Історія справи
Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №826/5975/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2015 року м. Київ К/800/4282/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови та стягнення надмірно сплачених коштів,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» звернулося до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови та стягнення надмірно сплачених коштів, в якому просило:
- визнати протиправними і скасувати рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів від 21.03.2012 року № 100270000/2013/700193/2 та картку відмови Київської регіональної митниці від 21.03.2012 року № 100270000/2013/40219;
- стягнути на користь Товариства надміру сплачені суми податку на додану вартість у розмірі 19993,07 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року та позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» було задоволено.
Визнано протиправними і скасовано рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів від 21.03.2012 року № 100270000/2013/700193/2 та картку відмови Київської регіональної митниці від 21.03.2012 року № 100270000/2013/40219.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» надміру сплачені суми податку на додану вартість у розмірі 19993,07 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року апеляційну скаргу Київської регіональної митниці було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року - без змін.
У касаційній скарзі Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, а тому суд переглядає рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» надміру сплачені суми податку на додану вартість у розмірі 19993,07 грн.
Суди попередніх інстанцій, встановивши протиправність рішення про визначення митної вартості товарів, дійшли помилкового висновку щодо наявності підстав для стягнення на користь позивача надміру сплаченої суми податку на додану вартість.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1, пунктів 2, 3, 4 розділу ІІІ
Порядку повернення для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Разом з тим взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилкових та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентувалися Порядком взаємодії.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висновок оформляється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Згідно з пунктом 7 Порядку взаємодії на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
З урахуванням зазначеного колегія суддів вважає, що законодавством відповідно до частини 6 статті 264 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, а тому у разі якщо, після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Дана правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постановах від 15.04.2014 року (справа № 21-29а14) та у постановах від 12.11.2014 року.
Відповідно до статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
За даних обставин вимога про стягнення з Державного бюджету України надміру сплаченої суми податку на додану вартість 19993,07 грн. на користь позивача задоволенню не підлягають.
Таким чином, оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення в цій частині ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають частковому скасуванню з ухваленням нового рішення.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині. При цьому за правилами пункту 4 частини 1 статті 223 цього Кодексу у випадку зміни рішення суду першої інстанції, рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві - задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року - скасувати.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ексмо-Україна» надміру сплачені суми податку на додану вартість у розмірі 19993,07 грн. - скасувати. Прийняти в цій частині нове рішення, яким в задоволені позовних вимог в цій частині відмовити.
В решті постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2013 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
Т.Г. Стрелець