Історія справи
Постанова ВАСУ від 22.01.2014 року у справі №822/1020/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2014 р. м. Київ К/800/40388/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представника ОСОБА_1 прокурораЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Петриченко Ю.П., Якушевського С.В., Клюге Л.М.,розглянувши у відкритому судовому засідання касаційну скаргу Заступника прокурора Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року у справі за позовом Прокурора Городоцького району Хмельницької області до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
25 лютого 2013 року Прокурор Городоцького району Хмельницької області пред'явив позов до Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування розпорядження від 28 листопада 2012 року № 747/2012-р про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі, в тому числі 407,00 га ріллі на території Великокарабчіївської та 671,94 га ріллі на території Немиринецької сільських рад за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2013, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року, в задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, скаржник оскаржив їх.
У касаційній скарзі Заступник прокурора Хмельницької області, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог, прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області №747/2012-р від 28 листопада 2012 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі, в тому числі 407,00 га ріллі на території Великокарабчіївської та 671,94 га ріллі на території Немиринецької сільських рад за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства та встановлено місячний строк для замовлення розроблення проекту землеустрою.
Зазначене розпорядження було прийняте Городоцькою районною державною адміністрацією Хмельницької області на підставі розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів (копій паспорта, диплому, довідки ідентифікаційного номеру).
Прокуратурою Городоцького району Хмельницької області на підставі постанови №7 від 24 січня 2013 року про проведення перевірки проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів в діяльності Городоцької РДА за викладеними у засобах масової інформації фактами порушень земельного законодавства та Закону України «Про звернення громадян» за власною ініціативою.
Під час перевірки було встановлено, що розпорядження Городоцької районної державної адміністрації №747/2012-р від 28 листопада 2012 року винесено з порушенням вимог частини 7 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство», а саме при зверненні ОСОБА_1 із заявою до Городоцької районної державної адміністрації щодо оформлення права користування земельними ділянками із земель запасу та резерву для створення фермерського господарства останнім зазначено земельні ділянки, які не є єдиним масивом; не зазначено дані щодо кількості членів фермерського господарства та наявності у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність; не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства; не надано доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку землі; не обґрунтовано необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства. Крім того, опитаний в ході прокурорської перевірки ОСОБА_1 пояснив, що намірів займатися фермерським господарством він не мав, а відповідну заяву подав на прохання керівництва ТОВ «Стіомі-Холдінг».
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача, суд першої інстанції посилався на те, що відповідач, приймаючи розпорядження №747/2012-р від 28 листопада 2012 року про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі, в тому числі 407,00 га ріллі на території Великокарабчіївської та 671,94 га ріллі на території Немиринецької сільських рад за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Суд апеляційної інстанції погодився із правовою позицією суду першої інстанції та зазначив, що оскільки ОСОБА_1 надав усі передбачені законом документи, необхідні для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, Городоцька районна державна адміністрація діяла в межах своїх повноважень, визначених законом та правомірно прийняла розпорядження №747/2012-р від 28 листопада 2012 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із висновками судів першої та апеляційної інстанцій не погоджується із огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Частиною 1 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо оформлення права користування земельними ділянками із земель запасу та резерву для створення фермерського господарства на території Великокарабчиївської сільської ради - 407,00 га (9 масивів) та Немиринецької сільської ради - 671,94 га (13 масивів), які не є єдиним масивом.
Крім того у зазначеній заяві ОСОБА_1 не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості її обробітку, не обґрунтував необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
В ході прокурорської перевірки було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 намірів займатися фермерським господарством не мав, оскільки у нього не має сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку земель, у зв'язку з чим він мав укласти відповідні угоди про співпрацю з ТОВ «Енселко-Агро», з якими він перебуває у трудових відносинах і працює на посаді агронома-керівника Городоцько-Дунаєвецького відділення.
З наведеного вбачається, що висновки судів першої та апеляційної інстанції про правомірність дій Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо прийняття розпорядження від 28 листопада 2012 року № 747/2012-р про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі, в тому числі 407,00 га ріллі на території Великокарабчіївської та 671,94 га ріллі на території Немиринецької сільських рад за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства є невірними.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки судами були повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень судами першої та апеляційної інстанцій було допущено порушення норм матеріального права при відмові у задоволенні позовних вимог, ухвалені рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог з зазначених вище підстав.
Керуючись статтями 220, 221, 229, 230, 232 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2013 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позов Прокурора Городоцького району Хмельницької області до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування розпорядження задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області від 28 листопада 2012 року № 747/2012-р про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 1078,94 га ріллі, в тому числі 407,00 га ріллі на території Великокарабчіївської та 671,94 га ріллі на території Немиринецької сільських рад за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: