Історія справи
Постанова ВАСУ від 11.11.2015 року у справі №826/1418/14
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" листопада 2015 р. м.Київ К/800/42103/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Розваляєва Т.С.,
секретар судового засідання - Загородня М.О.,
за участю представника відповідача - Василюка Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків у сфері фінансових послуг на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2014 року у справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків у сфері фінансових послуг про визнання нечинним та скасування рішення відповідача,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2014 року Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» звернулося з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просило визнати нечинним та скасувати розпорядження від 26 грудня 2013 року №4742 «Про тимчасове зупинення дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Товариством з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рада».
На підтвердження своїх вимог позивач зазначив про неправомірність оскаржуваного розпорядження, яке прийнято без обґрунтування доцільності застосування обраного заходу впливу у вигляді тимчасового зупинення дії ліцензії при наявності підстав для застосування штрафу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2014 року, позов задоволено повністю.
При винесенні рішень суди попередніх інстанцій виходили із необґрунтованості оскаржуваного розпорядження та недоведеності відповідачем обставин щодо необхідності застування заходу впливу у вигляді тимчасового зупинення дії ліцензії при можливості застосування заходу впливу у вигляді штрафу.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринків у сфері фінансових послуг звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У касаційній скарзі відповідач зазначає про правомірність оскаржуваного розпорядження та обґрунтованість застосування такого заходу впливу як тимчасове зупинення дії ліцензії зв'язку з невиконанням позивачем обов'язкового розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансової послуги.
Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» у поданих запереченнях просить касаційну скаргу залишити без задоволення, судові рішення - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), на підставі доручення на проведення позапланової виїзної перевірки (інспекції) від 06 вересня 2013 року № 79-13/8 ФП проведено позапланову виїзну перевірку (інспекцію) Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» з питань, викладених у листі Броварської об'єднаної Державної податкової служби від 26 червня 2013 року № 5965/10/22-4, за період з 01 січня 2013 року по 06 вересня 2013 року.
Під час проведення позапланової виїзної перевірки (інспекції) позивачу вручено запит про надання документів від 08 жовтня 2013 року № 79-13/8-1 ФП в строк до 11.00 год. 10 жовтня 2012 для перевірки.
У зв'язку з ненаданням позивачем на визначену відповідачем дату частини витребуваних документів, Нацкомфінпослуг 11 жовтня 2013 року складено акт про правопорушення вимог законодавства про фінансові послуги №1120/13-10/13/8, у якому зазначено про порушення ТДВ «СК «Рада» вимог п.5.2 розділу V Правил проведення перевірок (інспекції) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджених розпорядженням Нацкомфінпослуг від 27 листопада 2012 року № 2422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2013 року за № 211/22743, відповідно до якого керівник та посадові особи об'єкта нагляду при проведенні перевірки зобов'язані, зокрема, своєчасно надавати інспекційній групі документи для проведення перевірки, повну та достовірну інформацію щодо діяльності об'єкта нагляду у сфері надання ним фінансових послуг.
29 жовтня 2013 року відповідачем винесено розпорядження №3908 «Про застосування заходу впливу до Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада», яким позивачу приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити відповідача про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у строк до 05 листопада 2013 року.
08 листопада 2013 року Нацкомфінпослуг здійснено перевірку виконання позивачем вимог розпорядження від 11 жовтня 2013 року № 3908 «Про застосування заходу впливу до Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада», за результатами якої складено акт № 1238/13-10/13/7 про правопорушення позивачем законодавства про фінансові послуги. Перевіркою встановлено невиконання страховою компанією вимог зазначеного розпорядження відповідача, чим порушено вимоги п.12 ч.1 ст.28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг», абз.2 п.13, п.п.41 п.4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, п.5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 212 року за № 2112/22424.
