладів та премій відповідних категорій військовослужбовців згідно з наказами №380, №576, №355 скасувати і в цій частині ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

С у д д і : В.І. Бутенко

Т.О. Лиска

І.Я.Олендер

logo