На підставі акта перевірки №1238/13-10/13/7 відповідачем 26 грудня 2013 року винесено розпорядження № 4742, яким постановлено зупинити дію ліцензій Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» на право здійснення діяльності із надання фінансових послуг, а саме: страхування від нещасних випадків; медичне страхування (безперервне страхування здоров'я); страхування залізничного транспорту; страхування наземного транспорту (крім залізничного); страхування повітряного транспорту; страхування водного транспорту (морського внутрішнього та інших видів водного транспорту); страхування вантажів та багажу (вантажобагажу); страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ; страхування цивільної відповідальності власників наземного транспорту (включаючи відповідальність перевізника); страхування відповідальності перед третіми особами (крім цивільної відповідальності власників наземного транспорту, відповідальності власників повітряного транспорту, відповідальності власників водного транспорту (включаючи відповідальність перевізника); страхування фінансових ризиків; страхування виданих гарантій (порук) та прийнятих гарантій; страхування майна (крім залізничного, наземного, повітряного, водного транспорту (морського внутрішнього та інших видів водного транспорту), вантажів та багажу (вантажобагажу); страхування кредитів (у тому числі відповідальності позичальника за непогашення кредиту); особисте страхування працівників відомчої (крім тих, які працюють в установах і організаціях, що фінансуються з державного бюджету України) та сільської пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд); особисте страхування від нещасних випадків на транспорті; авіаційне страхування цивільної авіації.
Також, прийнято розпорядження від 26 грудня 2013 року №4741, яким від позивача вимагалося усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 13 січня 2014 року.
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі також - Закон), п.1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070/2011, Нацкомфінпослуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України, здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Як встановлено п.12 ч.1 ст.28 Закону, п.п.41 п.4 вищевказаного Положення, прийняті та надіслані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, фінансовим установам та саморегулівним організаціям розпорядження (приписи), а також вимоги про надання необхідної інформації та документів, є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу:
1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення;
2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи;
3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону;
4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію;
6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи;
7) виключати відповідно до законодавства учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) з Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;
8) установлювати для небанківських фінансових груп підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій;
9) виносити рішення про заборону недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення укладати нові пенсійні контракти з учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування у разі порушення вимог, установлених для таких недержавних пенсійних фондів законом та ліцензійними умовами.
У разі якщо порушення та його наслідки усунені порушником самостійно до застосування заходів впливу, крім випадків, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону, Уповноважений орган не застосовує заходи впливу за таке порушення.
Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ч.2 ст.40 Закону).
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року за №2319 затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424) (далі - Положення №2319), яке визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування заходів впливу.
Пунктом 2.1 розділу ІІ Положення №2319 передбачено, що повноваження Нацкомфінпослуг щодо обмеження або відкликання ліцензії страховика на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг реалізуються відповідно до Закону України «Про страхування».
Також, як встановлено п.2.2 розділу ІІ Положення №2319, невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.
Пунктом 4 ст.37 Закону України «Про страхування» встановлено право Нацкомфінпослуг видавати приписи страховикам про усунення виявлених порушень вимог законодавства про страхову діяльність, а у разі їх невиконання зупиняти чи обмежувати дію ліцензій цих страховиків до усунення виявлених порушень або приймати рішення про відкликання ліцензій та виключення з державного реєстру страховиків (перестраховиків).
Враховуючи невиконання позивачем вимог розпорядження Нацкомфінпослуг від 29 жовтня 2013 року №3908 про застосування до товариства заходу впливу у вигляді зобов'язання усунути порушення законодавства про фінансові послуги щодо ненадання на запит витребуваних інформації і документів та неповідомлення про виконання розпорядження у встановлений органом державного нагляду строк, відповідачем обґрунтовано застосовано до позивача оскаржуваним розпорядженням від 26 грудня 2013 року № 4742 захід впливу у вигляді тимчасового зупинення дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг у сфері страхування.
Обраний позивачем вид заходів впливу є належним, відповідає суті та характеру допущеного позивачем порушення та застосований правомірно.
Посилання позивача у позовній заяві та судів попередніх інстанцій судів при задоволенні позовних вимог на неспівмірність застосованого заходу впливу та вчиненого порушення, а також на необхідність у даному випадку застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу, не відповідають фактичним обставинам та є необґрунтованими.
Обрання та застосування заходів впливу до учасників ринку фінансових послуг віднесено до компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, яке здійснюється на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів. Повторне неподання страховиком на письмову вимогу Нацкомфінпослуг документів є достатньою причиною та підставою для тимчасового зупинення дії ліцензії. Доказів виконання розпорядження про усунення порушень та надання витребуваних відповідачем інформації і документів позивачем не надано та в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позову, з урахуванням встановлених судами попередніх інстанцій обставин в заявленому позові необхідно відмовити.
Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій при ухваленні судових рішень порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованих рішень, які підлягають скасуванню з винесенням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків у сфері фінансових послуг задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2014 року скасувати та ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Рада» відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді